BEYŞEHİR’DEKİ SANTRAL KADERİNE TERK EDİLDİ

BEYŞEHİR’DEKİ SANTRAL KADERİNE TERK EDİLDİ
BEYŞEHİR’DEKİ SANTRAL KADERİNE TERK EDİLDİ

KONYA - Konya’nın Beyşehir ilçesinde 30 yıl boyunca enerji sağlayan günümüzde ise çürümeye terk edilen elektrik santralinin yeniden devreye geçirilmesi isteniyor.
Beyşehir Birliği, Göl, Doğa ve Çevre Koruma Derneği Başkanı Bekir Sami Tan, 1951 yılından itibaren ilçe merkezine 30 yıl boyunca enerji sağladığı belirtilen, günümüzde ise kaderine terk edilmiş olan Çayır mevkiindeki elektrik santralinde incelemelerde bulundu.
Halen atıl vaziyette olan santralin devre dışı kalmasının ardından uzun yıllar önce tribünlerinin bulunduğu mekanın hırsızların uğrak yeri haline geldiğini belirten ve birçok parçasının bugün yerinde olmadığını kaydeden Tan, “Buradaki tribünlerin birçok parçası acımasızca kesilip götürülmüş. Binanın durumu içler acısı. Bugünün teknolojisine göre yeniden düzenlenirse bu santralın ilçe merkezinin yanı sıra civar yerleşim birimlerine enerji üretebileceğine inanıyoruz” dedi. Tan, “Beyşehir’in nüfusu 1983 yılından sonra artmaya başlayınca enerjiyi de o yıllardan itibaren Konya’dan almaya başlamış. Aslında o yıllar bu santralden vazgeçilmeyip yenilenmesi gerekirdi, diye düşünüyoruz. Elektriğini ucuza üreten bir Beyşehir’de, bu sanayi esnafı için de bulunmaz bir fırsat demekti. Doğal su kaynaklarımızın boşa akışını seyretmek yerine, bu santralin çevreye zarar vermeden tekrar elden geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Eğer, bugünkü haliyle kullanılamayacaksa günümüz şartlarının teknolojileri devreye sokularak hatta başka alanlarda da bu olabilir böyle bir santralı ilçemizde yeniden faal hale getirecek projeler üretilmesini bekliyoruz. Bu dönüşümlü olarak sağlanırsa daha da rantabıl olabilir. Bu gölün, bu su kaynaklarımızın bölgede kurulacak bir hidroelektrik santralını çalıştırıp yöreye hizmet vereceğine inanıyoruz. Bunu yaptığımız takdirde Beyşehir’in önü daha da açılacaktır. Dernek olarak bu konuda önderlik yapmak istiyoruz. İlçe yöneticilerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, ilçe halkımızla el ele verip bu konuda proje üretmek, hep birlikte hayata geçmesi için mücadele etmek istiyoruz. İlgili bakanlığımızdan da bu konuda destek bekliyoruz” şeklinde konuştu.
Beyşehir Belediye Başkanı İzzet Taşcı ise bugün kaderine terk edilen ve yaklaşık 8 bin metrekarelik bir alan üzerinde bulunan elektrik santralini İlçe Belediyesi olarak geçtiğimiz yıl MEDAŞ’tan çok uygun bir fiyata satın aldıklarını söyledi. Santralın bulunduğu mekan ve açık alanın halen Beyşehir Belediyesi mülkiyetinde olduğunu vurgulayan Taşcı, burayla ilgili olarak kendi düşüncelerinin de yeniden enerji üretilip üretilmeyeceği konusunu araştırmak olduğunu söyledi. Ancak, DSİ yetkilileri ile yaptıkları görüşmede santralın yeniden enerji üretebilmesinin rantabıl olmayacağının kendilerine ifade edildiğini anlatan Taşcı, “Yetkililer, buradaki su düşüşünün enerji üretimi için fazla ideal olmadığını ve elektrik üretimine uygun bir yapısı bulunmadığını belirttiler. Yani, 30 metre su düşüşü yüksekliği rakamına karşın buradaki düşüş sadece 6 metre ve bu rakam da kendi enerjisini ancak kurtarabilecek kadar oluyor. Aslında ben de ümitlenmiştim burası için ama gelen haber beni de ziyadesiyle üzdü. Yağışın bol olduğu dönemlerde 6-7 ay su intikali yaptırılarak enerji elde edilebilir diye düşünürken, rantabıl olmadığı belirtilince projeyi durdurma kararı aldık. Yani burası için düşüncelerimizi beklemeye aldık diyebiliriz. Vakti zamanında çok güzel bir santral olarak Beyşehir’e hizmet vermiş. İlçe merkezini idare edecek kadar yıllarca elektrik üretilmiş. O gün bu hizmeti yapanlar bölgeye çok büyük bir hizmeti gerçekleştirmiş. Yapanlardan da Allah razı olsun. Şu an için çok büyük paralara satın almadığımız için boş kalmasında sakıncalı bir durum yok. Ama muhakkak ileride uygun projelerde değerlendireceğimiz bir yer olarak elimizin altında bekletiyoruz. Bu arada, milletvekilimiz Mustafa Akış beyle de görüştüm bu konuyu. İyi bir enerji firmasıyla görüşerek bu konuda bir fizibilite çalışması yaptırmayı da düşünüyoruz. Önümüzdeki günlerde durumla ilgili vaziyete bakacağız. Ama, zaman içerisinde değerlendirilebilecek kıymetli bir araziye sahip olduk. Hırsızlık olayına gelince, Beyşehir Belediyesi mülkiyetine geçmeden önce uzun yıllar önce gerçekleşmiş” dedi.
Kaynak: İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com