BEYŞEHİR GÖLÜ VE HAVZASI EKOSİSTEMİ DEĞERLENDİRİLDİ

BEYŞEHİR GÖLÜ VE HAVZASI EKOSİSTEMİ DEĞERLENDİRİLDİ
BEYŞEHİR GÖLÜ VE HAVZASI EKOSİSTEMİ DEĞERLENDİRİLDİ

KONYA - Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından yürütülen Beyşehir Gölü Havzası Ekosistem ve Su Kaynakları Sürdürülebilir Kullanımı Araştırma Projesi’nin sonuçları açıklandı.
Beyşehir Anamas Konukevi’nde düzenlenen toplantıya Toplantıya, Beyşehir Belediye Başkanı İzzet Taşcı, Orman ve Su İşleri 8.Bölge Müdürü Ahmet Duran, Selçuk Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Murat Sezgin, Selçuk Üniversitesi Beyşehir MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Aziz Öztürk, Beyşehir Orman İşletme Müdür Yardımcısı Kamil Tolgay Dursun, öğretim görevlileri ve kurum temsilcileri katıldı.
Toplantıda konuşan World Wildlife Fund (Dünya Doğal Yaşamı Koruma Vakfı - WWF) Türkiye Doğa Koruma Müdürü Buket Bahar Dıvrak, ODTÜ’den biyoloji, sosyoloji, hidroloji, inşaat mühendisliği ile şehir ve bölge planlama bölümlerinden öğretim görevlilerinin birlikte eşgüdüm içerisinde yürüttüğü 2 yıldır devam eden proje kapsamında çeşitli arazi çalışmaları ve modelleme analiz yöntemleriyle Beyşehir Gölü ile ilgili kapsamlı bir analiz çalışması gerçekleştirildiğini söyledi. Dıvrak, “Biz de WWF Türkiye olarak 2003 yılından bu yana Konya Kapalı Havzası’nda suyun akılcı kullanımı, tarım sektöründe suyun verimli kullanılması, havzadaki önemli sulak alanların korunması ve sürdürülebilir yönetimi konusunda çeşitli projeler üretiyoruz” dedi.
2003 yılından bu yana da Konya havzasında, ülkenin başka önemli sahalarında, biyolojik çeşitliliğin korunması, doğal kaynakların etkin kullanımı ve yönetimi konusunda ilgili tüm taraflarla işbirliği içerisinde çeşitli çalışmalar yürüttüklerini aktaran Dıvrak, “Bu anlamda Beyşehir gölü de bizim için çok önemli bir alan, Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü ve Konya havzasının bir anlamda sürahisi, su kaynağı, ovadaki sulama faaliyetlerinin en birincil kaynağını teşkil ediyor. Bunun dışında içme suyu, balıkçılık ve bu yörede yaşayan insanlar için farklı farklı anlamlar ifade ediyor. Projenin WWF olarak tam içinde olmasak bile, projeye destek ve karşılıklı görüş alışverişi çerçevesinde sonuç çıktılarını almak üzere burada toplandık” diye konuştu.
ODTÜ Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Proje Koordinatörü Prof. Dr. Meryem Beklioğlu Yerli de, üniversitenin desteklediği ve önem verdiği söz konusu projede, proje ekibi olarak 2 yıldır yoğun olarak arazide olduklarını belirterek, “Beyşehir gölünü 6 yıl önce gördüğümde, biraz geç de olsa, keşke daha önce görseydim, kalbim Beyşehir’de kaldı. Dünyanın çok çeşitli ülkelerinde ve ülkemizde çok fazla göl gördüm ama Beyşehir Gölü insanı ayrı bir etkileyici. Özellikle Taş Köprü’den Anamaslar’a bakıldığında insanı büyüleyen bir manzarayla karşı karşıya kalıyoruz. O günden itibaren de Beyşehir gölünde ‘mutlaka araştırma yapmalıyım’ hevesi içindeydim. Bu istek ve çaba bir şekilde ekip arkadaşlarımızla birlikte bir projeye dönüştü ve kapsamlı bir proje yürüttük. Bir kısmı ODTÜ ve DPT tarafından desteklendi, diğer bir kısmı ise AB 7. Çerçeveden desteklendi. Sizlerle bu çıktıları paylaşıyor olmaktan çok mutlu oluyorum. Bu bir son değil ve daha havza planlamasında, ekosistem işleme ve değerlerinde, büyük çeşitliliği koruyacak adımları attıracak bilgi üretimini, üretilen bilgiyi uygulamaya aktaracak yeni beraberlikleri birlikte yürüteceğimizi düşünüyorum” şeklinde konuştu.
WWF-Türkiye Su Kaynakları Programı Yöneticisi Ayça Aksoy da, konuşmasında Konya Havzası’nda 2003 yılından bu yana yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Konya Kapalı Havzası’nın dünyadaki 200 ekolojik bölgeden bir tanesi olduğunu vurgulayan Aksoy, “Bu kapsamda Türkiye sınırları içerisinde tamamı bulunan bölgelerden bir tanesi. 15 adet önemli kuş alanı ve 6 adet önemli bitki alanı var” dedi. Aksoy, şöyle devam etti:
“Bizim burada oluş sebebimiz ise Türkiye’nin en büyük tatlı su göllerinden Beyşehir gölünün de burada bulunması. Aynı zamanda da doğal kaynakların kullanımı açısından belli başlı öncelikleri olan konular var. Konya kapalı havzası bizim için, tarımsal üretim açısından, su kaynakları mevcut potansiyeli açısından yine öncelikli alanlardan bir tanesi. Konya kapalı havzasının değerlerini bir yana koyduğumuz zaman aslında belli başlı sorunları da var. Bu sorunlardan en önemlisi tarımsal su kullanımı ve yoğun su kaynakları kullanımına bağlı olarak yoğun bir şekilde sulak alan kaybı geliyor” şeklinde aktardı.
Toplantının diğer bölümlerinde ise konunun uzmanı olan katılımcı akademisyenler tarafından Beyşehir Gölü Havzası Ekosistem ve Su Kaynaklarının Sürdürülebilir Kullanımının Araştırılması Projeleri, su bütçesi ve havza bazında su kullanımı, kimyasal ve biyolojik izleme, arazi örtüsü, kullanımı, geçmişten günümüze mekansal planlama, sosyo-ekonomik analiz çalışması sonuçları hakkında değerlendirmelerde bulunuldu.
Kaynak: İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com