“Bereketsiz iktidar bunlar”

“Bereketsiz iktidar bunlar”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bir konuşmasında Kurtuluş Savaşı komutanlarından Ali Çetinkaya'ya yönelik sözlerine, "Afyonkarahisar önemli devlet adamları yetiştirmiş bir kent.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bir konuşmasında Kurtuluş Savaşı komutanlarından Ali Çetinkaya'ya yönelik sözlerine, 'Afyonkarahisar önemli devlet adamları yetiştirmiş bir kent. Ahmet Necdet Sezer, Ali Çetinkaya. Ayvalıkta düşmana ilk kurşunu atan adam. Kadere bakın bir Başbakan çıkmış ona 'katil' diyor. Allah aşkına siz Afyonlu kardeşlerim yetiştirdiniz, ulusal bilinç, yurtseverlik verdiniz. Eline aldı silahı düşmana ilk kurşunu attı. Şimdi ona 'katil' diyorlar' ifadelerine yer verdi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu seçim mitinglerine Afyonkarahisar'da devam etti. Özel uçakla Afyonkarahisar Askeri Havalimanı'na inen Kılıçdaroğlu'nu partililer karşıladı. Seçim otobüsü ile mitingin yapıldığı Cumhuriyet Meydanı'na giden Kılıçdaroğlu'nu coşkulu bir kalabalık karşıladı.
Kılıçdaroğlu konuşmasına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bir konuşmasında Kurtuluş Savaşı komutanlarından Ali Çetinkaya'ya yönelik sözlerine değinerek, 'Afyonkarahisar, Kurtuluş Savaşı'nın simgesi bir kent, Afyonkarahisar önemli devlet adamları yetiştirmiş bir kent. Ahmet Necdet Sezer, Ali Çetinkaya. Ayvalık'ta düşmana ilk kurşunu atan adam. Kadere bakın bir Başbakan çıkmış ona 'katil' diyor. Allah aşkına siz Afyonlu kardeşlerim yetiştirdiniz, ulusal bilinç, yurtseverlik verdiniz. Eline aldı silahı düşmana ilk kurşunu attı. Şimdi ona 'katil' diyorlar. Kendi tarihinden haberi olmayan, tarihi şahsiyetleri kötüleyen bir Başbakan var. Ben taş üstüne taş koyan hiç kimseyi kötülemedim. Ne Özal'ı, ne Ecevit'i ne Erbakan'ı. Süleyman Demirel'i niye kötülüyoruz. İnsanlarımızı niye kötülüyoruz? Kötüleyeceğimize geleceğe yönelik neler yapabiliriz bunu konuşmalıyız. Geçmişle tarihçiler zaten uğraşıyorlar. Biz geleceğe bakmalıyız' ifadelerine yer verdi.

'İSTİKRAR GERÇEKLEŞTİ AFYON KÜÇÜLDÜ'
Kılıçdaroğlu, 'İstikrar sürsün, Türkiye büyüsün' diye bir sloganları var. Afyon büyüdü mü? Milletvekili sayısı 7 den 5'e düştü. İstikrar gerçekleşti Afyon küçüldü. Afyon'un et balık kurumu kapandı. Süt endüstrisi kurumu kapandı. SEKA'nız vardı ne oldu, o da kapandı. Sıra geldi şeker fabrikasına. Diyorlar ki 'şimdi kapatmayalım seçime giriyoruz, oylarını alırız sonra çaresine bakarız.' Size sözüm var; şeker fabrikalarını özelleştirmeyeceğiz. Niye özelleştiriyoruz? Orada binlerce kişi çalışıyor. Kime ne zararı var? Unutmayın bir dönem dediler ki 'Afyon'da afyon ekilmeyecek.' Rahmetli Ecevit dedi ki 'sen kim oluyorsun, burası benim ülkem. Benim ülkemde afyon ekilir. Aynı şeyi söyleyeceğiz. Şeker pancarı ekilecek, fabrika çalışacak' dedi.
Afyonkarahisar'ın yolların kavşağında çok güzel bir kent olduğunu ve daha da büyümesi gerektiğini belirten kılıçdaroğlu şunları söyledi: 'Nasıl oluyor da Afyon geriye gidiyor. Yumurtanın fiyatlarını belirleyen Afyon değil mi? Nasıl oluyor da yumurta fiyatları düşüyor? Millet yumurta yiyemez hale geldi. Emeklide, esnafta, çiftçide para yok. Kimde var? Bizim bir türkümüz var; 'aradık ceplerini her taraftan para çıktı' diyor. Bizim değil onlarınkini. 'Aman ha sakın CHP'ye oy vermeyin, bakın sizi dünya kadar borca soktuk. CHP gelir faizler yükselir borcunuzu ödeyemezsiniz' diyorlar. Söylüyorum; çiftçinin kullandığı mazotun fiyatını 1,5 lira yapacağız. Sözüm var; bu ülkede bir çocuk bile yatağa aç girmeyecek. Ben millete hizmet edeceğim, kendime değil. Önce halk kazanacak. Bu ülkede anneler çocuklarını sabah kaldırıp karınlarını doyurup okullara gönderebilsin. Bunu aile sigortasıyla yapacağız. Geçen gün demiş ki 'Merkez Bankası'nda bu kadar para var herhalde Kılıçdaroğlu gözünü o paraya dikti.' Sanıyor ki o para kendi parası. O para bu milletin parası. 2,5 aylık Kübra açlıktan ölüyorsa benim gözüm o parayı görmez. Ben insanı görürüm. Manisa'da açlıktan ölen gazi varsa benim gözüm o parayı görmez. Hakkari'de çöpten kağıt toplayan çocuk kamyonun altında kalıp ölüyorsa benim gözüm o parayı değil çocuğu görür. Onların derdi para, köşeyi dönmek. Benim derdim halk zenginlesin.'
'MİLLETİN KANINI SÜLÜK GİBİ EMİYORLAR'
Konuşmasında miting alanında bulunan 'Süt 50 kuruş, su 1 lira. Hayaldi gerçek oldu' pankartına da değinen Kılıçdaroğlu, 'Anneler sabahleyin çocuklarına süt içirebiliyor mu? Bu düzeni değiştireceğiz. Değiştirmeye kararlıyız. Benim derdim; annesi çocuğu okula karnını doyurup gönderebiliyor mu? Nasıl oluyor da Allah'ın suyu sütten daha pahalı oluyor? İnsaf. Ne dedik, çalışana değer vereceğiz. Milletin kanını sülük gibi emiyorlar. Herkes evine helal ekmek götürecek. Hedefimiz bu. Afyon kaymağı var meşhur.
Memleketin kaymağını yiyenleri biliyorsunuz. Siz benden daha iyi biliyorsunuz. Memleketin kaymağını yediler, rantını paylaştılar. Kemal kardeşiniz bu memleketin rantını sizin için kullanacak. Derdine talip rantına değil' diye konuştu.
'Angus ithalatı hayaldi gerçek oldu' yazılı pankarta da atıfta bulunan CHP lideri Kılıçdaroğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü: 'Sandığa giden her yurttaşımdan şunu düşünmesini isterim. Cumhuriyet tarihinde ilk kez ithal kurbanlık geldi. Niye dışardan ithal kurbanlık getiririz. Her şeyimiz var. Birileri köşeyi dönsün diye. Eğer besiciler AK Parti'ye oy verirlerse iki elim yakalarında olacak. Kabul etmiyorum ben. Sizin emeğinizi çalanlara 'yeter' deyin artık. Niye oy veriyorsunuz. Oy vermeyeceğiz. Oyu bu
ülke için çalışanlara vereceğiz. Hiç meraklanmayın Kemal kardeşiniz kul hakkı yiyenlerden hesap soracak. Öyle kaçmak yok. AK Parti'nin gövdesini her yerde sallıyorum. Şimdi dallarını sallamak size düşüyor. Silkeleyin alaşağı edelim. Dallarını silkelerken meyve düşecek diye beklemeyin, dikkatli olun Recep düşebilir. Hesabını soracağız. Yok öyle. Milleti perişan et, sonra çık ortaya 'ben devleti iyi yönetiyorum' de.'
'BEREKETSİZ İKTİDAR BUNLAR'
Çiftçinin elektrik borcunun silineceğini Afyonkarahisar'da da tekrarlayan Kılıçdaroğlu, AK Parti'yi YGS üzerinden eleştirmeyi de sürdürdü. Kılıçdaroğlu, 'Allah aşkına bir sınavı yapamayan, yüzüne gözüne bulaştıran bir iktidar bu ülkeyi nasıl yönetecek. Bereketsiz iktidar bunlar. Bereketli olsaydı çiftçinin esnafın borcu mu olurdu? 9 milyon emekli var. Ne zaman kürsüye çıksak 'emeklinin durumu iyi değil' desek AKP'nin sözcüleri 'milletin arınsa girmiyorsunuz, derdini dinleyemiyorsunuz, emeklilere çok para verdik, emekliler köşeyi döndü, huzur içinde yaz tatillerini Kanarya adalarında yapıyorlar' diyorlar. Doğru mu? Hatta diyorlar ki 'O kadar memnunlar ki tatillerini uzun geçiriyor, seçim zamanlarında Türkiye'ye gelip AKP'ye oy veriyorlar' Size söylüyorum 9 milyon emekli kardeşime. Sizin derdinizi en çok dile getiren genel başkan benim. İntibak yasası çıkmalı diyen benim. 9 milyon milyon emeklinin oyunu istiyorum' dedi.
AK Parti'nin ekonomi politikalarını da eleştiren Kılıçdaroğlu, sözlerini şu şekilde noktaladı: 'Eskiden 'büyük düşünün' diyorlardı. Yani 'büyük götürün' diyorlardı. Çünkü kendileri büyük götürüyorlardı. 550 kilo pancara bir tüp alınıyor. 'Recep'in adaleti' deniyor buna. AK Parti Afyon'a hiçbir şey yapmadı desek haksızlık yapmış oluruz. İcra daireleri 3'ten 5'e çıktı. Nüfus azalır, fabrikalar kapanır, milletvekili sayısı düşer, icra daireleri 3'ten 5'e çıkar. Bu durum ekonomik olarak vatandaşın borcunu ödeyememesi demektir. Tutuklu sayısının 123 bine çıkmasının sebebi budur. Çoğu borcunu ödeyemediği için içerde. Namerde muhtaç olmayın, özgürlüğünüze sahip çıkın. Yola çıktık Türkiye'yi ayağa kaldıracağız. Türkiye'nin sorunları var biliyoruz ve hepsini çözeceğiz. Genel merkezimiz hiçbir dönem benim genel başkanlık yaptığım dönem gibi çalışmadı. Yetki verin huzuru getirelim. Türkiye çatık kaşlı insanların değil, güler yüzlü insanların ülkesi olsun.'
Kılıçdaroğlu mitingin ardından esnaf ziyareti yaparak, Namık Kemal'in annesi Fatma Zehra Hanım'ın kabrinin de bulunduğu Mevlevi Türbesi'ni ziyaret etti. Kılıçdaroğlu daha sonra özel uçakla deprem bölgesi Kütahya'nın Simav ilçesine hareket etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com