Berlin'de ödüller verildi

Berlin'de ödüller verildi
62. Berlin Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu.

62. Berlin Film Festivali'nde "Altın Ayı" ödülünü, yönetmenliğini rejisör kardeşler Paolo ve Vittorio Taviani'nin yaptığı ''Cesare deve morire'' (Sezar Ölmeli) adlı film kazandı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN!

Jüriden yapılan açıklamada, ''Sezar Ölmeli'' filminin en iyi film seçildiği belirtildi. Böylece 8. kez bir İtalyan filmi ''Altın Ayı'' ödülünü almış oldu.

En iyi kadın oyuncu dalında ''Gümüş Ayı" ödülü Kongolu oyuncu Rachel Mwanza'ya verildi. Mwanza, Kanadalı rejisör Kim Nguyen'in "Rebelle" (Militan) adlı filmindeki rolüyle ödülün sahibi oldu.

En iyi erkek oyuncu dalında ise ''Gümüş Ayı'' ödülü, Nikolaj Arcel'in ''Kraliçe ve doktoru'' adlı filmindeki Danimarka Kralı 7. Christian'ı canlandırdığı rolüyle Danimarkalı oyuncu Boe Folsgaard'a verildi.

En iyi film dalında ''Sadece Rüzgar'' (Csak a szel) adlı Macar filmi ''Gümüş Ayı'' ödülüne layık görüldü. Bir Macar köyünde yaşayan çingenelere yönelik bir cinayet serisinin konu edildiği filmin yönetmeni Bence Fliegauf da Jüri Büyük Ödülünü aldı.

Alman kameraman Lutz Reitemeier de ''Beyaz Geyiğin Ülkesi'' (Bai Lu Yuan) adlı Çin filmindeki sanatsal çalışmasından dolayı ''Gümüş Ayı'' ödülüne layık görüldü.

Ödüllü yönetmenler Berlinale'yi değerlendirdi

Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen 62. Berlin Film Festivali'nde (Berlinale) gösterilen ve ödüllerle dönen ''Tepenin Ardı'' filminin yönetmeni Emin Alper ile ''Lal Gece'' filminin yönetmeni Reis Çelik, bu yılki Berlinale'yi değerlendirdi.

Berlinale'nin ödül töreninde ''en iyi ilk film'' dalında özel mansiyonla onurlandırılan ve Forum bölümünün en iyi film seçilerek ''Caligari'' ödülünü kazanan yönetmen Emin Alper, yaptığı açıklamada, festivalde ''Lal Gece'' ve ''Tepenin Ardı'' filmlerinin çok olumlu eleştiriler aldığına dikkati çekerek, ''Festival bence Türk sineması açısından gayet iyi geçti. Zaten eleştiriler gelmeye başladığı zaman hem Reis ağabeyin filmi hem benim filmimin gayet olumlu eleştiriler aldığını gördük. O çok önemliydi. Her ikimiz de buradan bir şeyler çıkmasını bekliyorduk. Çıkınca da güzel oldu'' dedi.

''Tepenin Ardı'' filmi ile Forum bölümünün en önemli ödülünü aldıklarını ve en iyi ilk film yarışmasında özel mansiyonla onurlandırıldıklarını ifade eden genç yönetmen, ''Çok sevinçliyiz'' ifadesini kullandı.

Reis Çelik'in değerlendirmesi

''Lal Gece'' filmiyle Generation bölümünde en iyi film seçilerek ''Kristal Ayı'' ödülüne layık görülen yönetmen Reis Çelik, Berlinale'nin Türk sineması açısından iyi geçtiğini belirterek, ''Ülke sinemamızın uluslararası alanda kendi hikayelerimizin, kendi renklerimizin anlatılması ve tanıtılması, dertlerimizin ve sevinçlerimizin dünya ile paylaşılması güzel bir şey. Değerlendirilmek, karşılanmak da güzel bir şey. Onun için hem ülkemiz, hem kendimiz keyifli zamanlar yaşamış olduk beraberce'' diye konuştu.

Kendisinin ''Lal Gece'' filminin Generation bölümü yerine başka bir bölümde gösterilmesi yönünde eleştiride bulunduğunun hatırlatılması üzerine de Çelik, ''Benden ziyade kritikler böyle idi. Bu film ana yarışmanın filmi iken Generation bölümünde yer alması konusunda. Ama daha coşkuluydu. Daha çok kalabalıktı. Güzeldi. Önemli değil. Önemli olan sinemamızı, anlatmak istediğimiz konuyu insanlarla paylaşmak'' ifadesini kullandı. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin Festivali'nde Zeki Müren şarkıları söylendi20 Mayıs 2015 Çarşamba 13:38
 • Adana'da Yeni Türkü rüzgarı20 Mayıs 2015 Çarşamba 01:43
 • Türkan Saylan 5. Sanat ve Bilim Ödülleri sahiplerini buldu19 Mayıs 2015 Salı 18:28
 • Samsun'da Karadeniz Kitap Fuarı açıldı18 Mayıs 2015 Pazartesi 15:23
 • Kubat ve Folklorama büyüledi17 Mayıs 2015 Pazar 20:28
 • Gaziantep'te Mustafa Ceceli konseri17 Mayıs 2015 Pazar 20:13
 • Dünya Bale Yıldızları büyüledi16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:48
 • Kocaeli Kitap Fuarı açıldı16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:13
 • Prof. Dr. Berki: Estetik beğeni değeri yüksek bireyler yetiştirmemiz gerekiyor16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:08
 • Adıyaman’da 'Kitap Günleri’16 Mayıs 2015 Cumartesi 12:48
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com