Beykoz'daki 'Kardak Şehitleri'nin Sırrı!

Beykoz'daki 'Kardak Şehitleri'nin Sırrı!
Yıllar önce DSP'li başkanın açtığı 'Kardak Şehitleri Parkı' 'Kardak'ta şehit mi verdik?' sorusuyla gündeme geldi...

Beykoz Belediyesi'nin 2003'te Anadolu Kavağı'nda açtığı 'Kardak Şehitleri Parkı' ismi yıllar sonra "Kardak'ta şehit verdik mi?" diye soranların soruları üzerine tartışma konusu oldu. Sorulan sorular sözkonusu mahallenin muhtarını iyice bunaltınca, konu kamuoyunun gündemine taşındı.

Kardak krizinden 7 yıl sonra 2003 yılında dönemin DSP'li Belediye Başkanı Alaattin Köseler tarafından yapılan parkın adının neden 'Kardak Şehitleri' konduğuna dair açıklamayı yapmak bugünkü AK Partili belediyeye düştü.

Parka 'Kardak Şehitleri' isminin verilmesinin nedeni belediyeden gelen açıklamayla anlaşıldı. Kardak krizinden 1 ay sonra Marmaris'te yaşanan helikopter kazasında şehit olan 5 asker için bu ismin verildiği öğrenildi.

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, parka bu ismin verilmesinin kendilerinden önceki dönemlerde olduğunu belirterek neden konunun bugün gündeme getirildiğine anlam veremediğini söyledi.

Çelikbilek, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Bu parkın yapıldığı tarihi tam olarak hatırlamıyorum O parkın yapıldığı tarih 1994-1999 arası benim dönemim de olabilir. Ancak üzerindeki levha 2003 yılını göstermektedir.

2003 yılında buradaki arkadaşımız DSP'li bir belediye başkanı arkadaşımız. Ancak yapılan işte bana göre bir anormallik yok. Bu kararda bir suistimal söz konusu değil. O dönem terör saldırılarının yoğun olarak yaşandığı bir dönem. Biz de o dönem Beykoz Belediyesi önündeki Atatürk anıtının yanına Beykozlu olan ve şehit düşmüş yirminin üzerinde arkadaşımızın isimlerini yazdırdık. Bu bir hassasiyettir. Onlara karşı bir saygı ifadesidir. Bunun istismarı asla mevzu bahis olamaz.

Bu olay aslında 1996 yılında Kardak'ta tatbikattan dönerken helikopter düşmüş ve 5 tane rütbeli askerimiz şehit olmuştur. Şehit olan subaylarımız Beykoz'da bulunan Boğaz Komutanlığı'nda görev yapıyordu. Tahmin ediyorum o dönem böyle bir talep geldi. Ve bu isim verildi.

O subay arkadaşlarımızın ben evlerine gitmiştim. Cenaze törenlerine de katılmıştım. Bu bir insani hassasiyettir. Kaza o bölgede olduğu için de o parka o isim verilmiş olabilir. Ben de vermiş olabilirim. Benden sonraki dönemde de verilmiş olabilir. O dönemde, o haleti ruhiye içinde o isimlerin verilmesi kadar doğal bir şey yok. Biz şimdi şehit olan arkadaşlarımızın isimlerini Beykoz'da farklı sokkalara veriyoruz. Bu şehitlerin ailelerine karşı bir saygı, sevgi ve hürmettir.

Kardak'ta doğrudan doğruya bir savaş olmadığı ve her hangi bir şehit vermediğimiz doğrudur. Ancak bu arkadaşlarımız Kardak'tan tatbikattan dönerken helikopter içinde düşüp şehit olan askerlerimiz. Kardak'tan döndükleri için de Kardak Şehitleri diye bir tabir kullanılarak bu isim verilmiştir. Ya biz kullanmışızdır ya da bizden sonraki arkadaşımız kullanmıştır. Bu halkın veya ilçemizin sınırları içinde bulunan Boğaz Komutanlığı'nın tavsiyesi, talebi olabilir. Yapılan yanlış değildir.

Bazı gazetelerde iddia edildiği gibi parkın bu gün açıldığı gibi bir şey sözkonusu değil. 2003 yılında açıldığı açıkça tabelasında da görülmektedir."

PARKA İSMİNİ VERİLMESİNE NEDEN OLAN ACI OLAY

15 Şubat 1996 yılında Kardak'tan tatbikattan dönen Türk askerlerini taşıyan helikopterin Marmaris yakınlarında düşmesi sonucu Boğaz Komutanlığı'na bağlı birlikte görev yapan Bülent Usta, Toprak Karıştır, İhsan Çakmak, Ahmet Selçuk, Aykut Tetik şehit olmuştu.

PARKIN BULUNDUĞU MAHALLENİN MUHTARININ SÖZLERİ

Öte yandan konu ile ilgili Radikal'e konuşan Mahalle Muhtarı Nurettin Sarıçiçek, "Şubat 1996'da ise Marmaris Aksaz Üssü'nden havalanan bir helikopter inişte düştü, 5 asker şehit oldu." dedi.

Şehit askerlerden bir bölümünün Beykoz'daki SAT'ta görevli olduğunu belirten Sarıçiçek. "Bu park, DSP'li Belediye Başkanı Alaattin Köseler döneminde yapıldı. Beykoz SAT'ta görevli astsubaylar 1996'da şehit olmuştu. Başkan parkın adı Kardak Şehitleri olsun" dedi. Biz de tamam dedik. Sonradan Ergül döneminde ben sözlü olarak bu parkın isminin değiştirilmesini istedim. Resmi bir talepte bulunmadım. Ama bunu büyütmenin de bir alemi yok'' dedi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com