Berkin'in haberine 40 bin TL ceza!

Berkin'in haberine 40 bin TL ceza!
Gezi Parkı olayları sırasında polisin attığı biber gazıyla başından vurularak yaralanan Berkin Elvan'ın ve Mustafa Ali Tombul'un isimlerini haberde yazarak mağdur ettiği gerekçesiyle hakkında dava açılan Aydınlık Gazetesi muhabiri Mehmet Bozkurt'a 40 bin
16 Haziran'da evden ekmek almaya çıktığı sırada gaz bombası fişeğiyle vurulan Berkin'in ve 8 Temmuz'daki Gezi protestoları sırasında polisin attığı biber gazı kapsülüyle başından ağır yaralanan 17 yaşındaki lise öğrencisi Mustafa Ali Tombul'un habarde ismini ve fotoğrafını yayımladıkları gerekçesiyle Aydınlık muhabiri Mehmet Bozkurt hakkında,"Yayımlanan haber içeriğinde bilgi verilirken 18 yaşından küçük olduğu anlaşılan ve olayın mağduru olduğu belirtilen Berkin Elvan'ın kimliğini açıklayacak ve tanınmasına yol açacak şekilde ad-soyadının ve fotoğrafının yayımlanması" gerekçesiyle 4 ayrı dava açıldı.
 
Bugün İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davalarda Mehmet Bozkurt hakkında 40 bin lira para cezası verildi.
 
'SUÇ SAYSALAR BİLE TÜRKİYE O İSİMLERI UNUTMAYACAK'
 
Duruşmaya katılan Bozkurt verilen cezayla ilgili şunları söyledi, "Berkin 150 gündür hastanede. Dün ameliyat oldu. Aydınlık'ta yayımlanan haberlerde Berkin'in ve ailesinin mağduriyeti yazılmıştır. Berkin'i ve Gezi Parkı protestolarında yaralan, ölen gençleri mağdur eden haberler değil polis şiddetidir. Haberlerdeki amacımız bu mağduriyeti anlatmaktır. Eğer bu gençlerin mağduriyeti giderilmek isteniyorsa onu 150 gündür yatağa mahkum edenler bulunmalıdır. Ortada bir soruşturma bile yok. Mağduriyet budur. Bunları yazmaya devam edeceğiz. Devlet yetkilileri bile bu isimleri açıkça söylüyor, internet siteleri, televizyonlar, sosyal medya yazıyor. Gazetede yazınca mı suç? Bu gençlerin ismini yazmamız suç sayılarak engellense bile, Türkiye onların isimlerini unutmayacak. Varsın Berkin'in, Mustafa Ali'nin, Dilan'ın ismini yazmayı suç saysınlar. Esas bu şiddeti uygulayanların ismi açıkça yazılacak. Biz gazeteciler bu isimleri bulup, gerçekleri ortaya çıkarmak zorundayız."

(DSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com