Beyazıt'ta ODTÜ protestosu!

Beyazıt'ta ODTÜ protestosu!
ODTÜ'de yaşanan polis müdahalesini protesto eden İstanbul Üniversitesi öğrencileri, "AKP faşizminden hesabı gençlik soracak" dedi

Genç-Sen, TKP, Öğrenci Kollektifleri ve Gençlik Muhalefeti üyesi öğrenciler ODTÜ'de yaşanan polis saldırısını protesto etti.
Edebiyat Fakültesi önünde toplanan öğrenciler, "Üniversite susmayacak, AKP faşizminden hesabı gençlik soracak" pankartı arkasında Beyazıt'a yürüdü. Yürüyüş boyunca çevredeki insanlara yönelik konuşma yapan öğrenciler, AKP'nin her türlü muhalif eyleme polis zoruyla müdahale ettiği, öğrencileri susturmaya çalıştığını belirtti. 19 Aralık katliamını da hatırlatan öğrenciler, yaşamını yitiren devrimcileri andı.

'ÜNİVERSİTELER BİZİMLE ÖZGÜRLEŞECEK'

"ODTÜ'de düşene, dövüşene bin selam", "AKP' den hesabı gençlik soracak", "Üniversiteler bizimle özgürleşecek", "Ferman Tayyip'in üniversiteler bizimdir", "19 Aralık'ı unutma, unutturma" sloganları, alkış ve zılgıtlarla saldırıyı protesto eden gençler, saldırıda yaralanan Barış Barışık'ı selamladı.

İstanbul Üniversitesi önünde yapılan basın açıklamasını Gülnur Atalay, okudu. Başbakan Erdoğan'ın 105 koruma aracı, 20 zırhlı araç ve 3 bin 600 polis eşliğinde ODTÜ'ye girebildiğini hatırlatan öğrenciler, polisin ODTÜ'lü öğrencilere "vahşice saldırdığını" söyledi. Atalay, yaralı olarak hastaneye kaldırılan ve yoğun bakıma alınan öğrencilerin polis tarafından gözaltına alınmak istendiğini hatırlattı.

AKP'ye yakın basının "ODTÜ'lü öğrenciler uzaya Göktürk uydusunun gönderilmesini protesto etti" şeklinde haber yaparak, durumu çarpıttığını belirten Atalay, "Dün faşizm olanca gücüyle ODTÜ'ye saldırdı fakat ODTÜ'yü susturamadı" dedi. Öğrencilerin, Erdoğan'ın sarsılmaz otoritesine karşı büyük bir direniş gösterdiğini söyleyen Atalay, "Polis ablukalarına, biber gazlarına rağmen susmayacağımızı dosta düşmana gösterdik" diye konuştu.

AKP'nin, savaş çığırtkanlığı yaptığını, ülkeyi NATO üssüne çevirmeye çalıştığını, 4+4+4 ve YÖK yasası ile paralı ve gerici eğitimi ilkokuldan üniversiteye kadar yaygınlaştırdığını kaydeden Atalay, muhalif olan herkesin tutuklandığını, baskı altına alındığını söyledi.

"Üniversiteliler ODTÜ'de direndi, yine direnecekler" diyen Atalay, üniversite öğrencileri olarak susmayacaklarını, "AKP'nin savaş politikalarına, otoriteleşen ve karanlıklaştırılmaya çalışılan üniversitelere karşı her yerde sözümüzü söylemeye devam edeceğiz" dedi.

Bu arada, ODTÜ'de yaşanan saldırı Kocaeli Üniversitesi'nde de protesto edildi. Genç-Sen, Öğrenci Kolektifleri, Gençlik Muhalefeti, TKP ve Ekim Gençliği, Reklük önünde açıklama yaparak, polis saldırısını kınadı. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com