Beyin cerrahisinde sınır tanınmıyor

Beyin cerrahisinde sınır tanınmıyor
Uzmanlar, Türkiye'nin beyin cerrahi alanında çok ileride olduğunu belirterek, yurt dışından birçok hastanın beyin ameliyatı için Türkiye'ye geldiğini söyledi.

Uzmanlar, Türkiye'nin beyin cerrahi alanında çok ileride olduğunu belirterek, yurt dışından birçok hastanın beyin ameliyatı için Türkiye'ye geldiğini söyledi.
Uzmanlar, yeni bir alan olmasında rağmen beyin cerrahisinde önemli aşamalar kaydedildiğini ifade etti. Kuday, kendisinin yetiştiği dönemde Türkiye'de sadece 17 beyin cerrahı olduğunu belirtti. Kuday, 'Dünya standartlarına göre bizdeki beyin cerrahı sayısı çok fazla. Ve bu alanda büyük bir faaliyet var. İngiltere'de sadece 150 nörosirürjiyen var. Bizde 2 bin tane. Bu da yarış getiriyor. Yarışın olduğu yerde kalite vardır.
Türkiye'de beyin cerrahisine ihtiyaç var. İnsanın en önemli uzvu beyni. İhtiyaç da çok fazla. Travması, kazası çok olan bir ülkeyiz. Aynı zamanda her yıl binlerce kişide beyin hastalığı görülüyor' diye konuştu.
Türkiye'nin özellikle endovasküler cerrahide çok ileri olduğunu belirten Kuday, Cerrahpaşa, Hacettepe gibi üniversite hastanelerinde cerrahların diğer ülkelerden gelen hastaları tedavi etmek için uğraşı verdiklerine dikkat çekti. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nörolojik Bilimler Enstitüsündeki cerrahların yurtdışındaki kurslarda eğitici hoca olarak bulunduklarında da dikkat çeken Kuday, 'Bu enstitüde çalışanların hepsine ameliyat olabilirim. Kendim yurt dışına şuraya buraya gitmeyi düşünmem Allah korusun bana bir şey olursa ben ülkemde ameliyat olurum. Güvenim tam. Yurtdışında önemli başarılara imza atan Türk asıllı pek çok genç cerrahımız var. Yale Üniversitesi'nin vasküler Cerrahisi'nin başındaki Türk'tür. Spinal cerrahide büyük bir isim var, Ziya Gökarslan. New York'ta çalışıyor. Mimami'de Mustafa Başkaya diye bir arkadaşımız var' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com