''Berfo Ana'' toprağa verildi

''Berfo Ana'' toprağa verildi
Mide kanseri ve yaşlılığa bağlı nedenlerle önceki gün İstanbul'da vefat eden Berfo Kırbayır'ın cenazesi, Ardahan'ın Göle ilçesine bağlı Okçu köyünde toprağa verildi.
13 Eylül 1980'de gözaltında alındıktan sonra kaybolan oğlu Cemil Kırbayır'ın bulunması için yıllardır mücadele eden ve kayıp yakınlarının ''sembolü'' olan, ''Berfo Ana'' olarak tanınan 105 yaşındaki Berfo Kırbayır'ın cenazesi, Göle Merkez Kubilaybey Camisi'ne getirildi.
 
Burada düzenlenen törene, Berfo Kırbayır'ın oğlu Mikail Kırbayır, kızları Yıldız Çam, Filiz Batmaz ve Fatma Gülmez, damadı Necmi Gülmez, akrabaları, AKP Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, AKP Kars Milletvekili Ahmet Arslan ve ''Cumartesi Anneleri'' olarak bilinen kayıp yakınları ile vatandaşlar katıldı.
 
Kırbayır için öğle namazına müteakiben cenaze namazı kılındı. Kırbayır'ın tabutu, törene katılanlar tarafından omuzlara alınarak, cenaze aracına konuldu. Cemil ve Berfo Kırbayır'ın fotoğraflarını taşıyan bazı vatandaşlar, ''Berfo Ana, söz sana Cemil'i bulacağız'' diye slogan attı.
 
Berfo Kırbayır'ın cenazesi, ilçe merkezine 2 kilometre uzaklıktaki Okçu köyünde Cemil Kırbayır adına yapılan kültürevinin önüne getirildi. Burada yapılan konuşmaların ardından, Berfo Kırbayır'ın cenazesi köy mezarlığında toprağa verildi.
 
Bu arada, Berfo Kırbayır'ın mezarının yanına, 13 Eylül 1980'de gözaltında alındıktan sonra kaybolan oğlu Cemil Kırbayır için mezar kazıldı. Törene katılanlar, bu mezara da karanfiller bırakarak, ''Cemil'in kemiklerini bulup onu da buraya defnedeceğiz'' ifadelerini kullandı. Cemil Kırbayır için açılan mezar, kapatılmadı. (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com