Berlin'de bayram sevinci

Berlin'de bayram sevinci
Almanya'nın Berlin kentinde yaşayan Türkler, Ramazan Bayramı dolayısıyla Berlin Şehitlik Camii'ne akın etti.

Yaklaşık bin kişinin katılımıyla kılınan bayram namazında, din görevlisi Mehmet Tekin, bayram hutbesini Türkçe ve Almanca okudu.

Çocuklarıyla birlikte namaza gelen vatandaşlar oldukça sevinçli gözüktü. Bayramı kahvaltı ve büyüklerinin ellerini öpmekle geçireceğini söyleyen Emirhan Saral, "Bugün babam ve ablamlarla kahvaltı yapacağım. Büyüklere gideriz, okul da yok, herkes camiye geldi. Yaşlılara gidip ellerini öperiz, para alırız" dedi. Baba Serkan Saral ise bugün güzel duygularla yola çıktıklarını belirterek şöyle konuştu: "Çocuklarım bu değerli günleri tanısınlar, kültürlerini unutmasınlar diye buraya geldik."

Almanya'nın Berlin kentinde sabah saat 7'de namaza gelen vatandaşlardan Hüseyin Bozkurt da "Bugün kutsal bir gün. Şehitlik Camii'nin yeri ayrı. Sanki kendimizi Türkiye'deki gibi hissediyoruz, bir aylık orucun bitişinin sevincini yaşıyoruz" dedi.
 
18 Eylül'de seçimlere katılacak olan çoğu Türkiye kökenli göçmenlerin oluşturduğu Yenilik ve Adalet İttifakı (BIG) partisinin Berlin Eyalet Teşkilatı Başkanı İsmet Mısırlıoğlu, "Seçime iki hafta kaldı, vatandaşlarımızın seçime ilgisi büyük" ifadelerini kullandı.
 
Her yıl olduğu gibi Berlin Şehitlik Camisine gelen vatandaşlar camiye sığmayınca, büyük bir bölümü cami avlusunda namaz kıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com