'Benchmarking' Toplantısı

'Benchmarking' Toplantısı
Kütahya'nın eğitim açısından genel durumunun tespit edildiği, ülke geneli ve iller arasında başarısını belirgin hale getirerek model bir il olmasını sağlamak amacıyla yapılacak çalışmaların yürütüldüğü 'Benchmarking' çalışmaları devam ed

Kütahya'nın eğitim açısından genel durumunun tespit edildiği, ülke geneli ve iller arasında başarısını belirgin hale getirerek model bir il olmasını sağlamak amacıyla yapılacak çalışmaların yürütüldüğü 'Benchmarking' çalışmaları devam ediyor.
Örnek alma, örnek edinme ve en çok da kıyaslama anlamına gelen Benchmarking toplantısı Tavşanlı'da da yapıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, toplantıya ilişkin bilgiler verdi.
Dülger, “Geçtiğimiz yıl valimizin önderliğinde Türkçede ki karşılığı kıyaslama olan iyi örnekler alabilme diyebileceğimiz Benchmarking çalışmalarına başlamıştık. Bu çalışmalar geçtiğimiz yılda uygulandı. Bu yıl benchmarking olarak ilk toplantımızı gerçekleştirdik” dedi. Dülger, Benchmarking çalışmasının temel amacının, “ bir okulda ki başarılı örnekleri diğer okullara aktarabilmek, onlarla paylaşabilmektir” diye konuştu.
Düleger toplantıları beyin fırtınası yöntemiyle gerçekletirleştirdiklerini ifade ederek, “Toplantıya katılan idareci arkadaşlarımız değişik kurum tiplerinden seçilerek katılıyorlar. Kendilerine göre eğitimde öne çıkan en önemli sorun neyse o sorunu söylüyorlar. Bilgiler alındıktan sonra oylamaya geçiliyor. Oylama sırasında öne çıkan en önemli sorun hangisiyse o sorunla ilgili çalışmalar yapılıyor. Yapılan çalışmalar neticesinde başarılı olan okullar tespit ediliyor ve başarılı okulların yaptığı uygulamalar diğer okullara da aktarılmak suretiyle ortak uygulama sağlanıyor” ifadelerini kullandı.
Geçen yıl ki benchmarking uygulamalarında iyi bir verim elde ettiklerini vurgulayan Dülger, “ Geçtiğimiz eğitim- öğretim yılında 2 temel madde üzerinde durmuştuk. Birincisi;çocukların okuma kültürünün artırılmasıydı. Bu konuya daha sonra veliyi de katarak gerçekleştirmeye çalıştık.
İkincisi; veli ile okulu daha barışık hale getirme uygulamasıydı. Bize yansıyan istatistikî bilgiler geçen yıl okulda ki toplantılara veli katılımında artış olduğu ve velilerin okulları benimseme de biraz daha aktif hale geldiğiydi. Geçtiğimiz yıl okul idaresi arkadaşlarımız öğrenci velileri ile iletişimde onların desteğini almada hiçbir sorun yaşamadı. Veliler bize destek verdiği sürece biz daha iyisini yapmaya hazırız. Bu konuda velilere de teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Dülger, “Bu yıl benchmarking uygulamaları gene devam edecek. Toplantıda alınan kararların uygulanması için eylem planları hazırlayacağız. İlçemiz için yapılması gereken en iyi şey neyse bunu sağlamaya çalışacağız” diyerek toplantıya katılanlara teşekkür etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com