Beyaz Saray'dan Erdoğan'a kınama

Beyaz Saray'dan Erdoğan'a kınama
ABD, “Mısır’da Muhammed Mursi’yi deviren darbenin arkasında İsrail’in olduğunu” söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a tepki gösterdi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Erdoğan’ın açıklamasını şiddetle kınadıklarını söylerken “İsrail’in sorumluluğu olduğunu söylemek yakışıksız, mesnetsiz ve yanlıştır” dedi. 

Erdoğan, “Mısır’daki darbenin arkasında İsrail var, elimizde belgesi var” ifadesini kullanmıştı. 
Başbakan Erdoğan şunları da söylemişti: 

“2011 seçimleri öncesinde Fransa’da yapılan bir oturumda, Adalet Bakanıyla Fransa’dan bir entelektüel, o da Yahudi, orada aynen şu ifadeyi kullanıyorlar, ‘Mısır’da Müslüman Kardeşler seçimi kazansa da onlar kazanamayacaktır, çünkü demokrasi seçim değildir.’ Aynı, uygulama bu. O zaman Batı, demokraside tanımı yakalaması, öğrenmesi lazım. Bu yakalanmaz, öğrenilemezse demokrasinin tanımındaki bu çelişkiler, bu çatışmalar dünyayı bir başka yere doğru taşıyacaktır.” 

Erdoğan’ın sözleri Mısır tarafından da sert bir ifadeyle reddedildi. Mısır’ın yeni Başbakanı Hazım el Biblavi’nin makamından, dün yapılan açıklamada, “Başbakan Erdoğan’ın son açıklamalarının hiçbir temeli yoktur ve aklı başında, haklı hiçbir kimse tarafından kabul edilemez” denildi. 
Mısır başbakanlığı, Erdoğan’ın sözlerinin “Mısır’ın ulusal birliğini hedef aldığını” savundu ve “Kahire’nin sabrı taşma noktasında” dedi. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com