Beşiktaş Olağan Divan Kurulu Toplantısı'ndan olağanüstü notlar!

Beşiktaş Olağan Divan Kurulu Toplantısı'ndan olağanüstü notlar!
Beşiktaş Olağan Divan Toplantısı devam ediyor. Beşiktaş yönetimi gündemde sıcaklığını koruyan sorular cevap buluyor. Bu soruların en önemlilerinden biri de Ronaldinho transferinde sponsor arayışlarıydı.

Ronaldinho transferi için Beşiktaş Divan Üyesi Atıf Keçeci, sponsor bulma umuduyla ünlü televizyoncu Acun Ilıcalı ve Jet Fadıl olarak bilinen Fadıl Akgündüz'ün kapısının aşındırdıklarını dile getirdiler.

İşte Beşiktaş Olağan Divan Toplantısı'ndan notlar;

DİVAN'A REKOR KATILIM

Beşiktaş'ın Olağan Divan Kurulu Toplantısı'na rekor sayıda katılımcı geldi. Başkan Fikret Orman ve yönetiminin hazır olduğu toplantıda ilk konuşmayı Divan Başkanı Yalçın Karadeniz yaptı. Karadeniz "Bu yönetim buraya silah zoruyla gelmedi. Bizlerin oyları ile seçildi. Onursal Başkanımız son haftalarda önemli rahatsızlık geçirdi. Adeta yaşam savaşı verdi. İstanbul'a gelmeden Gata'da odasında elimi tuttu "Camiamızın Beşiktaş divanının şifa dileklerimi getirdim dedim. Başanı sallayarak karşılık verdi. Allahtan sağlığını bağışlaması için sizlerin duasını bekliyoruz" demesi üzerine salonda alkış koptu.

BORÇ 574 MİLYON TL

Divan Kurulu'nda açıklamalarda bulunan Beşiktaş Denetleme Kurul Başkan yardımcısı Sedat Piroğlu, "Beşiktaş'ın 574 milyon TL borcu var" dedi.

ALBAYRAK: 109 YILLIK SPONSORLUK REKORUNU KIRDIK

Genel Sekreter Metin Albayrak ise sponsorluklarla ilgili açıklama yaptı. Albayrak "Göreve geldiğimizden bu zamana kadar yaptığımız sponsorluk geliri toplam 200 milyon dolardır. 109 yıllık yapılan sponsorluklar arasında en başarılı sponsorluk anlaşmalarıdır.

Önümüzdeki yıldan itibadren Vodafone  ile toplam 145 milyon dolar, Koç Grubuna bağlı,  Beko'dan 17 milyon 250 bin dolar, Adidas ile 24 milyon 250 bin dolar anlaşma yapıldığını açıkladı. Kalde firması ile sırt sponsorluğu karşılığı 4 milyon 500 bin TL aldıklarını ve yeni sezonda yerine Beko'nun geleceğini vurguladı. Şort sporsorluğunu ise Bahçeşehir Koleji ile 600 bin TL karşılığında anlaştıklarını söyledi.

Beşiktaş İntegral Forx anlaşmasından 10 milyon dolar, 1 yıl yapılan anlaşma karşılığında 500 bin TL almış bulunuyoruz. Kadın Basketbol takımı'da Sultanahmet Köftecisi ile yıllık 200 bin TL anlaşma sağlanmıştır. Hentbol takımı Koç Grubu ile forma ön göğüs sponsoru Mogaz ile 1,5 yıllık 750 bin dolar'dır. 

Bu arada vefatından önce mirasını Beşikta Kulübüne bırakan Beşiktaş eski İkinci Başkanı Şevket Belgin'in adı spor salonuna verilecek.

ORMAN: LÜTFEN BİZE SAHİP ÇIKIN, VEREMEYECEĞİM HESAP YOKTUR

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman kürsüye gelerek "Esasında eleştiriler yapıldıktan sonra cevap verecektim. Bazı söylenecek şeyleri önceden söylemek istedim" diyerek şunları söyledi;

- 22'nci ayıma giriyoruz. Yapılan divan toplantılarının birine katılamadım. Babam rahmetli olmuştu...

- Divan toplantılarına sığmıyoruz. Sayımız arttı. Yeni stadyumda büyük salonlarımız olacak. Bir ya da iki tane toplantıdan sonra gerçek yerimiz olan Vodafone stadımıza döneceğiz.

- Geçmişe dönerek bundan 21 ay öncesine bakalım. Bugüne kadar ne yaptığımızdan bahsetmek istiyorum. Olağanüstü durum yaşıyorduk. Bu durum hepinizin malümudur. Bunların hepsi, her satırı hacizle alakalıydı. Ben ve arkadaşlarımız geldiğinde 200'ün üzerinde hacizle karşı karşıyaydık. Levent Erdoğan'da burdadır, bilir. Camiamız herşeyi iyi bilmektedir. Bugün baktığımızda futbolcuların para almadıkları için sahaya çıkmadığı haberleri duyuyor musunuz? Bonservis ya da ödeme konusunda haber duyuyor musunuz? Basketbol, voleybol veya kuruma borcu vardır diyebiliyor musunuz? Duyuyor musunuz? (Ayakta alkışlandı)

- Beşiktaş büyük olduğu için sponsorluklara imza atmıştır. Beşiktaş camiasının büyüklüğü ile alakalıdır. Beşiktaş'ta top oynayan herkes bilmektedir ki parasını almaktadır ve alacaktır. Bakıyorum en önemli problemlerden bir tanesi gelirimizle rakiplerimizin geliri arasında ki farktır. 60 bin forma satılırken devre arasında 110 bin satılıdı. Rakiplerimiz 500 bin satmaktadır. Bizim stat gelirlerimiz yoktur rakiplerimizin 50 milyon geliri var.

Bu borcu tasarruf yaparak kapatmak mümkün değildir. Kulübümüzü büyüterek kapatmayı düşündüğümüz için çalışıyoruz. Bir sene evvel ödediğimiz faizlerden değil, mahkeme masrafı, mahkeme faizi ile iligili 15 milyon TL'nin üzerinde masraf ödedik. Şimdi davalık olmadığımız için masraf ödemiyoruz.

- Şimdi bu kulübü küçülterek borcu ödememiz mümkün değil. Stat yapılıyor. Statın durmasından memnunluk duyanlar var; onları duyuyorsunuz. İcraat orda. Arkadaşlarımın yapmış olduğu statta bir saat durmadık. Gece gündüz çalışıyoruz. Statlarla ortaklıklarım varmış hepsini açıklayacağım. Kur artmış. Dövizin artışı... Bonservis bedeli dövizle. Bakmayın yerli oyunculara. Beşiktaş'ın 12 oyuncusu Türk olmalarına rağmen Avrupa kökenli. Bizim futbol takımımızda 5 veya 6 oyuncumuz var. Bunlar dövizle yapılmış anlaşmalar.

100 milyon Dolar'ın üzerinde borç azalması yapmışız. İnşaatı yapmanın 2-3 yöntemi var. Yap işlet ile yapılır. Beşiktaş 10 yıllık geliri verince stadı yapamaz. Bunu vermedik. Biz bu statı 1 yıllık geliriyle yapacağız, hepiniz göreceksiniz. Şu ana kadar yaklaşık 550 bin m2 harfiyat aldık; 50 bin kamyon harfiyat aldık. Kadir Topbaş beye teşekkür ediyoruz. Döküm parası ödemiyoruz. Şu ana kadar 10 milyon TL...

- Özveri ile yaptık. Shell ile anlaştık. Bizim bu kadar ayrıntılı yapmamızın amacı Beşiktaş'a ucuz maliyetle yer kazandırmak. Şimdi ilk önce dediler ki izin alamazlar. Belgeleriyle açıkladım. Sayın Demirören yönetiminde Sayın Başbakan ile konuşup icazetini alan Sayın Demirören'dir. Demirören'in başlattığı olaya sıfırdan başladık.

O zamanki Kültür Turizm Bakanı stat yaptırmayacağını açıkladı. Çin seyahatinde Başbakanımız ile yaptığımız görüşmede bütün belediye ve bakanlığa bölge planlarından anlatmaya başladık. Tek tek yaptık. Dava açılmasın diye planları 3 kaz yaptık. Geldiğimiz noktada aldığımız izni açıkladık. Şimdi dediler ki yıkamazlar. Burayı 'AKP yıktıracak ellerinden alınacak' diyorlardı. Biz hayır arkadaşlar dedik. Devlet ile ilgili kurallar var.

Buraya stat yapacağız dedik. Yıktık. Parasını bulamazlar dediler. Vodafone anlaşması yapınca o da bitti. Altından tarihi şehir çıkacak dediler. Hiç bir tanesi de çıkmadı. İnönü stadını kazdık, hiç bir şey çıkmadı. Dediler ki altından su çıkacak. -6 seviyesinde kazı yaptık. Allah yardım etti ne yağmur yağdı ne de altından su çıktı. Niye süre verdik.

Ağustos'ta bitecek diye. 8 ay evvel genel kurulda kimseye süre vermedim. Niye verdim? Beşiktaş'ın Bursa maçını oynayacağı yer yok. Emniyet, Bursa maçını Olimpiyat Stadı'nda oynamasın diyor. İzmit'e, Adapazarı'na bakıyor arkadaşlar. Kira, stat gelirlerimiz yok. Bu kulüp 110 bin forma satışı ile mi dönecek? Bizim kimseye 1 kuruş borcumuz yok.Yolsuzluklar oluyormuş. Ruhsat sahteymiş; Beşiktaş'ın aldığı ruhsat sahteymiş. A varmış C yokmuş. Pes. Bundan ne rahatsızlık duyuluyor. İnşaat dursa kim kazanacak: Babama yalı yapmıyorum Beşiktaş'a yapıyorum. Stadın durması kime fayda getirecek.

Ağustos'ta bitirmek zor tarihtir. Başkan ve çevresinde kenetlenelim hep beraber yapalım. Ne yaptık? Stadı Ağustos'ta bitiremeyecekmişiz. Kime ne kazanç sağlayacak bu. Biz Ağustos'ta stadı bitireceğiz rahat olun.

- Etap etap ilan veriyoruz. İlanları Hürriyet gazetesinde veriyoruz. İlk önce kaba inşaatı, demir, beton ihaleyi ben iptal ettim. Ben inşaatçıyım. Demiri biz alırız. Müteahhide neden kar vereceğiz. İşçiliğini gazeteye ilan verdik. Şu kadar vinci, iş bitirimi olacak, vergi borcu olmayacak dedik. İhale yaptık. A Blok'un yarısı, D Blok dediğimiz yer, ihaleye çıktık.

Son 3 firmanın teklifini aldık sonra tekrar pazarlığa oturduk. Neden naklen yayın yapmadık? Çünkü kulübün menfaatleri önemli. Çiçekler İnşaat'ı biliyorum. Ne sakıncası var? Benimle çalışmış şirket. Bu adam 200 tane işçi çalıştırıyor. 1 milyon 350 bin dolarlık iştir. Biz hırsız mıyız? Yok kapalı kapılar ardından hangi taşoruna verdi? Bu fiyattan aynı kalitede yapacak varsa farkını ben cebimden vereceğim.(MCK)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com