Ben fikrimi söyledim

Ben fikrimi söyledim
Cumhurbaşkanı Gül, Van Bağımsız Milletvekili Tuğluk ile 9 BDP'li vekilin dokunulmazlığının kaldırılmasına yönelik fezlekenin, gerilimi arttıracağı yönündeki görüşlere ilişkin açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Gül ve Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirdikleri ortak basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Gül, Van Bağımsız Milletvekili Tuğluk ile 9 BDP'li vekilin dokunulmazlığının kaldırılmasına yönelik fezlekenin, gerilimi arttıracağı yönündeki görüşlere ilişkin açıklama yaptı.

Gül, bu konudaki görüşlerini TBMM'nin açılışında yaptığı konuşmada ifade ettiğini belirterek, ''Bunlar Meclis'e gelir, Meclis'te tabii komisyonlarda konuşulacak, herhalde tartışılacaktır. Ama benim fikirlerim, ben Meclis'te gayet açık bir şekilde söylemiştim'' dedi.

Bulgar bir gazetecinin ''Bulgaristan'da eğitim gören Türk öğrencilerin diplomalarının, görüşmede gündeme gelip gelmediği'' sorusunu Gül, ''Aslında eğitim konusunda bazı problemler var. Bunları görüyoruz. Sayın Bulgaristan Milli Eğitim Bakanı, Türk Milli Eğitim Bakanı da heyette. Heyetimizde iki ülkenin Milli Eğitim Bakanı bir araya gelsin, bu konuları konuşsunlar ve bütün bunların çözümünü halletsinler dedik. Dolayısıyla bakanlar bir araya gelip gerek bu diplomayla ilgili olsun gerek buna benzer başka konular var. Bunları hep ele alacaklar'' şeklinde yanıtladı.

Plevneliev ise toplantılarda iki ülke eğitim bakanlarının bulunmasından mutluluk duyduğuna işaret ederek, sorunla ilgili çözüm üzerinde çalışacaklarını kaydetti. Plevneliev, görüşmede Cumhurbaşkanı Gül'e Bulgaristan'daki eğitimin derecesinin iyi olduğu ve Balkanlarda eğitimiyle ün yapmış bir merkez olduğu yönünde bilgi verdiğini ifade ederek, ''Şu anda 51 ülkeden öğrenci aldığımızı bildirdim. Dolayısıyla bu konunun geçici bir konu olduğunu düşünüyoruz. Eğitim bakanlarının bu konuya çözüm üreteceğini düşünüyorum'' dedi.

Bu soruya Bulgaristan Cumhurbaşkanı Plevneliev'in verdiği yanıt üzerine de Gül, ''Sayın Cumhurbaşkanı'nın da dediği gibi aslında geçici bir sorun olarak görmemiz gerekir bunları. Bu kadar yakın ilişkiler olunca bazı bu tip problemler oluyor. Ama Milli Eğitim Bakanlarımız bakacak ona'' dedi.

''KARADENİZ'DE, NÜKLEER ENERJİYLE İLGİLİ ÇALIŞMAMIZ VAR''

Gazetecilerin her iki cumhurbaşkanına yönelttikleri ''Türkiye'nin, Bulgaristan'ın Karadeniz Bölgesi'nin güneyinde termik veya nükleer santral kurmak niyeti var mı'' sorusuna Plevneliev, ''İğneada şehrine yakın bir bölgede termik veya nükleer santralin kurulması düşüncesi de gündeme geldi. Bu konuda da daha fazla ayrıntılı bilgi bekliyoruz ve çözüm arıyoruz'' dedi.

Gül, ise aynı soruya şu yanıtı verdi:

''Biz enerji konusunda, biraz bağımlı bir ülkeyiz. O bakımdan nükleer enerjiyle ilgili çalışmalarımız var, Karadeniz'de de... Ama bütün enerji meselelerinde bu termik olur veya başka gazla ilgili olur, hepsinde muhakkak ki çevre şartlarının yerine getirilmesi gerekiyor. Çevre raporlarının yerine getirilmesi gerekiyor. Bunun da bilinmesini isterim. Ama şu anda özellikle üstünde çalıştığımız nükleer enerji.''

Cumhurbaşkanı Gül, başka bir gazetecinin, ''Yaptığınız görüşmede iki ülke arasında kurulacak sistemler arası doğalgaz bağlantısı konusunu gündeme getirdiniz mi? Bu projeyle ilgili süreleri tartıştınız mı? Bunun Nabucco'nun bir bölümü olma ihtimali üzerinde durdunuz mu'' sorularına ise şöyle yanıt verdi:

''Tabii ki enerji konusu en çok konuştuğumuz konu oldu. Kafkaslardan, Hazar'dan, oranın enerji kaynaklarının, özellikle doğalgaz kaynaklarının Türkiye üzerinden Bulgaristan'a, Batı'ya nakliyle ilgili doğalgaz projeleri var. Bu projelerle ilgili bilgi verdim. Ortak komitelerimiz, bunların daha teknik kısmını hep çalışacaklar. Ama sayın Cumhurbaşkanı'na ve heyete şunu da ifade ettim; Bulgaristan'ın doğalgaz ihtiyacının özellikle kış sezonlarında söz konusu olduğunu... Türkiye kesinlikle Bulgaristan'ın herhangi bir şekilde sıkıntı çekmesine müsaade etmeyecek, bütün imkanlarını bu yönde kullanacak.''

Plevneliev de aynı soruya, Türkiye ile enerji alanındaki işbirliğinin stratejik önem taşıdığına dikkati çekerek, 2008 yılında Bulgar halkının tek bir borudan enerji aldığı için soğuklara maruz kaldığını ve bu durumdan ders aldıklarını söyledi. Plevneliev, şunları kaydetti:

''Dolayısıyla sistemler arası bağlantı bizim için son derece önemli ve ümit ediyoruz ki çok kısa zamanda harekete geçecektir. Bu Bulgaristan açısından kesinlikle gerçek bir kaynak çeşitlendirmesidir. Biz her zaman bu konunun ne kadar önemli olduğunu vurguluyoruz. TANAP boru hattını da destekliyoruz. Sadece Bulgaristan değil bütün Avrupa da Türkiye'ye müteşekkirdir. Zira Türkiye kaynakların çeşitlendirilmesi konusunda çalışıyor. Avrupa'ya giden kaynakların çeşitlendirilmesi konusunda sonuçlara varıyor. Biz Bulgaristan ile Türkiye arasındaki sistemler arası bağlantının Nabucco West Projesi'nin bir kısmı olarak geliştirilebileceğini de ifade ettik. Bu projenin gerçekleşmesi için geceli gündüzlü çalışmaya hazır olduğumuzu ifade ettik. Ve eminim ki önümüzdeki haftalarda, aylarda Brüksel'de ve Avrupa'nın önemli başkentlerinde bu konularla ilgili önemli kararlar alınacaktır.''

KILIK KIYAFET YÖNETMELİĞİ

''Okullarda kılık kıyafet yönetmeliğinde bir değişiklik yapıldı. Tek tip kıyafetin gelir farkını ortaya çıkaracağı yönünde kaygılar var. Kur'an-ı Kerim derslerinde başörtüsünün laikliğe aykırı olduğu yönünde eleştiriler var. Görüşleriniz nelerdir'' sorusuna Gül, ''Milli Eğitim Bakanlığı'nın herhalde bütün çalışmaları hükümetin bir kararı. Dolayısıyla lehinde, aleyhinde konuşanlar da muhakkak ki olacaktır. Ama herhalde esas sorumluluğu taşıyan Bakanlık ve Hükümet böyle bir karar verdiğine göre söylenecek bir şey yok'' yanıtını verdi. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com