Bertaraf olmamak için taraf oldu

Bertaraf olmamak için taraf oldu
TÜSİAD'dan 'İmralı süreci'ne tam destek

TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz, İmralı sürecine desteğini “İmrali süreci diye adlandıran sürecin barış ve huzurun tesisine yardımcı olacağını düşünüyoruz.” sözleriyle verdi.
 
Yılmaz, “İmralı sürecini” destekleyip desteklemedikleri sorulunca, “İmralı süreci ülkede artan barış umudunu destekleyen bir süreç oldu. Hepimizin ülkede huzurun tesis edilmesi bakımında artan bir beklentisi var. İmralı süreci diye adlandırılan sürecin barışın ve huzurun tesisine yardımcı olacağını düşünüyoruz” dedi.
 
UZLAŞMA KOMİSYONU’NUN SEÇTİĞİ YÖNETİM BİÇİMİ HEPİMİZ İÇİN KABULDÜR

 Başkanlık sistemine ilişkin bir soruya da Yılmaz, “İmralı sürecinin Türkiye’de barışın ve huzurun teminine katkısı olacaksa, bu anayasa sürecimizi de olumlu yönde etkileyecek. Esasen bu anayasanın bir toplumsal mutabakat anayasası olmasını ve bu mutabakatın üzerinde de Türkiye’nin çağdaş refah gerçekleştirmesini diliyoruz, o yönde çalışıyoruz, beklentilerimiz var. Bu uzlaşma Parlamento Uzlaşma Komisyonu’nda temin edildiğinde, Uzlaşma Komisyonu’nun anayasada seçtiği yönetim biçimi tabi ki, hepimiz için kabuldür. Yeter ki, uzlaşılsın, yeter ki, bu uzlaşma ortamında Türkiye’nin nasıl daha etkin yönetileceğine hep birlikte karar verilsin.’Bizim anayasamız ve bizim yönetim sistemimiz’ desin Uzlaşma Komisyonu” diye cevap verdi.
 
BERTARAF OLMAMAK İÇİN TARAF OLDU
 
Yılmaz’ın bu sözleri 2010 yılında referandum öncesi Başbakan Tayyip Erdoğan’ın referandumda ‘taraf’ olmayacağını açıklayan TÜSİAD’ı tarafını seçmeye zorladığı “Bitaraf olan bertaraf olur” sözleri ile başlayan TÜSİAD-Erdoğan kavgasını hatırlattı.
 
Erdoğan, “TÜSİAD kendisini çek etsin. Bu anayasayı beğenmiyorsa çıksın açıkça ‘hayır’ desin, gerekçelerini de söylesin. Diyemiyorsa çıksın açıkça ‘Ben bu değişikliği destekliyorum’ desin. Çünkü taraf olmayan bertaraf olur.” açıklaması ile TÜSİAD’ı tehdit etmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com