Beynin gizemini bebekler çözecek

Beynin gizemini bebekler çözecek
Londra Üniversitesi'nde kurulan BabyLab, henüz hakkında çok az şey bilinen insan beyninin gizemlerini çözmek için bebek beyinlerinin gelişimini inceliyor.

Bilim dünyası yıllardan beri kapalı bir kutu olarak nitelendirilen beynin sırlarına ulaşmaya çalışıyor. Bir insanın beyni doğumundan 18 yaşına kadar 3-4 kat büyüyor ancak bu büyümenin bile beynin fonskiyonlarını nasıl etkilediği konusunda uzmanların bir fikri yok.
 
Londra'daki BabyLab işte beyindeki bu büyük değişimi bebeklikten başlayarak incelemek için kuruldu. Laboratuvarın başkanı Mark Johnson, 'Bebeklerin beyinsel gelişmi sır dolu ve heyecan verici bir konu' dedi.
 
KAN AKIŞI İZLENİYOR
 
BabyLab'da uzmanlar bebeklerin beyinlerindeki elektrik akımlarını tespit etmek için geliştirdikleri cihazları miniklere taktıktan sonra onların yüzleri nasıl tanıdığını, dikkatlerini, dil yeteneklerinin gelişimini bu cihazlardan gelen sinyallerle anlamaya çalışıyor.
 
Bebeklerin başlarına takılan cihazların geliştirilmesi için Avrupa Birliği'nden 1.9 milyon euro'luk destek alan uzmanlar bu elektronik başlıklar sayesinde bebek beyinlerindeki elektrik aktivitesinin yanı sıra beyindeki kan akışını da izliyor. Farklı durumlarda kanın nerede ve neden yoğunlaştığını çözmeye çalışıyor. Uzmanların en çok zorlandığı şey ise deneyler sırasında bebeklerin huzursuzluğunun önüne geçmek... Johnson, 'Onlar rahat ve mutlu olmadıklarında düzgün veri alabilmemiz mümkün olmuyor. O yüzden onları hep mutlu tutmak için türlü şirinlikler yapıyoruz' dedi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com