Berlin'de olağanüstü güvenlik zirvesi!

Berlin'de olağanüstü güvenlik zirvesi!
Almanya, dönerci cinayetlerinden sorumlu Neo-Nazi çetesinin ortaya çıkarılmasının ardından, aşırı sağcı grupların yarattığı tehdidin önüne geçebilmek için alınacak önlemleri belirlemek üzere olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdi.

Almanya’da, 2000 yılından bu yana 8 Türk ve bir Yunan esnafı öldürdüğü belirlenen Neo-Nazi çetesinin yarattığı şok sürerken, hükümet, ülkedeki aşırı sağcı gruplarla mücadele için alınacak önlemleri görüşmek üzere başkent Berlin’de olağanüstü bir güvenlik zirvesi düzenledi. İçişleri Bakanı Hans Peter Friedrich ile Adalet Bakanı Sabine Leutheusser Schnarrenberger’in başkanlığında toplanan zirveye, Federal Kriminal Dairesi (BKA) Başkanı Jörg Ziercke ve Anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Heinz Fromm’un yanı sıra, 16 eyaletin içişleri ve adalet bakanlarının da aralarında olduğu 120 kişi katıldı. Toplantıda aşırı sağcı gruplarla mücadele için alınacak başlıca önlemler şöyle sıralandı:

* EYALETLERİN istihbarat ve güvenlik birimlerine ait bilgi bankalarının birleştirilmesi, 11 Eylül sonrasında aşırı İslamcılara yönelik oluşturulan veri bankasının bir benzerinin aşırı sağcılar için de kurulması
* EMNİYET müdürlükleri ile Anayasayı Koruma Dairesi arasındaki işbirliğinin artırılması * AŞIRI sağcı Milliyetçi Demokratik Parti’nin (NPD) yasaklanması için hukuki prosedürü araştıracak bir grup oluşturulması
* ÇETEYLE bağlantısı bulunan Anayasayı Koruma Dairesi’nde görevli Andreas T. ve diğer zanlılar hakkındaki soruşturmanın genişletilmesi.


ÖZÜR VE DESTEKFAİLLERİN yakalanmasında hata yapıldığını kabul eden İçişleri Bakanı Friedrich, kurban ailelerinin yeni bilgiler ışığında acılarının daha da arttığını vurgularken, bu kişilerden özür dilediklerini ve olayların aydınlatılması için her türlü çabayı harcayacaklarını söyledi. Adalet Bakanı Leutheusser-Schnarrenberger de, kurbanların yakınlarının desteklenmesi amacıyla, az da olsa bir maddi destek sağlanacağını kaydetti.

ÖLDÜRÜLMÜŞ OLABİLİRLER
ESKİ Hamburg Polis Müdürü Udo Nagel, geçen hafta yakalanmamak için kaldıkları karavanı ateşe vererek intihar eden Neo-Nazi çetesinin üyeleri Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhardt’ın, çeteye yardım eden gizli güçler tarafından öldürülmüş olabileceğini öne sürdü.

YENİ ŞÜPHELİLER
Öte yandan Federal Başsavcı Harald Range, tutuklu bulunan çete üyesi Beate Zschaepe ve çeteye yardım eden Andreas T.’nin dışında, grupla bağlantısı bulunduğu düşünülen 2 kişinin daha belirlendiğini söyledi.

ALMAN POLİSİNDEN 8 ÜLKEDE SORUŞTURMA
ARAŞTIRMACI yazar Talip Doğan Karlıbel, Alman Emniyet Genel Müdürlüğü’nün oluşturduğu özel bir birimin, son 20 yılda Almanya’nın yanı sıra, Avusturya, İsviçre, Fransa, Hollanda, Belçika, Lüksemburg ve Danimarka’da işlenen tüm faili meçhul Türk cinayetlerini araştırdığını söyledi. Karlıbel sözlerini, oluşturulan 3 kişilik ekipte görevli Emniyet Müdürü Bernhard Nigesch’e dayandırırken, faili meçhul cinayetlerle bağlantılı 2 yeni Neo-Nazi hücresinin daha belirlendiğini belirtti.


TEKE TEK’TE AÇIKLAMIŞTITalip Doğan Karlıbel, 2008’de Ludwigshafen kentinde 9 Türk’ün ölümüyle sonuçlanan kundaklama olayının ardında Neo-Nazi gruplarının olduğunu, aynı yıl katıldığı Fatih Altaylı’nın Teke Tek programında dile getirmişti. Alman polisinin, saldırının yeni ortaya çıkarılan Neo-Nazi çetesiyle bağlantılı olduğunu gösteren önemli bulgulara ulaştığı belirtiliyor.

FENERBAHÇE’Yİ ŞİKÂYET ETMİŞTİ
Viyana’daki Simon Wissenthal Merkezi’nde 7 yıl boyunca, hayatta kalan Nazi subaylarının yakalanmasına yardımcı olan Karlıbel, Türkiye’ye döndükten sonra araştırmacı-yazar olarak çok sayıda kitap yazdı. Karlıbel, Bochum Savcılığı’nın yaptığı uluslararası şike bahis operasyonuyla ilgili de dikkat çekici bilgiler paylaşmış, ayrıca şike operasyonu sırasında bir grup arkadaşıyla birlikte Fenerbahçe’yi UEFA’ya şikâyet etmişti. Karlıbel, Alman emniyeti ve savcılığındaki ilişkileri nedeniyle hem Ergenekon sürecinde hem de şike operasyonu sırasında savcılıkça da tanık olarak dinlenmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com