Besteci İsmail Ayvazoğlu onuruna sanat etkinliği

Besteci İsmail Ayvazoğlu onuruna sanat etkinliği
CUMHURBAŞKANLIĞI SENFONİ ORKESTRASININ İLK FLÜT SANATÇILARINDAN VE İZMİR DEVLET OPERA VE BALESİNİN KURUCULARINDAN AYVAZOĞLU ONURUNA TAVŞANLI'DA SANAT ETKİNLİĞİ YAPILDI

CUMHURBAŞKANLIĞI SENFONİ ORKESTRASININ İLK FLÜT SANATÇILARINDAN VE İZMİR DEVLET OPERA VE BALESİNİN KURUCULARINDAN AYVAZOĞLU ONURUNA TAVŞANLI'DA SANAT ETKİNLİĞİ YAPILDI
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının ilk flüt sanatçılarından ve İzmir Devlet Opera ve Balesinin (İZDOB) kurucularından besteci İsmail Ayvazoğlu (82) onuruna Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde sanat etkinliği yapıldı.
Tavşanlı Kaymakamı Numan Hatipoğlu, Belediye Kültür Sarayındaki etkinlikte yaptığı konuşmada, uluslararası ölçekte ün kazanan Ayvazoğlu'nun, Tavşanlı'nın sanat düzeyini yansıttığını belirterek, ''Sanatçımızın başarılarının devamını diliyorum'' dedi.
Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler ise ilçeden yetişen önemli sanatçılar, bilim adamları ve başarılı kişilere ilçe halkının şükranlarını sunmayı belediye olarak görev saydıklarını söyleyerek, Tavşanlı'ya olan sevgisiyle de takdir ettikleri Ayvazoğlu ile onur ve gurur duyduklarını bildirdi.
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) adına konuşan avukat Ali İhsan Bakır, Devlet Opera ve Balesinin Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatıyla kurulduğunu hatırlatarak, bu sayede çok sayıda sanatçının gelişme imkanı bulduğunu söyledi.
Daha sonra, Hatipoğlu, Güler ve Bakır tarafından Ayvazoğlu'na birer plaket verildi. Ayvazoğlu, memleketinde böyle bir etkinlik düzenlenmesinden memnuniyet duyduğunu ifade ederek, etkinliğe katkıda bulunanlara teşekkür etti.
Ayvazoğlu'nun hayatından kesitlerin anlatıldığı ve bazı şiirlerinin okunduğu etkinlik, Şef İbrahim Şirin yönetimindeki Tavşanlı Türk Sanat Müziği Korosunun konseriyle sona erdi. Koro, sözü ve bestesi Ayvazoğlu'na ait ''Yeter Artık Yeter'' ve ''Esmerim'' adlı Türk Sanat Müziği eserlerini de seslendirdi.
-İSMAİL AYVAZOĞLU-
İsmail Ayvazoğlu, 1929 yılında Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde çiftçi bir ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. İlköğrenimini Tavşanlı İstiklal İlkokulunda tamamlayan Ayvazoğlu, Askeri Mızıka Okulu giriş sınavını kazanarak birincilikle bitirdi. Mecburi hizmet dönemini tamamlamak için önce Jandarma Armoni Mızıkasına, sonra Cumhurbaşkanlığı Armoni Mızıkasına atandı.
Zamanla dünyaca ünlü bir flüt sanatçısı olan Ayvazoğlu, radyo ve konser salonlarında sanatını icra ederken, mezun olduğu okulda flüt öğretmenliği yaptı. 1957'de mecburi hizmetini tamamlayan Ayvazoğlu, flütist olarak Ankara Devlet Opera ve Bale Orkestrasına katıldı. 1982'ye kadar bu orkestra ile çalıştı, aynı zamanda Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümünde 4 yıl flüt öğretmenliği görev yaptı.
l982'de İzmir Devlet Opera ve Balesinin kuruluşunda görev alan Ayvazoğlu, 1994'te buradan emekliye ayrıldı.
Emekliye ayrılmasından sonra da çalışmalarını sürdüren Ayvazoğlu, ''Eğlence'' adlı ilk bale eserinden sonra ''Balıklı Havuz'' adlı ikinci bale eserini yazdı. Memleketine armağan ettiği ''Tavşanlı Rapsodisi'' de bulunan Ayvazoğlu'nun Türk müziği formatındaki çok sayıda eseri, ABD ve bazı Avrupa ülkelerindeki çeşitli orkestralarda seslendiriliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com