Beyaz kürklü "gelincik" güzelliğiyle büyülüyor

Beyaz kürklü gelincik güzelliğiyle büyülüyor
Halk arasında "kar faresi" olarak bilinen ve nesli koruma altında bulunan gelincik, Edremit ilçesine bağlı Köprüler köyünde bir bahçe duvarındaki yuvasında görüntülendi

VAN (AA) - ÖZKAN BİLGİN - Halk arasında "kar faresi" olarak bilinen gelincik, Edremit ilçesine bağlı Köprüler köyünde bir bahçe duvarındaki yuvasında görüntülendi.

Kümes hayvanlarının baş düşmanı olan ve nesli koruma altında bulunan gelincik, yaz aylarında kahverengi olan tüylerinin kışın beyaza dönüşmesiyle bambaşka bir güzelliğe bürünüyor.

Yöre halkı tarafından kar faresi olarak adlandırılan ve geceleri avlanmasından dolayı ender rastlanan bir tür olan gelincik, Köprüler köyündeki bir bahçe duvarında yaptığı yuvada görüldü.

 Çevredeki insanları görünce kaçmak yerine etrafı seyrederek adeta poz veren gelincik, küçücük deliklerden geçme yeteneği ve kar üstündeki hızıyla dikkati çekti.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Lokman Aslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgedeki doğal yaşam alanlarının ve yaban hayatı koşullarının bozulmasından dolayı nesli yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan gelinciğin, bazı yörelerde sansar ve kar faresi olarak adlandırıldığını söyledi.

Kümes hayvanlarına verdiği zarar nedeniyle çeşitli tuzaklarla öldürülen gelinciklerin gündüzleri yuvalarında saklandığını, geceleri ise avlanmaya çıktığını vurgulayan Aslan, "Gelincik, tehlikeyi çok çabuk hissedebilen ve görüntülenmesi çok zor olan bir hayvan türüdür. Baykuşlar da geceleri avlandığı için gelincikleri hiçbir zaman rahat bırakmazlar" dedi.

Aslan, Van Gölü havzasındaki Çatak, Başkale ve Gürpınar ilçelerinde zaman zaman görülen gelinciklerin, neslinin devam etmesi için vatandaşların daha duyarlı olması çağrısında bulundu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com