Berkin Elvan'ın ölümü

Berkin Elvanın ölümü
Elvan'ın ölümü Danimarka, İspanya ve İtalya'da protesto edildi

KOPENHAG/MADRİD/ROMA (AA) - İstanbul'da Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında yaralanan ve 269 gün sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan için Danimarka, İspanya ve İtalya'da gösteri yapıldı.

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da Danimarka Alevi Birlikleri Federasyonu tarafından organize edilen eyleme katılanlar, Türkiye'nin Kopenhag Büyükelçiliği önünde toplanarak, bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Elvan'ın fotoğrafları ve çeşitli pankartlar taşıyan grup hükümet aleyhine sloganlar attı.

Organizasyonu düzenleyenler, 17-18 Mart tarihlerinde Danimarka'ya devlet ziyareti gerçekleştirecek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ziyareti sırasında Kopenhag Belediyesi önünde eylem yapacaklarını açıkladı.

 Yapılan konuşmalar sonrasında gruptakiler polis gözetiminde sırayla elçilik binası önüne ekmek ve afiş bıraktıktan sonra dağıldı.

 

-İspanya

Başkent Madrid'in merkezindeki Sol Meydanı'nda toplanan yaklaşık 40 kişilik bir grup, Berkin Elvan'ın ölümünü kınadı. Çoğunluğunun Madrid'deki Türk öğrencilerin oluşturduğu grup, sorumluların yargılanmasını isteyip, AK Parti hükümeti aleyhine sloganlar attı. 

Barcelona kentindeki, Türkiye Başkonsolosluğu önünde eylem gerçekleştirildi.

 

-İtalya

Başkent Roma'nın tarihi turistik noktalarından biri olan İspanyol Merdivenleri'nde buluşan 60'dan fazla Türk, bugün toprağa verilen Berkin Elvan'ı andı. 

Sessiz oturma eylemi şeklinde gerçekleşen etkinliğe katılanlar, Elvan'ın resimleriyle birlikte İtalyanca ve İngilizce dövizler taşıdı. Katılımcılar, tarihi merdivenlere Elvan'ın fotoğrafını koyarak, karanfil ve mumla süsledi.

Öte yandan, uzun yıllardır Roma'da yaşamını sürdüren yönetmen Ferzan Özpetek, son filminin İstanbul'daki tanıtımını Berkin Elvan'a adadı. Özpetek, Twitter hesabından gönderdiği iletisinde, son sineması "Allacciate le cinture (Kemerlerinizi Bağlayınız)" filminin bugün İstanbul'daki tanıtımını Berkin Elvan'ın acısını ve sesini İtalya'ya duyurmak için yapacaklarını belirtti. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com