Berkant son yolculuğuna uğurlandı

Berkant son yolculuğuna uğurlandı
74 yaşında hayatını kaybeden sanatçı Berkant son yolculuğuna uğurlandı. "Bay Samanyolu" lakaplı Berkant Akgürgen için ilk tören Cemal Reşit Rey Konser salonunda yapıldı.

Sanatçı Berkant'ın cenazesi Cemal Reşit Rey Konser Salonu'ndaki törenin ardından Teşvikiye Camii'ne getirildi. Eşi en önde saf tuttu.

Cenaze namazına Berkant'ın sanatçı arkadaşları da yoğun ilgi gösterdi. Orhan Gencebay ve Erol Evgin cenaze namazında hazır bulundu.
Berkant'ın dostu olduğunu ve onunla gurur duyduğunu söyleyen Gencebay, "Meşhur Samanyolu şarkısıyla dünyada büyük bir iz bıraktı" diye konuştu. Erol Evgin de Berkant Akgürgen'i çok değerli, mütevazı ve alçakgönüllü bir insan olarak tarif etti. Öğle namazının ardından kılınan cenaze namazı sırasında Berkant'ın eşi Engin Akgürgen de en önde saf tuttu ancak cenaze namazına eşlik etmedi.

Kılınan cenaze namazının ardından Berkant'ın cenazesi toprağa verilmek üzere Zincirlikuyu Mezarlığı'na götürüldü.

Cenazede tartışma

Bu arada cenaze törenine, Berkant'ın ilk eşi Serpil Örümcer ve ilk eşinden olduğu belirtilen Fulya'nın yakınmaları damgasını vurdu.

Berkant Akgürgen'in oğulları Ömür ve Övgü, fizyolojik olarak bir kızkardeşleri ya da ablaları olmadığını söylerken, eşi Engin Akgürgen ailenin 3 kişiden oluştuğunu vurguladı.

Caminin diğer köşesinde Serpil Örümcer'in serzenişleri duyuldu. Kızının babasıyla hiç görüştürülmediğini söyleyen Örümcer, "Önemli olan benim kızımdı. 'Ben dedi ölüsüne mi gideceğim' dedi babamım. Bak cenazesine geldi" diye açıklama yaptı.

Berkant'ın kızı Fulya ise,"Beni tanımamaları önemli değil, Sonuçta ben onun kızıyım. Engin hanımdan dolayı yaklaşmak istemedim. Görmeye gidecektim ama birşeyler söylerler diye çekindim" diye konuştu.

İlk tören Cemal Reşit Rey Konser salonunda yapıldı

Berkant için yapılan törene başta eşi Engin Akgürgen ve oğulları Övgü ve Öykü Akgürgen olmak üzere sanatçı arkadaşları Selçuk Ural, Ali Kocetepe, Erol Büyükburç, Selami Şahin ve Sezen Cumhur Önal gibi isimler katıldı. Törenin yapıldığı salondaki büyük boşluk dikkat çekti.

Oğulları sahneye çıktı

Berkant için ilk olarak Ali Kocatepe tarafından çekilen belgeselinin bir bölümü gösterildi. Ardından da sanatçı dostları kısa konuşmalar yaptı. Gözyaşlarına hakim olamayan ve Berkant'ın son günlerinde de yanın olan Selçuk Ural, "Dünyanın en beyefendi adamıydı. Sadece şarkılarını söyledi" dedi. Sezen Cumhur Önal ise  "Berkant, Türk popüler müziğinin tarihsel gelişiminde ilk öncü isimdir" dedi. Berkant'ın oğulları Öykü ve Övgü de birlikte sahneye çıkarak, babalarını son günlerinde yalnız bırakmayan isimlere ayrı ayrı teşekkür etti.

Tek tek teşekkür ettiler

Öykü Akgürgen, "Sabaha kadar oturduk. Zor bir durum. Babamızı burada bir kaç cümleyle ifade edemeyiz. Sağlığında rahatsızlığında yanımızda olan herkese teşekkür ediyoruz" dedi. Övgü de bu isimleri tek tek saydı. Övgü Akgürgen, "Ahmet Koç, Sezen Aksu, Adnan Şenses, Hakan Eren, Ali Kocatepe, Doktoru Bingür Sönmez , Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk'e teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

"Artık samanyolu'nda bir yıldız daha var"

Akciğer kanserinde yaşamını yitiren Berkant'ın son döneminde tedavisini yapan Prof. Dr. Bingür Sönmez de sahneye çıkarak, "Onun için Samanyolunu yeryüzüne indirdi denir. Bence o Samanyolu'na çıktı. Artık Samanyolu'nda bir yıldız daha var" diye konuştu. Sönmez'in bu sözleri alkış aldı.Berkant'ın eşi Engin Akgürgen başsağlığı temennilerini kabul ederken, sahneye konulan cenazesinin önünden saygı geçişi yapıldı. Geçiş yapanlar Berkant'ın tabutunun üzerine çiçekler bıraktı.

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin Festivali'nde Zeki Müren şarkıları söylendi20 Mayıs 2015 Çarşamba 13:38
 • Adana'da Yeni Türkü rüzgarı20 Mayıs 2015 Çarşamba 01:43
 • Türkan Saylan 5. Sanat ve Bilim Ödülleri sahiplerini buldu19 Mayıs 2015 Salı 18:28
 • Samsun'da Karadeniz Kitap Fuarı açıldı18 Mayıs 2015 Pazartesi 15:23
 • Kubat ve Folklorama büyüledi17 Mayıs 2015 Pazar 20:28
 • Gaziantep'te Mustafa Ceceli konseri17 Mayıs 2015 Pazar 20:13
 • Dünya Bale Yıldızları büyüledi16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:48
 • Kocaeli Kitap Fuarı açıldı16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:13
 • Prof. Dr. Berki: Estetik beğeni değeri yüksek bireyler yetiştirmemiz gerekiyor16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:08
 • Adıyaman’da 'Kitap Günleri’16 Mayıs 2015 Cumartesi 12:48
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com