Besicilere devlet yardımı

Besicilere devlet yardımı
Kütahya Simav Kaymakamı Yüksel Ünal, geçtiğimiz Nisan ayında Simav'a bağlı Çulhalar Köyünde meydana gelen kurt saldırısı sonucunda hayvanları yaralanan besicilerin mağduriyetlerinin giderildiğini bildirdi.

Kütahya Simav Kaymakamı Yüksel Ünal, geçtiğimiz Nisan ayında Simav'a bağlı Çulhalar Köyünde meydana gelen kurt saldırısı sonucunda hayvanları yaralanan besicilerin mağduriyetlerinin giderildiğini bildirdi.Simav Kaymakamlığı olarak hayvan sahiplerinin mağdur olmaması için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti olarak karar aldıklarını hatırlatan Kaymakam Ünal, “İlçe Tarım Müdürlüğü'nün bölgede yaptığı bedel araştırmasıyla 7 büyükbaş hayvan bedelinin dörtte üçünü hayvan sahiplerine ödeme kararı aldık. Toplam 24 bin 750 lirayı da mağdur durumdaki hayvan sahiplerine dağıtıyoruz” dedi.
Simav'a bağlı Çulhalar köyünde meydana gelen kurt saldırısının beklenmedik bir saldırı olduğuna, besicilik ve tarım alanında yaşanması muhtemel doğal afet ve vahşi hayvan saldırılarına dikkat çeken Kaymakam Ünal, “Çulhalar'da yaşanan elim ve talihsiz bir olaydır. Burada mağdur olan hayvan sahiplerinin mağduriyetlerinin giderilmesi bundan böyle bu tür olaylar karşısında kaymakamlık tarafından maddi destek sağlanacak anlamına gelmesin. Bunun yolu sigortadır. Besicilik ve tarım sektöründe uğraş veren vatandaşlarımız hayvanlarını ve ürünlerini sigortalatmalıdır. Bu alanda Tarım Bakanlığı destekli TARSİM (Tarım Sigortaları Havuzu) her türlü doğal afetlerde tarımsal ürünlere % 50 prim destekli sigorta yapılmaktadır. Herkes bitkisel ve hayvansal varlıklarını mutlaka sigorta yaptırmalıdır. Bu tür doğal afetlerin son olmasını temenni ediyorum. Sigorta şirketlerinden alınan bilgiye göre; büyükbaş hayvanlarda inek ve dana olarak ayrı ayrı sigorta yapılabilmekte, hayvan sayısında herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Örnek: Hayvan bedeli 5 bin lira olan bir büyükbaş hayvan için yıllık sigorta prim bedeli yüzde 10 olmak üzere 500 TL, bu bedelin yüzde 50 si 250 TL devlet tarafından karşılanmaktadır. Küçükbaş hayvanlar TARSİM kapsamında olmamakla birlikte hayvan sınırlaması olmaksızın hayvan bedelinin yüzde 7,5 veya projelilerde yüzde 6,5 bedelle sigortalanmaktadır” açıklamasında bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com