'Ben' deyip geçmeyin

'Ben' deyip geçmeyin
Prof.Dr. Dermatolog Rana Anadolu, vücutta bulunan benler üzerinden kanser gelişimi riski olduğuna dikkat çekerek, benlerle ilişkili kanser tipi melanomanın deri kanserleri içerisinde en kötü huylu olanı, en hızlı hareket edeni olduğunu belirtti.

Anadolu, riskin küçük olduğunu ancak bir kişide ben üzerinden gelişen kötü huylu bir kanser çıktığında, hayatı tehdit edebilecek bir sağlık sorunu oluşturduğunu ve benlerle ilişkili kanser tipi olan melanomanın çok ciddiye alınması gereken bir tümör olduğunu ifade etti.

Prof.Dr. Dermatolog Rana Anadolu, benlerin kanser riski taşıyabileceğini belirterek, riskin küçük olmasına rağmen geliştiği zaman hayati tehlike taşıdığını ifade etti. Anadolu, benlerle ilişkili olan kanser tipi melanomanın deri kanserleri içerisinde en kötü huylu olan tip olduğuna dikkat çekerek, "Ben hücrelerine melanosit diyoruz, renk yapıcı hücreler, bunlar uzantıları olan ve aslında anne karnında nöral yarık dediğimiz bir bölgeden yola çıkarak deriye gelen sinir kökenli hücreler. Sadece deride yoklar, deride, iç kulakta, beyni saran zarlarda ve gözdede varlar. Bu bölgelerde de istenmeyen birtakım çoğalmalar yaparak, tümörlere dönüşebiliyorlar. Bu dönüşüm tabi çok yüksek oranda değil. Çok ciddi bir tümör olması, çok hızlı yayılması, çok küçük çaplı olmasına rağmen hayatı tehdit edebilecek bir sağlık sorunu oluşturması nedeniyle benlerle ilişkilendirdiğimiz kanser tipi melanoma, çok ciddiye alınması gereken bir tümör" dedi. (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com