Beşiktaş'ta borç isyanı!

Beşiktaş'ta borç isyanı!
Bugün gerçekleştirilen Beşiktaş Divan Kurulu Olağan toplantısında, Divan Kurulu Başkanı Yalçın Karadeniz, kulüp yönetim kurulunu borçlar konusunda eleştirdi.

Ceylan İntercontinental Otel'de gerçekleştirilen divan kurulu olağan toplantısının açılış konuşmasını yapan Karadeniz, başarının günü birlik kararlarla değil, önceden hazırlanan, olabildiğince gerçekçi ve doğru hedefler belirleyen planlı çalışmalar ve programların istikrar içinde uygulamaya konulmasıyla elde edilebilen bir sonuç olduğunu belirterek, ''Bu yöntemin dışında elde edilen başarılar istisnadır ve tesadüftür. Geride bıraktığımız yıllar itibariyle, konsolide olarak yüz milyonlarla ifade edilen bütçelere sahip gerek derneğimizin ve özellikle bir ticari işletme olan BJK Futbol Yatırımları AŞ'nin, tüzüğümüzde de öngörülen önceden hazırlanan doğru ve gerçekçi hedefler doğrultusunda yönetildiğini söylemek, ne yazık ki mümkün değildir'' dedi.

Yalçın Karadeniz, borçlar konusunda yönetime sert eleştiriler yönelttiği konuşmasında şunları söyledi:
''Bugün ve geçmiş dönemler itibariyle hazırlanan denetleme kurulumuzun raporlarının tetkikinden de anlaşılacağı üzere derneğimizin ve büyük hissedar olduğu BJK Futbol Yatırımları AŞ'nin, kısmen gelirleri artarken, diğer taraftan da daha büyük oranda giderleri ve borç stokları artmaktadır. Adeta her gün bir önceki günü aratmaktadır. Bu gelişmeler karşısında, genel kurul tarafından hazırlanmış bütçelere bağlı kalınmasına, gelir ve sürdürülebilir bir borçlanma dengesinin oluşturulmasına, her alanda tasarruf sağlayıcı önlemlerin uygulanmasına yönelik bir hazırlık çalışması ve planlama yapılmasının zorunluluğuna başkanlığımız tarafından hep vurgu yapılmıştır. Gerek başkanlığımızın, gerek divan kurulumuzda söz alan bazı üyelerimizin de uzun zamandan beri gündeme taşıdığı bu ve benzeri sorunların çözümü konusunda herhangi bir adım atılmamıştır. Nitekim denetleme kurulumuzun ulaşan raporunun 'Düşüncelerimiz' başlığını taşıyan bölümünde, 'Mali yapının disiplin altına alınmasıyla ilgili bir bulguya rastlanmamıştır' gibi çok açık ve kaygı verici bir ifadeye yer verilmiştir.''

DENETLEME KURULUNUN RAPORU
Denetleme kurulunda yer alan bazı verileri üyelerle paylaşan başkan Karadeniz, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Denetleme kurulu raporunda borçların detayı bölümünde borç tutarı ile verilen teminatlar detaylı şekilde gösterilmiştir. Buna göre özellikle üzerinde durmamız gereken konu 'Derneğimizin Fulya Plaza kira gelirleri' olarak 77.523.163 dolarlık ileri yıllara ait derneğinin gelirlerinin ayrı bir yapıdaki Futbol AŞ'nin banka borçları için bankalara temlik edilmesi, devredilerek terk edilmesi işlemidir. Bir gelirin temlik edilmesi hukuki sonuçları itibariyle rehinle aynı yapıda hatta rehinden daha ağır özelliktedir. Yönetim kurulu genel kuruldan yetki almadan kulübün taşınmaz mal varlıklarını rehin ettiremez, üzerlerine ipotek koyduramaz. Bu kesin ve bağlayıcı hükümlere rağmen yönetim kurulu re'sen kulüp gelirlerini dernek denetimi dışında tutarak ayrı bir yapı ve denetim altındaki BJK Futbol Yatırımları AŞ'nin kredi borçları için bankalara temlik etmiş, alacak hakkını bankalara devretmiştir. Dernek gelir ve haklarının tüzüğün amir hükümlerine karşın re'sen ve yetkisiz olarak Futbol AŞ'nin borçları için bankalara temliki, devri, büyük sorumluluklar getirmekte ve derneğin geleceğini finansal açıdan tehlikeye atmaktadır. Netice itibariyle ekonomik açıdan divan başkanı olarak önümü göremediğimi ifade etmek istiyorum.''

Yalçın Karadeniz, futbolda yaşanan şike iddiaları nedeniyle Metris Cezaevi'nde tutuklu bulunan yönetici Serdal Adalı, teknik direktör Tayfur Havutçu ve kulüp görevlisi Ahmet Ateş'e de destek vererek, ''Arkadaşlarımı mümkün olduğunca ziyaret ettim. Davayı takip eden avukat arkadaşlarımızın ellerinde bulunan dosyalardaki sayın savcılıkça alınan ifadeleri okudum. İlaveten Adalı, Havutçu ve Ateş'in bizzat samimi ifadelerinden mevcut haliyle işin A'sından Z'sine kadar normal bir transfer süreci dışında hiçbir hukuki netice doğuracak aleyhte ne bir ifade, ne de bir delil vardır'' dedi.

Ceylan Intercontinental Otel'de gerçekleştirilen toplantıda söz alan üyelerden Atıf Keçeci, kulübün herhangi bir harcama yapmadan her yıl 30 milyon

lira arttırması halinde bile borcun 15 yılda ödenebileceğini söyledi. İkinci başkan Metin Keçeli'nin yönetim kurulunda olmasının kendileri için olumlu düşünceler yarattığını anlatan Keçeci, şunları söyledi:
''Metin Keçeli kardeşim düşünsün. Bana yanıt versin. Beşiktaş'ın halini çok anlatmaya gerek yok. Yönetim içinde Metin Keçeli var. Emniyet sübabı gibi görüyorduk. Ben de aynı düşüncelerdeydim. Bu arkadaşımızın iki ay önce açıklamaları oldu. Başkanın da bulunduğu bir toplantıda 'Arkadaşlar kendimize soruyor muyuz, ben kendime soruyorum 1.5 yıl içinde ne verdik' şeklinde ifadeler kullanıyor. Bunu Metin Keçeli söylüyor. Keçeli yönetim içinden bu sorunun yanıtını alamamış. Beşiktaş'ın borcu 2010 yılında 307 milyona çıkmış. Çok artmış. 8 milyon avro Tabata'ya, 12 milyon avro Nihat'a verilirse yükselmemesi mümkün değil. Şimdi 357 milyon liraya yükselmiş.''

Beşiktaş Kulübü'nün 2004 yılında vergi borcunun sıfır olduğuna dikkati çeken Atıf Keçeci, ''Buna seviniyorduk. Demirören kulübün başına geçtiğinde 2010 yılında borç 14 milyon olmuş. KDV borcu da var. Devlet adına tahsil ettiğiniz parayı yemişsiniz. Mali af çıkmasaydı borç 150 milyon olacaktı'' diye konuştu. Kulüpte yanlış harcamaların olduğunu anlatan Keçeci, ''Şehir içi ulaşım gideri var. Beşiktaş'ta araba saltanatı var. Ben bunu çözemedim'' derken, divan başkanlığından gelen 'Konuşmayı toparlayabilir miyiz?'' uyarısı üzerine Atıf Keçeci, ''Beşiktaş'ın iki yakası bir araya gelse ben de toplayacağım'' şeklinde espri yaptı.

KÜME DÜŞMENİN KALDIRILMASI GİRİŞİMLERİNİ DE ELEŞTİRDİ
Atıf Keçeci, başkan Yıldırım Demirören'in kulüpler birliği başkanı olarak şike durumunda küme düşmenin kaldırılması yönündeki girişimlerini de eleştirerek şunları söyledi:
''Şike ve teşvik sonucu küme kaldırılsın diye Beşiktaş Kulübü olarak, başkan marifetiyle işin lokomotifi olduk. Bir sakıncamız mı var? Ucundan kıyısından kenarından haklı veya haksız ismimiz karışmış. Niye biz ve Beşiktaş başkanı şike ve teşvik sonucu 58. maddedeki küme düşmenin kaldırılması için uğraş veriyoruz'' diye konuştu.

Deplasmana giden konuklara da değinen Keçeci, ''Geçen sezon Kayseri'ye gidenler var. Eskişehirspor ile deplasmanda maç oldu. Tren bileti 20 lira, otobüs bileti 25 lira. Bu insanlar Eskişehir'de niye yoktu. Bu zümreyi Beşiktaş'ın sırtından indirmek için gayret içindeyim'' dedi.

Üyelerden Şeref Nasır ise eski başkan Süleyman Seba dönemindeki 6 milyon dolarlık borcun Demirören döneminde 400 milyonlara çıktığını vurgulayarak, ''Beşiktaş adeta Demirören'e bağlıdır. Elbette bu yönde strateji izlenmemiştir. İyi niyetle davranmıştır. Ancak kulübün borcu her üç ayda bir tırmanarak önümüze geliyor'' dedi.

CENGİZ ZÜLFİKAROĞLU'NA YETERSİZ YORUMU
Bir diğer üye Kadir Kılıç ise transferlerde yönetimin hep menajer Mendes ile çalışılmasını eleştirirken, futbol komitesi üyesi Cengiz Zülfikaoğlu'nun da yetersiz olduğu imasında bulundu.

Kılıç, takımda yer alan Guti ve Quaresma gibi oyuncuların disiplin sorunu yaşadığını anlatarak, ''Cengiz Zülfikaroğlu gibi amatör, futboldan anlamayan birini getirirseniz tabii ki bunları kontrol edemezsiniz. Göndermeye çalıştığınız Holosko, Sivok takımı kurtardı. Burada bir yanlışlık var. Artık menajer ilişkilerini düzenleyin. Bu işler böyle olmaz'' diye konuştu.

Bu arada toplantıda söz alan üye Ali Rıza Dizdar, futbolda yaşanan şike iddiaları konusunda salondakilere bilgi verdi.

Dizdar, bu konuda iddianamenin 15 Ekim'e kadar bitmesinin mümkün olmadığını vurgulayarak, ''Kesin ve net redaksiyonuyla beraber bu 25 Ekim'i bulur. İddianamenin kabul süreci var. Savcı tek iddianame hazırladığını söyledi. Bunun yanında 15 kişiye takipsizlik kararı vereceğini ifade etti. Kimler olduğunu bilmiyorum. Ayrıca bu konuda tutuklananlara 'Aziz Yıldırım'ın kurmuş olduğu örgüte üye misin' diye sorular yöneltiliyor. Kişi 'Evet' derse çete üyesi oluyor, 'Hayır' derse Aziz Yıldırım örgüt lider oluyor. Fezlekenin 27. sayfasında Aziz Yıldırım ile Olgun Peker irtibatlı olmasına rağmen Aziz Yıldırım'ın suç örgütü bünyesinde yer almadığı ve etrafına topladığı şahıslarla kendi liderliğinde yeni bir yapılanmaya gittiği ifadeleri bulunuyor'' şeklinde konuştu.

BORÇ 357 MİLYON
Beşiktaş Kulübü'nün borcunun 357 milyon 570 bin 727 lira olduğu açıklandı.

Kulübün bu borcunda yeni oyuncu transferlerinden doğan maliyetin yer almadığı bildirilirken, 31 Mart 2011 itibariyle başkan Yıldırım Demirören'e olan 80 milyon 888 bin 687 lira borcun 30 Haziran 2011 itibariyle 85 milyon 260 bin 660 liraya çıktığı ifade edildi.

Yapılan açıklamaya göre yönetici Serdal Adalı'ya olan borçta ise az da olsa azalma olduğu vurgulandı. 31 Mart 2011 tarihi itibariyle Adalı'ya olan 9 milyon 737 bin 85 liralık borcun 30 Haziran 2011 itibariyle 9 milyon 548 bin 342 liraya gerilediği kaydedildi.

Ceylan Intercontinental Otel'de düzenlenen divan kurulu toplantısında üyelerin eleştirilerini yanıtlayan Soğancıoğlu, gider konusunun endişeyle karşıladıkları ve düzeltmeye çalıştıkları unsurlardan biri olduğunu dile getirdi.

Yeni sponsorluk arayışlarında olduklarını kaydeden Soğancıoğlu, ''Sportif başarının sağlanması çok önemli. Sportif başarı parayı da getirmektedir. Para da iyi kullanılmalı. Ayrıca oyuncuların Türkiye'de aldıkları ücretler çok fazla. Avrupa'dan getirdiğimiz oyuncularda zorlanıyoruz. Bunun için altyapıdan da oyuncu çıkması gerekiyor. 2-3 yılda bir bu yöndeki oyuncu katkısı mali yönden önemli destek sağlayacaktır'' diye konuştu.

Tasarruf için çalışmalar başlatıldığını vurgulayan siyah-beyazlı kulübün yöneticisi, ''Takımın yurt dışı gidiş maliyetlerinin çok fazla olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Stoke City maçı için 3 gün kalınacak. Bu 54 bin sterlin. Özel uçakla gidiyoruz. 76 bin avro yapıyor. Borç azaltılması için sponsorluk konusunda çalışmalar yapılıyor. Ancak futbolda yaşanan olaylar bu konudaki çalışmalarımızı ikinci plana itmiştir. Altı kuruluşla sponsorluk çalışması sürüyor. Amatör şubeler için bu çalışmalar yapılıyor. Bu şekilde kulübe destek sağlanacaktır'' dedi.

Geçen yıl alınan 75 milyon dolarlık banka borçlarının ana para ödemesinin ilkini 30 Eylül'de 3.5 milyon dolarla yapacaklarını anlatan Ertunç Soğancıoğlu, ''Kredi ilave borç için alınmamıştır. Ödenmesinde zorlanılan borçların kapatılması için kullanılmıştır. Kısa vadeli borçlar uzun vadeye yayılmıştır. Gelirlerin artması için tüm camianın çalışması gerekiyor. Kombine satış beklentilerimizin altında kaldı. Beşiktaş camiası 5 bine yaklaşmayan bir kombineyi alamayacak düzeyde değil. Kombineleri satışa çıkarırken 16 milyon civarında bir gelir bekliyorduk. Ancak 5 bin civarındaki kombine satışı 11 milyon civarında gelir getirmiştir'' ifadesini kullandı.

Soğancıoğlu son olarak Atıf Keçeci'nin gündeme getirdiği ulaşım giderlerine değinerek, ''Bu konuda araştırmaya gideceğiz. Beşiktaş'ta sürekli bir hareket var. Değişik sayıdaki oyuncu farklı şehirlere veya ülkelere gitme durumda. Kulübün büyüklüğü oranında giderler artmıştır'' diye konuştu.

BAŞKANIN KATILMADIĞI TOPLANTIDA 8 YÖNETİCİ
Beşiktaş Kulübü'nün bu yıl yapılan ikinci divan kurulu toplantısına fazla ilgi olmadı.

Kulüp başkanı Yıldırım Demirören ve Metin Keçeli'nin rahatsızlıkları nedeniyle yer almadığı toplantıda yönetim adına Fahrettin Curoğlu, Ertunç Soğancıoğlu, Orhan Saka, Cengiz Zülfikaroğlu, Şeref Yalçın, Ahmet Akpınar, Necip Sever ve Mehmet Soysal yer aldı.

Toplantının kapanış konuşmasını yapan Divan Kurulu Başkanı Yalçın Karadeniz, önemli bir divan kurulu toplantısın yaptıklarına dikkati çekerek, ''15'e yakın arkadaşımız konuştu ve diğer üyeler sakin bir şekilde dinledi. Yönetim kurulu da eleştiriler konusunda notlarını almıştır. İnanıyorum ki bu söylenenlere kulak vereceklerdir'' dedi.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com