'Ben yanarsam bölgeyide yakarım'

'Ben yanarsam bölgeyide yakarım'
Beşar Esad, "rejime yönelik bir müdahalenin 'yeni Afganistan'lar yaratacağı" uyarısında bulundu.

İngiliz The Sunday Telegraph gazetesine konuşan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, "rejime yönelik bir müdahalenin 'yeni Afganistan'lar yaratacağı" uyarısında bulundu. Esad, "Suriye'deki herhangi bir sorun bütün bölgeyi yakar. Eğer plan Suriye'nin bölünmesi ise, bu bütün bölgenin bölünmesi demektir" dedi.

AYAKLANMALARIN ARDINDAN İLK KEZ BATILI BİR GAZETEYE RÖPORTAJ VERDİ

Suriye'de yedinci ayını dolduran ayaklanmaların ardından ilk kez batılı bir gazeteye röportaj veren Beşar Esad, Batılı ülkelerin baskıyı artıracaklarından kesinlikle emin olduğunu, ancak ülkesinin gerek siyasi gerekse tarihi açıdan Mısır, Tunus ve Yemen'den çok farklı olduğunu söyledi.

'SURİYE BÖLGENİN MERKEZDEKİ FAY HATTI'

Esad, "Suriye şu an bölgenin merkezindeki bir fay hattı. Eğer zeminle oynarsanız bu depreme yol açar. Bölgede başka bir Afganistan veya onlarca Afganistan görmek ister misiniz? Suriye'deki herhangi bir sorun bütün bölgeyi yakar. Eğer plan Suriye'nin bölünmesi ise, bu bütün bölgenin parçalanması demektir" diye konuştu.

'HEDEF TERÖRİSTLER'

Ayaklanmaların başladığı ilk aylarda kendisine bağlı güvenlik güçlerinin birçok hata yaptığını belirten Esad, halen devam eden operasyonlarda teröristlerin hedef alındığının altını çizdi.

Az sayıda polisin yer aldığı operasyonları daha çok El Kaide ile mücadele amacıyla yetiştirilen askerlerin yürüttüğünü belirten Esad, "Eğer siz de ordunuzu sokağa gönderseydiniz, aynı şey olurdu. Biz şimdi teröristlerle mücadele ediyoruz. Bu nedenle çatışmalar azalıyor" dedi.

Esad, refomların yavaş ilerlediği yönündeki eleştirilere, "Reformların hızı çok yavaş değil. Vizyonun olgunlaşması gerekiyor. Bir yasayı imzalamak sadece 15 saniye, ancak eğer bu topluma uymuyorsa o zaman bölünme olabilir. Oldukça karmaşık bir toplum" şeklinde cevap verdi.

'İSLAMİZM VE PAN-ARABİZM ARASINDAKİ MÜCADELE'

Ülkesindeki ayaklanmaları "İslamizm ve Pan-Arabizm (laiklik) arasındaki mücadele" olarak nitelendiren Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, "1950'lerden beri Müslüman Kardeşler'le mücadele ettik ve hala mücadele ediyoruz" şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com