Beşir Atalay'dan itiraflar...

Beşir Atalay'dan itiraflar...
Bugüne kadar hiç kullanmadığı ifadelerle AKP'nin hatalarını bir bir sıraladı...
AKP Hükümeti'ne eleştiri yine kendi içinden geldi...

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Beşir Atalay, açılım projesine ve Habur'a dair yaşananları bugüne kadar hiç kullanmadığı ifadelerle yorumlayarak AKP hükümetinin hatalarını bir bir sıraladı...
 
Atalay, Star gazetesine verdiği ropörtajda Türkiye'nin Kürt sorununun ve demokratik açılım hamlesinin neresinde olduğunu, dağdan inen PKK'lıların Habur'u gövde gösterisine dönüştürmesinde yaşanan ihmal ve sorumsuzluklarını ve birçok konuda merak edilen soruları yanıtladı.
 
Habur krizini ve terörle mücadeleyi bugüne kadar hiç kullanmadığı ifadelerle anlatan Atalay, demokratik açılım projesinin "yol kazası" olduğuna dikkat çekerek Habur'da yaşananlarla ilgili özeleştiri yaptı.
 
Öyle olmayabilirdi...
 
AKP'nin hatalarını bir bir sıralayan Atalay "dağdan iniş" açılımına dair şu yorumda bulundu: "Biz dağdan inişin ilk örneğini göstermek istiyorduk. Devletin istihbarat kurumları bunları organize ettiler. Ama bildiğiniz Habur yaşandı. Öyle olmayabilirdi. Biz de geriye baktığımızda daha iyi organize edilebilirdi diye kendimizi birçok yönden irdeledik."
 
Atalay o görüşmeleri de açıkladı...
 
Atalay, DTP'nin yöneticileri ile Diyarbakır'da Mehdi Eker'in ofisinde yaptıkları görüşmelere de değinerek, KCK operasyonlarının Kürtler üzerindeki vesayeti ortadan kaldıracağını söyledi.  
 
Daha iyi organize olabilirdik...
 
Açıklamalarında Kürt sorunuyla ilgili olduklarına dikkat çeken Atalay, özellikle Habur olayında yaşananların pişmanlıkla noktalandığını söyleyerek, "öyle olmayabilirdi" vurgusu yaptı ve daha iyi organize olabilirdik ifadelerini kullandı.
 
İklimin değiştiği nokta Habur oldu...
 
Bakan, "bütün bu çözüm odaklı gidişatta, özelde açılımda iklimin değiştiği nokta Habur oldu" diyerek muhalefetin eleştirilerine de değindi ve "eleştiri yapılmaya elverişli bir nokta olarak gördüğüne" dikkat çekerek özeleştiride bulundu. (NSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com