Benzinde 'Kral' İndirimi: 1 Kuruş!

Benzinde 'Kral' İndirimi: 1 Kuruş!
Kaddafi'yle yükselen petrol fiyatları, Kral Abdullah'ın üretimi artırmasıyla düşüşe geçti. Ancak Libya gerginliğinin hemen ardından 9 kuruş zam yapan akaryakıtçılar, dünkü düşüşe rağmen sadece 1 kuruşluk indirime gitti

Libya'daki isyanın hemen ardından tırmanışa geçen ve önceki gün 119 doları gören petrol fiyatları dün Suudi Arabistan'dan gelen haberle düşüşe geçti. Suudi Arabistan günlük üretimini 9 milyon varile çıkaracağını açıklayarak, Libya'daki üretim düşüşünden kaynaklanacak açığı kapatacağını duyurdu. Haber, petrol fiyatlarını 112 dolara kadar çekerken dün sevindiren (!) bir haber de Türkiye'deki akaryakıt dağıtım şirketlerinden geldi. Akaryakıt dağıtım şirketleri benzinde 1 kuruş indirim yaparak fiyatı 4.03 liraya çekti.

DEVEDE KULAK İNDİRİM


Ancak Libya'daki gerginliğin zirveye çıktığı çarşamba günü 8-9 kuruş zam yapan akaryakıtçıların yaptığı bu indirim devede kulak kaldı. Tüketiciler petrol fiyatlarında bir günde yaşanan 7 dolarlık düşüşe rağmen yapılan 1 kuruşluk indirime bir anlam veremedi. Bu arada petrol sektörü kaynakları, Afrika'nın üçüncü büyük petrol üreticisi Libya'dan gerçekleştirilen ham petrol ihracatının azalan üretim, personel sıkıntısı ve güvenlik endişeleriyle durma noktasına geldiğini açıklarken, Libya tarafından tam tersi açıklamalar geliyor. Libyalı bir yetkili, Libya'nın dört büyük petrol sahasından biri olan El Amel'de petrol üretiminin normal seyrinde sürdüğünü söyledi. Öte yandan Avrupa Komisyonu'nun enerjiden sorumlu üyesi Günther Öttinger, Avrupa'ya petrol ve doğalgaz sevkiyatında darboğaz oluşacağını  düşünmediğini çünkü OPEC ve Rusya'nın böyle bir durumu engellemek için her şeyi yapacaklarını    söyledi. • EKONOMİ SERVİSİ

Motorin 3.5 liraya çıktı


Benzinin fiyatını dün 1 kuruş düşüren akaryakıtçılar önceki gece ise motorinin litre satış fiyatına 8-10 kuruş zam yaptı. Dağıtım şirketlerine ve şehirlere göre değişmekle birlikte, 23 Şubat itibariyle ortalama 3.40-3.45 lira olan motorinin litre fiyatı 3.50-3.53 kuruşa yükseltildi. Böylece 3.50 liralık ortalama fiyat dikkate alındığında, motorinin fiyatı, 2011 yılbaşına göre yüzde 5.42 artmış oldu. Petrol fiyatlarında dün yaşanan düşüşün ardından şimdi akaryakıtçıların yaptığı 8-10 kuruşluk zammı geri alıp almayacağı merak ediliyor.

Yılmaz: İsyanlar emtia fiyatlarını tetikledi


Manisa'da düzenlenen 'Para Politikaları' konulu toplantıda konuşan Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde yaşanan gelişmelerin piyasaları yeni bir ortama sürüklediğini belirterek, olayların ne kadar süreceğinin kestirilemediğini kaydetti. Türkiye açısından gelişmelerin takip edildiğini anlatan Yılmaz “Bu gelişmelerin dışında kalamayız. Bir süre bekleyip verilerin sonucunu almamız lazım. Verilere göre gerekli tedbirler alabiliriz” dedi. Libya başta olmak üzere Kuzey Afrika ülkelerinde yaşanan gelişmelerin emtia fiyatlarındaki artışı tetiklediğini söyleyen Yılmaz “Bu gelişmeler olmasaydı, yine bir artış olacaktı. Türkiye, bu gelişmelerin dışında kalamayacaktır. Emtia fiyatlarındaki artışı, dünyadaki likidite fazlalığı da tetikledi. Fazla likiditenin çekilmesi durumunda fiyatlar da gerileyebilir” şeklinde konuştu. Yılmaz “Yılın ikinci enflasyon raporunda varsayımlarımızı güncelleyeceğiz” diye konuştu.

10 milyar Türkiye'yi terketti


Durmuş Yılmaz, BDDK ve Merkez Bankası'nca alınan kararların ardından 10 milyar dolara yakın paranın Türkiye'yi terk ettiğini, net resmin görülebilmesi için mart sonuna kadar beklenmesi gerektiğini söyledi. Yılmaz, ayrıca ihtiyaç olursa zorunlu karşılık oranlarını kısa vadede yükselteceklerini de kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com