Benzin fiyatı 5 lira olur mu?

Benzin fiyatı 5 lira olur mu?
İran ve Ortadoğu endişesiyle Türkiye benzinin litresinin 5 TL’ye kadar çıkıp çıkmayacağını tartışmaya başlarken, ABD’de de ‘galon’ fiyatının 5 dolara yükselebileceği konuşuluyor.

Petrol fiyatlarındaki artış gerekçesiyle Türkiye’de benzinin litre fiyatının 4.5 TL seviyesini aşması, “Benzin 5 TL’ye mi gidiyor?” sorularını gündeme getirirken, ABD’de de 1 galon (3.8 lt) benzinin “5 dolar”a yükselip yükselmeyeceği tartışmaları başladı.

Son yapılan zamla birlikte 4.53 TL’ye ulaşan benzinin litre fiyatı, Avrupa’nın en pahalısı olurken, benzinin litre fiyatının 5 TL’ye kadar çıkabileceği yönünde görüşler dile getirilmeye başlandı. Bununla birlikte benzer bir tartışma da, Amerika’da ortaya çıktı. Nitekim 1 galon benzinin 4.1 ile 4.3 dolar arasında değişen fiyatlara ulaşması, “Bir galon benzin 5 dolara mı yükselecek?” tartışmasını da beraberinde getirdi. Bu arada Amerika’da 1 litre benzin fiyatı 1.9 TL’ye geliyor.

Exxon CEO’su ne dedi?

ABD ve Avrupa Birliği’nin İran’la yaşadığı nükleer gerginlik, AB bölgesindeki borç krizi ve büyüme tarafındaki olumsuz havanın etkisiyle artan petrol fiyatlarının benzinde tarihi zirvelere çıkılmasına neden olabileceği kaydedilirken, bazı uzmanlar bu seviyenin yakın zamanda görülmesinin mümkün olmadığını belirtiyorlar.

142 yıllık petrol devi Exxon’un CEO’su Rex Tillerson, Ortadoğu (Suriye) ve İran’da yaşanan gerginliğin petrol fiyatları üzerinde direkt olarak olumsuz etki yaptığını, önümüzdeki dönemde de bu endişeli bekleyişin sürebileceğini kaydetti.

Tillerson, arz ve talep dengesine bakıldığında galon başına 5 dolarlık fiyat seviyesinin yakın dönemde test edilme ihtimalinin çok kuvvetli olmadığını ifade ederken, “Yine de buradaki en önemli bilinmeyen faktör, siyasi karışıklıklara karşı piyasaların göstereceği tepki. Sonuçta böyle bir risk halen var. İsrail’in İran’a olası bir müdahalesi, fiyatları aniden zirveye tırmandırabilir” dedi.

ABD’de yükselen benzin fiyatları, seçim kampanyalarına da damgasını vurdu. Demokratlar, benzin fiyatlarını yüksekliği nedeniyle Başkan Barack Obama’ya yüklenirken, Obama da, alternatif enerjilere yönelmenin ve ulusal petrol kaynaklarının artırılması üzerinde duruyor. Başkan Obama, “Siz bizi Beyaz Saray’a bunun için yolladınız. Elbette fiyatlar hemen düşmeyecek ama bunun için çalışacağız” dedi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com