Biber gazı yerine 'müzakereci'

Biber gazı yerine 'müzakereci'
Son dönemde toplumsal olaylarda sert müdahale eleştirilerinin artması üzerine, ''arabulucu" formülünün devreye girmesi kararlaştırıldı. Buna göre, eylemlaerde yükselen tansiyonu, polis içinden seçilip eğitilen 'müzakereciler'in düşüreceği belirtiliyor.

Son dönemde toplumsal olaylarda yaşanan sert müdahale eleştirilerinin artması İçişleri Bakanlığı'nı harekete geçirdi.

Milliyet gazetesinin haberine göre, İçişleri Bakanı Muammer Güler imzalı yönerge 81 ilin valiliğine gönderildi. Buna göre, polis artık toplumsal olaylara biber gazıyla değil, arabulucularla müdahale edecek.

Başmüzakerici

Başmüzakereci ya da müzakereciler olaylar öncesi, sırasında ve sonrasında ilgililerle temas halinde olacak ve sivil toplum kuruluşu yöneticileri, muhtarlar ve kanaat önderleriyle işbirliği yapacak.

Yüksek bir yerden sakinleştirecek

Müzakereciler, eylemi kıştırtabilecek kişi ya da gruplarla ilgili gerekli önlemlerin alınmasını sağlayacak, eylem yasadışı hale dönüşürse yüksek bir yerden kalabalığı sakinleştirecek.

Müzakereciler ayrıca, olayların gidişatıyla ilgili üst makamları bilgilendirerek, ortak harekat tarzını belirleyecek.

Özel eğitim alacak

Polis arasından seçilecek müzakereciler, toplumsal olayların yönetimi, kitle psikolojisi, öfke kontrolü ve etkili müzakere teknikleri konularında eğitilecek.

Hakaret sayılabilecek davranışlardan kaçınmakla sorumlu olacak müzakereciler, grup liderleriyle birebir muhatap olacak, saygılı davranacak, grubun inanç ve değer yargılarını dikkate alacak, tarafsız ve objektif olacak.

İçişleri Bakanlığı müzakereci formülüyle, hem eylemlerde aşırı güç kullanımı eleştirilerinin önüne geçmeyi hem de özellikle çözüm süreci kapsamında düzenlenen toplumsal olaylarda sorun yaşanmamasını hedefliyor. (IUK)
Kaynak:ntvmsnbc

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com