Beşiktaş'a 3, Bursaspor'a 2 Maç Ceza!

Beşiktaş'a 3, Bursaspor'a 2 Maç Ceza!
Olaylar nedeni ile iki kulüp de Disiplin Kurulu'na sevk edildi. Her iki takıma da seyircisiz oynama cezaları geliyor.

 Beşiktaş'a 3, Bursaspor'a 2 maç seyircisiz oynama cezası

Beşiktaş-Bursaspor maçı öncesi yaşanan şiddet olayları nedeni ile Beşiktaş'a 3 maç, Bursaspor'a ise 2 maç seyircisiz oynama cezası geleceği öğrenildi. Futbol Federasyonu, karşılaşmanın temsilcileri Avni Özcan, Şükrü Kaplan ve Ertuğ Büyük'ün raporlarının “temiz” olmasına karşın, olayların televizyon ekranlarında geniş bir şekilde yayınlanması nedeni ile duruma el koydu. Federasyon bu görüntüler sonrası iki kulübü Disiplin Kurulu'na gönderdi.

Kulüpler sorumludur

Disiplin talimatının 6. maddesi gereği her iki takım da ağır cezalar alacak. Talimatta yer alan “Ev sahibi kulüp, müsabakanın oynanacağı stadın ve çevresinin güvenliğinden sorumludur. Kulüpler, müsabaka öncesinde, esnasında ve sonrasında meydana gelebilecek her türlü olaydan sorumlu olup müsabakanın organizasyonuna ve güvenliğine ilişkin tüm talimatlara uymakla yükümlüdür” hükmü gereği Beşiktaş'a 3 maç seyircisiz oynama cezası gelebilecek.

Aynı maddenin 3. fıkrasında yer alan “Kulüpler, futbolcularının, görevlilerinin, yöneticilerinin, üyelerinin, özel güvenlik görevlilerinin ve taraftarlarının ihlallerinden dolayı objektif olarak sorumludur” hükmü gereği de Bursaspor da 2 maç seyircisiz oynama cezası alabilecek.

Kusurlu değiliz ki ceza alalım!

Siyah beyazlı yöneticiler, İnönü'de yaşanan olayların Bursaspor taraftarının tahrikleri sonucu çıktığını söylediler.

Beşiktaşlı yöneticiler, Futbol Disiplin Talimatı'na aykırı hiçbir hareketlerinin olmadığını savunurken, “Kusurlu değiliz ki, ceza alalım” yorumunu yaptılar. Genel Sekreter Fahrettin Curoğlu, yöneticiler Metin Keçeli ve Doğan Küçükemre, olayların konuk Bursaspor taraftarının tahrikleri sonucu yaşandığını belirttiler ve şu görüşleri savundular.

Ev sahibi olarak misafir taraftarların can güvenliği bize aittir. Ama gelen misafirler sakladıkları maddelerle saldırıyorsa nasıl güvenlik sağlanacak.

Her türlü tedbiri aldık, İl Emniyet Müdürlüğü tüm şartları zorladı ama bu saldırıları nasıl önleyebilirdik? Üstelik taraftarımızı da tahrik ettiler.

Kulübümüzün ihmali yoktur. Emniyet güçleri ve özel güvenlik birimleri ellerinden geleni yapmışlardır. Kusurlu değiliz ki, ceza alalım.

Öte yandan olaylarla ilgili cezaların 9 Aralık'ta açıklanacağı bildirildi.

Ne dediler?

Mahmut ÖZGENER Futbol Federasyonu

Başkanı Yasa yetersiz

Olayların önlenmemesinin nedeni Şiddet Yasası'nın yeterli olmaması. Değişmesi gerektiği ortada. Bu konuda federasyon olarak yoğun çalışmalarımız oldu. Bizim olayları tek başına önlememiz mümkün değil.

Yunus AKGÜL

(Gençlik ve Spor Genel Müdürü)

Bir şey değişmez

Biz Sporda Şiddet Yasası'nı uygulayamıyoruz. Yeni yasa ihtiyaçtan kaynaklanarak yapılmadı. Yasayı uygulayabilmek için cesur valiler, cesur emniyet müdürleri ve de cesur kaymakamlar gerekiyor.

İbrahim YAZICI

Bursaspor Kulübü Başkanı

Utanç verici

Gerekli önlemlerin alınacağını ve hiçbir olaya izin verilmeyeceğini düşünmüştüm. Yaşananları sadece 'üzücü' ya da 'utanç verici' olarak nitelemek, futbolu ve insan hayatını tehdit eden gelişmeler karşısında hafif kalır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com