Benzin Vergiden Dolayı Pahalı Değil!

Benzin Vergiden Dolayı Pahalı Değil!
Türkiye'de akaryakıt bayilerinde satılan yakıtın fiyatı sıfır vergili olarak hesaplandı yine pahalı çıktı!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) raporunda, Türkiye'de akaryakıt bayilerinde satılan yakıtın fiyatı sıfır vergili olarak Akdeniz havzasındaki Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldı. Ocak 2010'da, Avrupa'da kurşunsuz benzinin vergisiz fiyatı 1.07 kuruş iken Türkiye'de 1.23 lira civarında gerçekleşti. Aralık 2010'da ise Avrupa'da vergisiz kurşunsuz benzinin bayi satış fiyatı ortalama 1.31 lira iken Türkiye'de 1.42 liraya satıldı.

KAYNAKLARA YAKIN

Vergisiz akaryakıt fiyatında Türkiye ve AB ülkeleri arasındaki bu yüksek fark, rafineriden dağıtım ve bayi satışına uzanan akaryakıt sektöründe maliyet ve kâr oranlarını tekrar gündeme getirdi. Uzmanlar, akaryakıt sektöründe Türkiye'de masraflara paralel kârın daha yüksek olmasının anlaşılabilir olduğunu belirtirken, "Petrol kaynaklarına yakın olması nedeniyle taşıma maliyetlerinde avantajlı olmalı. Fiyatlar arasındaki bu denli yüksek fark sistemdeki sorunlara işaret ediyor" dedi. Geçen yıl Petrol Ofisi, OPET, BP, Total, Akpet gibi şirketlerin pazar paylarında yüzde 2'ye varan oranlarda azalma yaşanırken yeni ve küçük dağıtım şirketlerinin payları ise arttı.

Bin 688 bayi transfer oldu

Akaryakıtta yüksek fiyatların tartışıldığı şu günlerde, Rekabet Kurulu'nun kararı sonrası 18 Eylül süreci ile akaryakıtta başlayan transfer rüzgârıyla tam bin 688 bayi şirket değiştirdi. Türkiye'de bugün yaklaşık 12 bin 800 akaryakıt bayisi olduğu dikkate alındığında yüzde 13'ten fazla bayi şirket değiştirmiş oldu. Petrol Ofisi 349 ile en çok bayisi kaybeden olurken şirketini LukOil'e satmasının ardından sektörden çekilen İsmail Aytemiz ise 138 bayii transfer etti. Yetkililer tüm transfer harekatında sektörde 1.5 milyar dolar üzeri para transferi olduğunu belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com