Beslenmenizi değiştirin

Beslenmenizi değiştirin
Kalp ve damar hastalıklarının başlıca ölüm sebepleri arasında yer aldığına dikkat çeken uzmanlar, "Her gün 20 dakikalık yürüyüş kalp sağlığını koruyor. Egzersiz ve sigaranın yanında beslenme tarzınıza da dikkat edin" uyarısında bulunuyor.

 Kalp ve damar hastalıklarının başlıca ölüm sebepleri arasında yer aldığına dikkat çeken uzmanlar, 'Her gün 20 dakikalık yürüyüş kalp sağlığını koruyor. Egzersiz ve sigaranın yanında beslenme tarzınıza da dikkat edin' uyarısında bulunuyor.
Her yıl yaklaşık 17 milyon insanın kalp rahatsızlığı yüzünden öldüğünü hatırlatan uzmanlar, 'Ölümlerin başlıca sebebi aterosklerozdur . Dünya Kalp Günü'nün amacı insanların bu hastalıklardan haberdar olması ve korunmak için gerekli önlemlerin alınmasıdır. Kalp hastalıklarının riskinden uzak durmak için önce sigara bırakılmalı. Her gün 20 dakika veya haftada 5 gün yarım saatlik yürüyüş yapılmalı. Düzenli egzersiz yapılmalı. Bunlar ölüm riskini hatırı sayılır düzeyde azaltıyor. Egzersiz ve sigaranın yanında beslenme tarzına da dikkat edilmesi gerekiyor. Sebze ve meyve ağırlıklı besinler ile sıvı yağ-zeytinyağının ön planda olduğu beslenme şarttır. Katı yağ hayvansal yağ ve gıdalardan yine uzak durmak gerekir. Kolesterol yine önlenebilir risk faktörüdür. Beslenme, yaşam tarzı değişikliği, egzersiz ile kolesterol düzeyi düşürülebilirken, kan kolesterol düzeyi yüksek olan hastalarda, kalp hastalarında hatta kalp hastalığı olmayanlarda koruma ve önleme amaçlı kolesterol düşürücü ilaçlar kullanılabilir.' diye konuştu.
Uzmanlar ayrıca hipertansiyon ve şeker hastalarını da kalp hastalıkları için risk teşkil eden gruplar arasında göstererek kan basıncı ve kan şekeri regülasyonunun da oldukça önemli olduğunu ifade ederek şu tavsiyelerde bulundu: 'Sigarayı bırakın, ideal kilonuzu koruyun, düzenli egzersiz yapın, yüksek kolesterol ve kalori içerikli diyetlerden uzak durun, sıvı yağ, zeytinyağı ve sebze meyve ağırlıklı beslenin, yüksek kan basıncı ve şeker hastalığı için tedavi uygulayın, stresten uzak durun'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com