Berlusconi’ye “Sicilya” şoku!

Berlusconi’ye “Sicilya” şoku!
İtalya’nın Sicilya Adası’nda yapılan seçimlerde Silvio Berlusconi’nin büyük darbe aldığı vurgulandı.

İtalya'nın özerk yönetim bölgelerinden Sicilya Adası'nda, bölge valisini ve meclisini belirlemek için geçen pazar yapılan seçimlerde merkez sol adayın kazanması, siyasi kariyer hesapları yapan eski başbakan Silvio Berlusconi'ye darbe olarak yorumlandı.

İtalya'da gelecek yıl Nisan ayında yapılacak parlamento seçimleri öncesinde kritik önem taşıyan ve siyasi partiler için test niteliğindeki Sicilya seçimlerini, ulusal (teknokrat) Mario Monti hükümetine destek veren Demokrat Parti (PD) ve Merkez Birliği Partisi'nin (UDC) desteklediği aday Rosario Crocetta kazandı.
 
Katılım oranının yüzde 47 ile düşük bir seviyede kaldığı seçimlerde Crocetta oyların yüzde 30,5'lik kısmını alarak seçimden zaferle çıktı. Merkez sağdan Silvio Berlusconi'nin Özgürlükçü Halk Partisi'nin (PdL) desteklediği aday Nello Musumeci'nin oy oranı ise yüzde 27,5'te kaldı.
 
İtalya'da hem merkez sağ hem de merkez sol politikalara gösterdiği tepkilerle yeni bir akım yaratan eski komedyen ve yeni politikacı Beppe Grillo'nun 5 Yıldız Hareketi'nin adayı Giovanni Cancelleri ise oyların yüzde 18,2'sini alarak 3. sırada yer aldı.
 
Yeni bölge valisi seçilen Crocetta yüzde 30'luk bir oy oranını yakalasa da bunun bölge hükümetinde mutlak çoğunluğu kurmasına yetmeyeceği ifade edildi.
 
Seçimlerle ilgili La Repubblica gazetesi ''Sicilya'da sandıkta deprem'' manşetini atarken, ''Corriere della Sera'' gazetesi de ''PD-UDC ittifakı kazandı, Grillo birinci parti'' manşetiyle haberi okuyucularına duyurdu. Gazeteler, bu seçimle Berlusconi ve partisinin darbe aldığını yazdı.
 
Geçen hafta önce siyaset sahnesinden kesin olarak ayrılacağını duyuran ardından, Milano Mahkemesi'nin Mediaset şirketiyle vergi kaçırdığına hükmettiği için 4 yıl hapis cezası verdiği Berlusconi, adalet reformu yapmak üzere siyasette kalacağını açıklamıştı. Mayıs ayındaki kısmi yerel seçimlerden sonra Sicilya'da da hezimete uğrayan 76 yaşındaki deneyimli siyasetçinin bundan sonra nasıl bir yol izleyeceği merak konusu.
 
Başbakan Mario Monti, geçen Temmuz ayında iflasın eşiğine gelmesiyle ''İtalya'nın Yunanistan'ı'' benzetmesi yapılan Sicilya Adası'nda, kötü yönetimden sorumlu tuttuğu Vali Raffaele Lombardo'nun istifasını istemişti. Lombardo'nun 1 Ağustos'ta istifasını sunmasıyla adada seçim süreci devreye girmişti. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com