Beyonce'un Küba gezisi vekilleri kızdırdı

Beyonce'un Küba gezisi vekilleri kızdırdı
Ünlü şarkıcı Beyonce ve eşi Jay-Z’nin, evliliklerinin beşinci yıl dönümünü kutlamak için çıktıkları tatil, hem ABD, hem de Küba’da siyasi kriz yarattı.
Başkan Barack Obama’nın ocak ayındaki yemin töreninde ABD milli marşını söyleyen Grammy ödüllü şarkıcı Beyonce, Washington’ın 50 yıldır ticaret ambargosu uyguladığı Küba’ya eşiyle birlikte perşembe günü gitti, başkent Havana sokaklarında tarihi yerleri gezip, halkla bir araya geldi.
 
Kübalılar çifti büyük bir coşkuyla karşıladı, ama ABD Temsilciler Meclisi’nin iki üyesi kızdı. Florida’nın önde gelen iki Cumhuriyetçi milletvekili, Ileana Ros-Lehtinen ve Mario Diaz-Balart, hâlâ terörü destekleyen ülkeler listesinde yer alan, ABD’nin ekonomik yaptırım uyguladığı Küba’ya giden çiftin Obama Yönetimi’nden izin alıp almadığını sordu. Önceki gün Hazine Bakanlığı’ndaki ilgili birime resmi mektup göndererek bu soruyu yönelten ikili, “Amerikan dolarları Küba halkına baskı yapmak için fon sağlayan Küba turizmine gidiyor. Ayrıca Castro rejimi bu geziyi propaganda malzemesi yapıyor” dedi.

 
İŞKENCEDEN HABERİ YOK
 
ABD-Küba Demokrasi Siyasi Eylem Komitesi’nin Washington Direktörü Mauricio Claver-Carone ise pop yıldızlarının ve diğer ünlülerin kendilerini eğitmesi gerektiğini belirterek, “Beyonce’nin Küba’daki işkencelerden haberi yok. Orada kadınlar her gün dövülüyor, hapsediliyor” diye konuştu. Ünlü çift ise yorum yapmadı.
 
YASAK SÜRÜYOR
 
Küba’yı ziyaret etmek isteyen ABD vatandaşlarının devletten özel izin alması şart. 2009’da aktörler Sean Penn ve Bill Murray, Küba’ya gitmişti.
 
BLOGCUYU NEDEN YAZIYORSUNUZ
 
Bu arada Küba’nın en ünlü muhalifi de ABD’yi turluyor. Blog yazarı Yoani Sanchez’e (37) medyanın gösterdiği ilgi, Küba’nın ABD’deki en üst düzey diplomatı olan Jose Cabanas’ın tepkisini çekti. Cabanas, “Bu hanıma çok fazla ilgi gösteriliyor. Oysa bugünlerde Küba’dan daha önemli haberler geliyor. Mesela şarkıcı Beyonce, Havana’da halkın büyük ilgisini çekiyor, ama medya bu haberi yayınlamıyor. İnanılmaz bir şey” dedi.(SNK)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com