Beyin kanamaları girişimsel yöntemle tedavi ediliyor

Beyin kanamaları girişimsel yöntemle tedavi ediliyor
NEÜ Meram Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kalkan:

KONYA (AA) - Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdal Kalkan, beyin kanamalarını "girişimsel tedavi yöntemi" ile tedavi ettiklerini belirterek, “Bu yöntemde kafatası açılmadan atardamardan küçük bir delikle girerek, sorun teşkil eden baloncuğa ulaşıyor ve tedavisini yapıyoruz. Cerrahiye göre daha konforlu bir işlem, hastalarımız genellikle 1 gün sonra taburcu ediliyor” dedi.

Kalkan, fakültenin Başhekimlik Toplantı Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında, ölümcül beyin kanamaların en önemli sebeplerinden birinin baloncuğa bağlı vakalar olduğunu söyledi.

Baloncuğun, beyin atardamarının çatallanma yerlerinde meydana geldiğini anlatan Kalkan, “Baloncuk gelişen damar duvarı zayıfladığı için sıklıkla tansiyon yüksekliğine bağlı olarak patlar. Hastalarda ani gelişen şiddetli baş ağrısı, ense sertleşmesi, bulantı, kusma, bulanık-çift görme ve şuur kaybı meydana gelir” diye konuştu.

Kalkan, hastalığın 100 binde 10-15 aralığında görüldüğüne dikkati çekerek, baloncuğa bağlı beyin kanaması geçiren hastaların yüzde 50’sinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’nde, ameliyatsız tedavi uygulaması şeklinde adlandırılan girişimsel tedavi yönteminin başarıyla uygulandığını dile getiren Kalkan, şöyle konuştu:

“Son yıllarda hastanemizde baloncuğa bağlı kanamalarda, girişimsel yöntemler kullanılarak ameliyatsız tedavi uygulanmaktadır. Bu yöntemde kafatası açılmadan atardamardan küçük bir delikle girerek, sorun teşkil eden baloncuğa ulaşıyor ve tedavisini yapıyoruz. Cerrahiye göre daha konforlu bir işlem, hastalarımız genellikle 1 gün sonra taburcu ediliyor. Hastanemiz bu tedavi yöntemiyle önemli bir merkez haline geldi. Ülkemizin değişik bölgelerinden bu tip hastalar bize getiriliyor.”

Kalkan, beyin kanaması nedeniyle bir süre önce kendilerine getirilen hastaları Mehmet Ercan'ın (60), ameliyatsız yöntemle sağlığına kavuşturulduğunu ifade etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com