Berlusconi'nin Avrupa hayalleri yıkıldı

Berlusconinin Avrupa hayalleri yıkıldı
Yargıtay, eski İtalya Başbakanı Berlusconi'nin Mediaset davasından aldığı iki yıl kamu görevlerinden men kararını onadı

ROMA (AA) – İtalya’da yüksek mahkeme, eski Başbakan Silvio Berlusconi’nin Mediaset davasından aldığı iki yıl tüm kamu görevlerinden men cezasını onayladı. Mahkemenin kararı, ünlü siyasetçinin Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılamayacağı anlamına geliyor.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin açıkladığı karara göre, şirketiyle Amerikan filmlerinin alım satımında vergi kaçırdığı gerekçesiyle geçen yaz dört yıl hapis cezasına mahkum edilen Berlusconi’nin iki yıl boyunca kamu görevlerinde bulunmasına da yasak geldi.

Mayıs ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerine aday olmak istediğini belirten 77 yaşındaki Berlusconi’nin bu hayali de bu karar sonrası bitmiş oldu.

La Repubblica gazetesine konuşan Anayasa Mahkemesi hakimlerinden Massimo Luciani, durumu ceza hukukunun 28. maddesi ve kamuoyunda Severino yasası olarak bilinen mevzuat kapsamında değerlendirilen Berlusconi’nin Avrupa Parlamentosu seçimlerine de giremeyeceği hususunda Yargıtay'ın bu kararı sonrasında bir şüphe kalmadığını ifade etti.

Kamu görevlerinden men kararını engellemeye çalışan ancak bunu başaramayan Berlusconi’nin avukatlarından Niccolo Ghedini, Yargıtay’ın kararını üzüntüyle karşıladıklarını, konuyu Strasbourg’daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşımayı düşündüklerini ifade etti.

Berlusconi’nin partisi Forza Italia milletvekillerinden Maria Stella Gelmini, karara rağmen Berlusconi’nin lider olarak kalmaya devam edeceğini söyledi.

Cezası daha önce çıkarılan bir af yasası kapsamına alınan ve bu nedenle dört yıldan bir yıla düşen deneyimli siyasi lider, yaşı nedeniyle hapse girmeyecek. Bu nedenle, Berlusconi'nin bu davadan kesinleşen mahkumiyetini nasıl bir sosyal hizmet uygulamasıyla çekeceği 10 Nisan’da belli olacak. Berlusconi, daha önce ev hapsi yerine sosyal hizmet talebinde bulunmuştu.

Berlusconi, Mediaset davasında daha önce bir yıl kamu görevlerinden men cezası almış ancak Milano Temyiz Mahkemesi’nde yapılan yeniden hesaplama ile bu süre iki yıla çıkarılmıştı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com