BESYO Özel Yetenek Sınavları başladı

BESYO Özel Yetenek Sınavları başladı
Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Beden Eğitim ve Spor Yüksek Okulunca (BESYO) 2009-2010 akademik yılında öğrenci alımı için düzenlenen özel yetenek sınavları, törenle başladı.

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Beden Eğitim ve Spor Yüksek Okulunca (BESYO) 2009-2010 akademik yılında öğrenci alımı için düzenlenen özel yetenek sınavları, törenle başladı.   

DPÜ Rektörü Prof. Dr. Güner Önce, üniversitenin Germiyan Yerleşkesi'ndeki törende, ''çok değer verdikleri başarılı bir eğitim birimi'' olarak nitelendirdiği DPÜ BESYO'nun her yıl başarılarına yeni başarılar kattığını söyledi.     
Bu okuldan ulusal ve uluslararası anlamda çok sayıda başarılı sporcular yetiştiğini belirten Prof. Dr. Önce, ''Sınavlarımız her zaman olduğu gibi objektif, duygusallıktan uzak, gerçekçi ve hakkaniyetlidir. Bu nedenle gençlerimizin bu sınavlarda kendilerine güvenerek, haklarının yenmeyeceğini bilerek, gerçekten bir rekabet ortamında başarılı olmalarını diliyorum'' dedi.     
DPÜ BESYO Müdürü Prof. Dr. Arslan Kalkavan da okulda özel yetenek sınavlarının 1994 yılından itibaren her yıl düzenli yapıldığını bildirdi.     
Özel yetenek sınavlarıyla ''belirli düzeyde spor yapmış, sporu yaşam biçimi olarak benimsemiş öğrenciler arasından en iyilerini seçip spor eğitimcisi yetiştirmeyi amaçladıklarını'' ifade eden Prof. Dr. Kalkavan, bu sınavlara 81 ilden 113'ü kız, 582'si erkek olmak üzere toplam 695 öğrencinin başvurduğunu açıkladı.     
Prof. Dr. Kalkavan, adaylara önce sportif beceri, sonra sürat ve koordinasyon testleri uygulanacağını, ilan edilen kontenjan sayısı kadar adayın, elde ettikleri derecelere göre okula kayıt edileceğini söyledi.      Konuşmaların ardından yerleşkedeki halı saha tesisinde futbol sınavları gerçekleştirildi. İlk aşama sınavları, güreş, atletizm, voleybol, hentbol ve basketbol branşlarında 19 Ağustosta tamamlanacak.     
Adayların, özel kimlik belgesi ve sınava giriş belgesi ile numara alarak sırayla katıldıkları ilk aşama sınavlarının sonucuna göre futboldan 110, güreşten 18, atletizmden 30, basketboldan 65, voleybol ile hentboldan 60'ar olmak üzere toplam 343 adayın yanı sıra puan sıralamasında ilk 57'ye giren milli sporcular doğrudan ikinci aşamaya alınacak.     
İkinci aşamanın gerçekleşeceği 21 Ağustos sonrasında ise Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümüne 40, Antrenörlük Eğitimi ile Spor Yöneticiliği bölümlerinin normal ve ikinci öğretimlerine 40'ar olmak üzere toplam 200 öğrenci kesin kayıt yaptırma hakkını elde edecek.     
Özel yetenek sınavlarının jüri heyetinde, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TÜSF) Başkanı ve Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Tamer, Türkiye Kano Federasyonu Başkanı ve Acıbadem Üniversitesi Spor Bilimleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Sami Mengütay, Marmara Üniversitesi BESYO Müdürü Prof. Dr. Hasan Kasap, 19 Mayıs Üniversitesi BESYO Müdürü Prof. Dr. Osman İmamoğlu, Pamukkale Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Ali Emre Erol, TÜSF Asbaşkanı Yrd. Doç. Dr. Atilla Pulur, 19 Mayıs Üniversitesi BESYO Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seyit Ahmet Ağaoğlu, Hentbol Federasyonu Teknik-Eğitim Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Serdar Eler görev yapıyor. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com