Berkin Elvan'ın ölümü

Berkin Elvanın ölümü
İzmir'de, Berkin Elvan'ın ölümü nedeniyle Konak Meydanı'nda basın açıklaması yapan, ardından tarihi Saat Kulesi'nin bulunduğu alana yürümek isteyen gruba polis tazyikli su ve biber gazıyla müdahalede bulundu

İZMİR (AA) - İzmir'de, Berkin Elvan'ın ölümü nedeniyle Konak Meydanı'nda basın açıklaması yapan, ardından tarihi Saat Kulesi'nin bulunduğu alana oturma eylemi yapmak için yürümek isteyen gruba polis tazyikli su ve biber gazıyla müdahalede bulundu.

KESK, DİSK, TMMOB, bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu üyeleri, Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında yaralanan ve 269 gün sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan'ı anmak için Konak Meydanı eski Sümerbank binası önünde toplandı. 

CHP İzmir Milletvekilleri Birgül Ayman Güler, Alaattin Yüksel ve Mustafa Moroğlu ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da katıldığı eylemde, Berkin Elvan'ın posterlerini taşıyan grup, İstanbul'da düzenlenen cenaze töreni nedeniyle saygı duruşunda bulundu. 

Disk Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, yaptığı açıklamada sorumluların cezalandırılmasını istedi, protesto eylemlerine polisin müdahalesini de eleştirdi. 

Açıklamanın ardından CHP'li milletvekilleri ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu'nun da aralarında bulunduğu kişiler alandan ayrılacakları sırada, oturma eylemi yapmak için İzmir Valiliği ve tarihi Saat Kulesi'nin bulunduğu alana yürüyüşe geçen grubu polis durdurdu. Geçişe izin vermeyen polis, dağılmaları yönünde ikazlarına uymayan gruba TOMA'lardan tazyikli su sıkarak müdahale etti. Müdahaleye grubun da taş ve sopalarla karşılık vermesi üzerine, polis biber gazı da kullandı. 

Gazdan çok sayıda kişinin etkilendiği gözlenirken, bazı kişiler ise korunmak amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin meydandaki hizmet binasına sığındı.

Müdahaleyi engellemek amacıyla TOMA'lar ile grup arasına giren bazı CHP milletvekillerinin de tazyikli su ve biber gazından etkilendiği gözlendi.

Kısa süren müdahalenin sonrasında milletvekilleri, eylemci grup temsilcileri ve polis müdürleri arasındaki görüşmelerin ardından grubun tarihi Saat Kulesi önünde oturma eylemi yapmasına izin verildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com