Beyazlar daha çok intihar eğilimli

Beyazlar daha çok intihar eğilimli
ABD'de açıklanan bir raporda beyaz nüfusun silahla intihar etme oranının siyahlara göre beş kat daha fazla olduğu ortaya çıktı. Rapora göe siyahları başkasının silahı vuruyor.
ABD'de silahla ölümün ırklar arasında değişiklik gösterdiği bir raporda ortaya çıktı. Rapora göre beyazlar silahla intihar etmede ön sıradayken Afrika kökenli Amerikalılar bir başkası tarafından vuruluyor ya da öldürülüyor. 
 
ABD Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi'nin verilerinde bir beyaz insanın bir silahla kendini öldürme oranının başkası tarafından öldürülme oranına göre beş kat daha fazla olduğu belirtildi. Ancak intihar eden her Afrikalı-Amerikalı'ya karşılık beş kişinin başkası tarafından vurularak öldürüldüğü açıklandı. 
 
Amerikan kentlerinde silahla ölüm daha çok başka birini öldürmek olarak gerçekleşirken taşrada silah daha çok intihar için kullanılıyor. Siyah Amerikalı toplumu beyazlara göre silahların satışının sınırlandırmasının daha güçlü destekçisi. Kentte yaşayan siyahların üçte ikisi silahların kontrol edilmesini desteklerken, taşrada bu üçte bire düşüyor. 
 
Bir rapora göre Chicago en tehlikeli kent olarak öne çıkarken onu New Orleans, Kansas City ve Philadelphia izliyor. Latin ve Asya kökenli Amerikalılar gibi azınlaıklar arasında silahla ölüm v akalarında pek bir değişiklik gözlemlenmiyor. 
 
Geçen yık aralık ayında Sandy Hook İlköğretim okulunda katliam işlendikten sonra ABD Başkanı Barack Obama silahların satışının kontrol edilmesini savunmuştu. Yönetim bu doğrultuda bir öneri sunmuştu. Ancak ABD'nin silah lobisi bu sınırlamaya karşı çıkıyor ve bu yönde kampanyalar sürdürüyor.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com