BES, yurtdışında yaşayan Türkler'e ulaşamadı

BES, yurtdışında yaşayan Türklere ulaşamadı
ING Emeklilik Genel Müdürü Jetse De Vries:

İSTANBUL (AA) - ZEYNEP DUYAR - ING Emeklilik Genel Müdürü Jetse De Vries, 2013 yıl sonu itibarıyla Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) 1 milyar 350 bin TL’nin üzerinde fon büyüklüğüne ulaştıklarını belirterek, "Amacımız, genel olarak hem katılımcı sayısında hem de fon performanslarında tutarlı sürdürülebilir büyüme" dedi.

AA muhabirinin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Vries, 2013’te Türkiye’de 10'uncu yılını dolduran BES'in, devlet katkısını da öngören önemli yasal düzenlemelerin de teşvikiyle önemli bir sıçrama yaşadığını dile getirdi.

Devletin yüzde 25'lik katkısının da olumlu etkisiyle BES’te yüzde 30 civarında bir büyüme gerçekleştiğine dikkati çeken Vries, katılımcı sayısının 4 milyonun üzerine çıktığı, toplam fon tutarının ise 24,8 milyar TL’ye ulaştığı bilgisini verdi.

Vries, devletin BES katılımcılarına sağladığı yüzde 25’lik katkı payının yanı sıra devlet ve BES şirketleri tarafından yürütülen farkındalık çalışmaları sayesinde bu sistemin, katılımcılar tarafından cazip görülmeye başladığını ancak geçen yılki trendini devam edebilmesi için ekonomik gelişmelerin büyük önem taşıdığını anlattı.

Geçen yılın ilk 6 ayında sektörde hızlı büyüme yaşadıklarını fakat son 6 ayda ekonomik gelişmeler ve politikalar sonucunda bu hızın yavaşladığını aktaran Vries, dolayısıyla bunu yıl geneli için düşündüklerinde, 2014 yılında sektörün 2013’te olduğu gibi artış sağlamasının zor olabileceği değerlendirmesini yaptı.

 

- "Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız BES hakkında yeterince bilgiye sahip değil"

 

Jetse De Vries, Türkiye’de 11 yıl önce gönüllük esasına dayalı bir sistem olarak hayata geçen BES’in bugün gelinen noktada rüşdünü ispat ettiğini, bu nedenle devletin, şimdi işveren katkılı emeklilik sistemine geçiş için nabız yoklamaya başladığını ifade etti.

Mevcut gönüllülük yapısı itibarıyla BES’in, tasarruf oranının yüzde 12’den yüzde 25’lere çıkarmasının zor olduğunu belirten Vries,"Bu anlamda BES’in dünyada kabul görmüş 3 farklı modeli bulunuyor. Devletin geçen haftalarda gündeme getirdiği sistem, ikinci basamak olan işveren katkılı gönüllük esasına dayalı sistemdir. Bu sistemde işe yeni giren çalışan, işverenin daha önceden planladığı 2. basamak emeklilik planına otomatik olarak kaydediliyor, çalışan sisteme devam etmek isterse işveren katkı payının bir kısmını ödüyor" diye konuştu.

Vries, 2013 yılından önce yurtdışından yaşayan Türk vatandaşlarının, Türkiye’de yaptığı yaptırımdan dolayı herhangi bir vergi avantajına sahip değilken, 2013 yılında yürürlüğe giren yeni yasayla kişinin nerede yaşadığına bakılmaksızın, T.C kimlik numarası sahibi herkesin yüzde 25 devlet katkısından faydalanmasına karar verildiğini hatırlattı.

Türk vatandaşlarının dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşadığını, hem Türk hem de yaşadığı ülkenin pasaportunu taşıyabildiğini belirten Vries, şöyle devam etti:

"Ancak Almanya gibi çifte vatandaşlığa izin vermeyen bazı ülkelerde yaşayan Türk vatandaşları, Türk pasaportunu iade etmek zorunda kalmıştır. Bu nedenle, Türkiye’deki haklarını korumak isteyen vatandaşlara, Türk hükümeti tarafından Mavi Kart verilmektedir. Ayrıca 2013’te düzenlenen mevzuat ile Mavi Kart sahibi Türklerinde devlet katkısından faydalanması hakkı bulunmaktadır. Ayrıca yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız BES hakkında yeterince bilgiye sahip değildir. Bu nedenle, katılımın oranı beklenen performansın altında… Buradaki en önemli engel Almanya, Fransa gibi Türkler'in yoğun yaşadığı ülkelerde BES’i doğru, ayrıntılı ve düzgün anlatacak bir örgütlenmenin yapılamamış olmasıdır."

Vries, BES’in kişilerin gerekli harcamalarından kısmadan gerçekleştirebileceği tek yatırım aracı olduğunu ifade ederek, ayda 50-100 lira gibi harcamaların sadece BES gibi havuz sistemlerinde yüksek getiri sağlayabileceğini söyledi.

Geçen yılbaşında yürürlüğe giren yüzde 25’lik devlet katkısıyla sistemin daha cazip bir hal aldığını dile getiren Vries, BES’in uzun vadeli bir emeklilik sistemi olduğunu ve 5-10 yılın emeklik için yeterli süre olmadığını belirtti. Vries, ayda 100 lira biriktirmekte zorlanan bir kişinin 5 yılda BES sayesinde 8 bin-9 bin lira civarında birikime sahip olabileceğinin altını çizdi.

 

- "Toplam 830 binin üzerindeki müşteri sayısına ulaştık"

 

Jetse De Vries, ING Emeklilik olarak 2013 yılsonu itibarıyla 235 bini bireysel emeklilik olmak üzere toplam 830 binin üzerindeki müşteri sayısına ve 1 milyar 350 bin TL’nin üzerinde fon büyüklüğüne ulaştıklarını belirterek, Türkiye’nin önde gelen emeklilik ve hayat sigortası şirketlerinden biri olduklarını söyledi.

Yılbaşından bu yana katılımcı sayısında yüzde 17,5’in üzerinde, katılımcılarının toplam fon tutarında ise yüzde 24,7 oranında artış meydana geldiğini açıklayan Vries sözlerini, "Fon performansı konusunda ise ağırlıklı ortalama getirilere göre sektörün önde gelen emeklilik şirketlerinden biri olduğumuzu söyleyebilirim. Amacımız, genel olarak hem katılımcı sayısında hem de fon performanslarında tutarlı sürdürülebilir büyüme…" diye tamamladı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com