Beton parkeli sevgi yolları

Beton parkeli sevgi yolları
KALDIRIM USTALIĞINI TEKNOLOJİYLE BİRLEŞTİREREK ÜÇ TESİS KURAN İŞ ADAMI, DESENLİ BETON PARKE TAŞLARINDAN SEVGİ YOLLARI İNŞA EDEREK KENTLERİ GÜZELLEŞTİRİYOR

KALDIRIM USTALIĞINI TEKNOLOJİYLE BİRLEŞTİREREK ÜÇ TESİS KURAN İŞ ADAMI, DESENLİ BETON PARKE TAŞLARINDAN SEVGİ YOLLARI İNŞA EDEREK KENTLERİ GÜZELLEŞTİRİYOR
Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde kaldırım ustalığını teknolojiyle birleştirerek üç tesis kuran iş adamı, desenli beton parke taşlarından sevgi yolları inşa ederek kentlerin güzelleşmesine katkı sağlıyor.
İş adamı Ahmet Baş, yaptığı açıklamada, Tepecik beldesinde kaldırım ustalığı geleneğinin babadan oğula uzun yıllardır sürdürüldüğünü ve beldede yetişen ustaların yurdun dört bir yanında meydanların, caddelerin zeminlerine elleriyle şekil verdiğini söyledi.
Asfalt kullanımının yaygınlaşmasıyla ikinci plana düşen kaldırım ustalığının son yıllarda şehircilikte büyük ilgi gören desenli parke taşı anlayışıyla yeniden canlandığını belirten Baş, işe Balıkesir'in Bandırma ilçesinde kurduğu ilk dökme taş tesisiyle başladığını bildirdi.
Kaldırım ustalığıyla teknolojiyi birleştirip şehircilikteki yeni anlayışa katkı sağladıklarına işaret eden Baş, şöyle dedi:
''Başka yerlerde çocuklar top oynar, saklambaç oynar. Biz çocukluğumuzda sokağa çıkar çıkmaz taşlarla oynar, kaldırım döşemeye çalışırdık. Dünyada ilk kaldırım yolun ne zaman yapıldığını bilmiyorum, ancak antik kentlerde halen yıllar önce yapılmış kaldırım yollar var. Dedelerimiz, onların dedeleri de kaldırım ustasıydı. Babalarımız yaz ayları gelince Türkiye'nin değişik kentlerine kaldırım işine gider, kışın dönerdi. Biz de onları izledik. 30 yıl önce Arnavut kaldırımı işiyle sektöre adım attım. 2000 yılına doğru modern ve gelişmiş beton parke tesisini kurdum. Bandırma ve çevresindeki belediyelerin işlerini yapmaya başladık. Kilim desenli yollar çok beğenildi, yaygınlaşmaya başladı. Teknolojimizi sürekli yenileyerek Bandırma'dan sonra Tavşanlı ve Kütahya'da birer tesis daha kurduk. Şimdi Bursa'da tesis kurmak için proje aşamasındayız.''
-İZMİR'DE DESENLİ BETON PARKEYLE SEVGİ YOLU İNŞASI-
Baş, ilk tesisi kurduğu dönemde belediyelerin asfaltı tercih ettiğini, ancak beton parkeli yolların kullanımdaki sağlıklı hali ve güzel görünümünün belediyelerin tercihinin değişmesini sağladığını anlattı.
Beton parkeli yolun asfalt yoldan metre karede 8-9 lira daha ucuz olduğunu belirten Baş, şöyle devam etti:
'Belediyelerin yetkililerinden öğrendiğimize göre asfaltın metre kare maliyeti 20 lirayı geçiyor. Bizim yaptığımız beton parkenin metre kare maliyeti ise 15-16 lira civarında. Sağlık ve kullanım kolaylığı bakımından taş daha avantajlıdır. Bir yolda kullandığımız taşı söküp başka bir yerde yeniden kullanabiliyoruz. Ancak asfalt öyle değil. Yağışta taşlar suyu aşağı katmana geçiriyor, fakat asfalt geçirmiyor.''
Kütahya'da Cumhuriyet Caddesi'nde desenli beton parke taşlarıyla örnek bir sevgi yolu inşa ettiklerini anımsatan Baş, bu yolun vatandaşlar tarafından çok beğenildiğini kaydetti.
Bu çalışmadan sonra artan talebi karşılamaya Tavşanlı'daki tesisleri yetmeyince Kütahya'da yeni tesis kurduklarını dile getiren Baş, ''Şimdi İzmir'de bir sevgi yolu projesi hazırlandı. Orada sevgi yolunun inşasına devam ediyoruz. Öyle görünüyor ki, estetiği ve kullanışlılığıyla Arnavut kaldırımlarından sonra beton parkeli sevgi yolları çağa damga vuracak'' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com