Berk'in yaşam mücadelesi sürüyor

Berkin yaşam mücadelesi sürüyor
İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi'nde yatan 7 aylık Berk bebek, doğumundan bu yana mücadele ettiği mermer kemik hastalığından kurtulmak için kemik iliği nakli bekliyor

İZMİR (AA) - EFSUN YILMAZ - İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi'nde yatan 7 aylık Berk bebek, doğumundan bu yana mücadele ettiği mermer kemik hastalığından kurtulmak için kemik iliği nakli bekliyor. 

Berk bebeğin annesi Pınar İnal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğlunun Manisa'nın Kula ilçesinde dünyaya geldiğini doğar doğmaz da hastalandığını anlattı. 

İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2 Eylül 2013'de tedavi altına alınan Berk'e mermer kemik hastalığı tanısı konduğunu söyleyen Pınar İnal, çocuğunun sağlığına kavuşması için kemik iliği nakline ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Yapılan taramalar sonucunda uygun donöre yurt içinde rastlanmadığını ifade eden Pınar İnal, yurt dışındaki donörde de enfeksiyon tespit edilince nakil tarihinin Nisan ayı sonrasına ertelenmesi gündeme geldi" dedi. 

- "Artık damardan besleniyor"

Hastanede tedavi gördüğü süre içinde Berk'in kanında enfeksiyona rastlandığını anlatan Pınar İnal, oğlunun kan değerleri ile tansiyonunun düştüğünü kaydetti.

Berk'in durumunun günden güne kötüleştiğini dile getiren İnal, şöyle devam etti:

"Almanya'dan kemik iliği gelecekti ancak enfeksiyon çıktı. Enfeksiyonun sonuçlanmasını bekliyoruz. Artık ağızdan değil, damardan besleniyor. Gözlerde de takip yeteneği yok. Bütün işlemlerimiz acil koduyla ilerliyor ama buna rağmen 7 aydır kemik iliği nakli bekliyoruz. Kemik iliği nakli söz konusu olmazsa diye kordon bağı üzerinde çalışıldığını da biliyoruz. Şu an kimsenin yapacağı bir şey yok. Elimiz, kolumuz bağlı. Görme yeteneğini kaybettiğini düşünüyorum."

İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktorları da kalıtsal bir hastalık olan ve osteopetroz olarak da bilinen mermer kemik hastalığının sağırlık, körlük, dalak büyümesi, solunum sıkıntısı, büyüme geriliğine neden olduğunu, transplantasyonun Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde gerçekleştirileceğini açıkladı.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com