Benzin Alacak İstasyon Kalmayacak!

Benzin Alacak İstasyon Kalmayacak!
Gümrük Müsteşarlığı akaryakıt tesislerine yoğun denetim getiriyor..

Gümrük Müsteşarlığı tarafından hazırlanan yasa taslağı, petrol sektöründe bomba etkisi yaratacak. Düzenleme hayata geçince akaryakıt dağıtımı ve satışı yapan istasyonlara ağır denetim hükümleri uygulanacak. Uygunsuz işletmeler ise kapatılacak.

Habertürk'ün haberine göre, düzenleme hayata geçirilirse rafineri, dağıtım şirketi ya da bayide yapılacak denetimde 'marker' düzeyi düşük ya da markersiz ürün bulunursa işletme, açılacak dava sonuçlanıncaya kadar mühürlenecek ve faaliyetleri durdurulacak. Düzenleme, Akaryakıt Kaçakçılığını Önleme Komisyonu'nun son toplantısında gündeme geldi. Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, rafineri, dağıtım şirketi ya da bayide yapılacak bir denetimde markersiz ürün çıkarsa ilgili işletmenin mühürlenmesi yönünde bir öneride bulundu. Komisyon bu öneriyi benimsedi.

NASIL UYGULANACAK?

Halen denetim ekipleri; rafineri, dağıtım şirketi ya da bayide denetim yaptığında, yalnızca markersiz (düşük düzeyli dahil) tankı, depoyu ya da pompayı mühürlüyor; bu gerekçeyle tüm şirketin faaliyetleri durdurulmuyor. Enerji uzmanları, taslağın köklü bir düzenleme getirdiğine işaret ederek, “Diyelim ki bir rafineride tanklarda marker düzeyi düşük ürün bulundu. Bu durumda sadece bu tank mühürlenmeyecek. Rafineri dava bitene kadar tümüyle kapatılacak” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com