BERLİN FİLARMONİ ORKESTRASI,TÜRK SOLİSTLER EFE BALTACIGİL VE FORA BALTACIGİL İLE 27 EYLÜL'DE İSTANBUL'DA

BERLİN FİLARMONİ ORKESTRASI,TÜRK SOLİSTLER EFE BALTACIGİL VE FORA BALTACIGİL İLE 27 EYLÜL'DE İSTANBUL'DA
BERLİN FİLARMONİ ORKESTRASI,TÜRK SOLİSTLER EFE BALTACIGİL VE FORA BALTACIGİL İLE 27 EYLÜL'DE İSTANBUL'DA

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), 40. yılında sanatseverleri ilklerle buluşturmaya devam ediyor. Dünyanın en prestijli orkestralarından Berlin Filarmoni Orkestrası, daimi şefi Sir Simon Rattle yönetiminde 27 Eylül Perşembe akşamı Haliç Kongre Merkezi'nde iki Türk solistle konser vermeye hazırlanıyor. Dünya çapında adından övgüyle bahsedilen genç Türk sanatçılar, çellist Efe Baltacıgil ve kardeşi kontrbas sanatçısı Fora Baltacıgil'in solist olarak katılacağı konserin biletleri 350 ile 100 TL arasında değişiyor. İSTANBUL (ANKA)-İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), 40. yılında, günümüzün en önemli klasik müzik oluşumlarından biri sayılan Berlin Filarmoni Orkestrası'nı İstanbul'da ağırlayacak. Sir Simon Rattle yönetimindeki Berlin Filarmoni Orkestrası, 27 Eylül Perşembe akşamı Haliç Kongre Merkezi'nde konser verecek. Konserin solistleri ise kariyerlerini yurt dışında başarıyla sürdüren çellist Efe Baltacıgil ve Berlin Filarmoni Orkestrası'na seçilen ilk Türk sanatçı unvanıyla 2009 yılından bu yana topluluğun üyesi olan kontrbas sanatçısı Fora Baltacıgil olacak.
2002 yılından bu yana Sir Simon Rattle'ın yönetimindeki Berlin Filarmoni Orkestrası konsere Schubert'in "Bitmemiş Senfoni"si ile başlayacak. Ardından Efe Baltacıgil ve Fora Baltacıgil'in solistliğinde Bottesini'nin "Viyolonsel ve Kontrbas için Düzenlenmiş Grand Duo Concertant"ını seslendirecek orkestra, programı Beethoven'in "La majör 7. Senfoni"si ile noktalayacak. Kariyerlerini yurt dışında başarıyla sürdüren Baltacıgil kardeşlerin, Sir Simon Rattle yönetimindeki Berlin Filarmoni Orkestrası ile birlikte İKSV'nin 40. yılı için vereceği konserin uzun süre hafızalardan silinmeyecek bir konser olacağı belirtildi. İKSV'nin 40. yıl konseri, Borusan Holding, Eczacıbaşı Holding, Ethem Sancak Hedef Alliance Holding AŞ, Koç Holding, Mercedes-Benz Türk AŞ, Bell Şirketler Topluluğu ve Organik Holding AŞ eş sponsorluğunda gerçekleştirilecek. İKSV, konserin biletleri 16 Haziran Cumartesi günü satışa çıktığını, konserin bilet fiyatlarının 350, 250, 200, 150, 100 ve 30 TL (öğrenci) olacağını açıkladı.

-BERLİN FİLARMONİ EFSANESİ-

İKSV'den verilen bilgiye göre, müzik yönetmenliğini ve daimi şefliğini Wilhelm Furtwangler, Herbert von Karajan ve Claudio Abbado gibi 20. yüzyıla damgasını vurmuş şeflerin ardından 2002 yılından bu yana Sir Simon Rattle'ın üstlendiği Berlin Filarmoni Orkestrası, dünyanın en önemli orkestralarından biri olarak kabul ediliyor. 130 yıldır her bir konseri tüm dünyada dikkatle takip edilen Berlin Filarmoni'nin Sir Simon Rattle ile kaydettiği bol ödüllü albümleri baroktan çağdaşa geniş bir yelpazeye yayılıyor. Aldıkları pek çok ödülün yanı sıra Sir Simon Rattle ve Berlin Filarmoni Orkestrası, 2007 yılında UNICEF tarafından İyi Niyet Elçisi tayin edildi. Özellikle 19. ve 20. yüzyıl bestecilerinin yılmaz savunucusu olan Simon Rattle,akademi'de öğrenciyken Mahler'in 2. Senfoni'sini yönetmesiyle dikkatleri üzerine çekti. 1976'da BBC Proms'da ilk kez boy gösterdi ve uluslararası çıkışını 1980'den itibaren başına geçtiği Birmingham Şehri Senfoni Orkestrası ile yaptı. Gençliğin müziğe yönlendirilmesi için her daim çaba gösteren ünlü şef, 1998'de yaklaşık 4 bin müzisyen ile oluşturduğu gençlik orkestrası ile bir dünya rekoru kırdı. Berlin Filarmoni Orkestrası'nı ise ilk kez 1987'de Mahler'in 6. Senfoni'sinde yöneten Sir Simon Rattle, 2018 yılına kadar orkestranın daimi şefliğine devam edecek.

-BERLİN FİLARMONİ ORKESTRASI İLK DEFA İKİ TÜRK SOLİSTLE ÇALACAK-

İKSV, "muhteşem tonu, güçlü kişiliği ve ifade derinliği" özellikle övgü toplayan Efe Baltacıgil'in, bugün yurt dışında adını en sık duyulan viyolonselcilerimiz arasında yer aldığını belirtti. 2005 Genç Konser Sanatçıları Seçmeleri, Peter Jay Sharp Ödülü ve Washington Sahne Sanatları Cemiyeti Ödülü gibi ödüllerle kariyerine parlak bir başlangıç yapan Efe Baltacıgil, Eylül 2011'den beri Seattle Senfoni Orkestrası'nın çello grup şefliğini üstleniyor. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve Curtis Institute mezunu kardeşi Fora Baltacıgil ise ilk orkestra deneyimini İstanbul Senfoni Orkestrası'nda edindikten sonra Philadelphia Orkestrası'nda ve ardından kontrbas grup şefi olarak Minnesota Orkestrası'nda çaldı. 2009 yılında, Berlin Filarmoni Orkestrası'na seçilen ilk Türk sanatçı unvanıyla topluluğun üyesi oldu. Duo projelerde bir araya gelen iki kardeş en son Yo-Yo Ma'nın büyük ses getiren İpek Yolu Projesi'nde yer aldı. Şef Sir Simon Rattle yönetimindeki Berlin Filarmoni Orkestrası, solistler Efe Baltacıgil ve Fora Baltacıgil, İstanbul konserinin ardından 28 Eylül 2012 saat 20.00'de Efes Ticaret Agorası'nda bir konser daha verecek.(ANKA)
(NÇ/ZHR) (İstanbul)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com