Benzin istasyonlarında veresiye dönemi

Benzin istasyonlarında veresiye dönemi
Kıbrıs Rum kesiminde benzin istasyonlarında veresiye dönemi..

Kıbrıs Rum kesiminde insanların, ekonomik kriz ve işsizlik nedeniyle alım gücünün giderek düştüğü ve arabalarına akaryakıt almakta zorlandıkları belirtiliyor.

Rum basın organlarında yer alan haberlere göre, Rum tarafındaki benzin istasyonları artık veresiye defteri tutmaya başladı.

2-3 AVROLUK BORÇLAR DİKKAT ÇEKİYOR

Bu defterlerde tutulan notlar arasında çok sayıda 2-3 avroluk borçlar dikkati çekiyor.

Bir benzin istasyonu sahibi, söylediklerinin doğruluğuna delil olarak, tuttuğu veresiye defterini isteyene gösterebileceğini belirterek, "Ekonomik durumu iyi olan bir kişinin" birkaç gün önce, evine gidebilmek için istasyondan 1,40 avroluk benzin aldığını ve bunu da veresiye defterine yazdırdığını aktardı.

'İŞ BULDUKTAN SONRA ÖDEYECEKLER'

İstasyon sahibinin Fileleftheros gazetesine gösterdiği veresiye defterinde çoğu 2, 3, 4 avro tutarında olmak üzere küçüklü-büyüklü meblağların not edildiği görülüyor. İstasyon sahibi, "tanıdığı ve tanımadığı kişilerin gelip, 2 avroluk benzin istediğini, çoğunun; işsiz olduğunu söyleyip iş bulduktan sonra ödeyeceği vaadiyle veresiye yazdırdığını" anlattı.

Veresiye defteri tutan tek istasyonun kendisi olmadığını, bu uygulamanın Güney Kıbrıs geneline yayıldığını, binlerce kişinin veresiye akaryakıt aldığını anlatan istasyon sahibi, gündelik olarak yaşadıkları bu duruma dayanmak için "ağrı kesici ve kalp ilacı" kullandığını söyledi.

Geçen hafta, Eurostat'ın 2012 yılı Şubat ayı verilerine göre, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında en çok işsizin Kıbrıs Rum kesimi, Yunanistan ve İspanya'da bulunduğu açıklanmıştı. (BRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com