Biber gazını Fenerlilere sıkmamışlar!..

Biber gazını Fenerlilere sıkmamışlar!..
F.Bahçe-G.Saray maçındaki olayları işleyen haber a ilgili haberi spor dünyasında büyük yankı uyandırdı.
Fenerbahçe ile Galatasaray arasında geçen sezon oynanan Süper Final Spor Toto maçı sonrasında Şükrü Saracoğlu Stadı’nda yaşanan olaylarla ilgili Cumhuriyet’in dün yayımladığı haber spor kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. 
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın, Emniyet güçlerinin taraftarlara yönelik müdahalesi hakkında İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e yönelttiği soru önergesine İstanbul Valiliği’nin raporunun yanıt olarak gönderilmesi tartışmaların ilk halkasını oluşturdu. 
 
Ardından Emniyet güçlerinin Şükrü Saracoğlu’nun içinde ve dışında yaşanan tüm olaylara yapılan müdahaleler sırasında 335 gaz mühimmatı (biber gazı) kullandığını raporda belirtip; bunların taraftarların stattan çıkış yönlerine, koridorlara ve merdivenlere atılmasının söz konusu dahi olmadığını açıklamasının ortaya çıkmasıyla kriz daha da büyüdü. Hazırlanan raporda biber gazı kullanımı hakkında, “Güvenlik güçlerince stat içinde ve dışında yaşanan tüm olaylara yapılan müdahaleler sırasında 335 gaz mühimmatı kullanılmış olup gaz mühimmatları aktif maddesi gereği göz yaşartıcı özelliğe sahiptir.

Futbol müsabakası seyreden vatandaşların stadyumdan çıkış yönlerine, stat içerisindeki koridorlara ve merdivenlere biber gazı atılması söz konusu değildir. Bilakis seyircilerin güvenli şekilde stadı boşaltmaları sağlanmış olup bu sırada herhangi bir yaralanmanın olmaması bunun kanıtıdır” ifadelerinin kullanılması krizin son halkasını oluşturdu.

Maç sonrasında yaşanan olaylarda çok sayıda kadın ile çocuk taraftarın bulunduğu tribünlere tel örgülerin arkasından stat çıkışına giden merdivenlere ve koridorlara hatta sporcularla yöneticilerin yer aldığı soyunma odalarının bulunduğu alana dahi biber gazı sıkıldığı hem yayıncı kuruluşun TV görüntülerine hem de gazetecilerin objektiflerine yansımıştı. Cumhuriyet’in ortaya çıkardığı ‘biber gazı raporu’ sonrası 12 Mayıs’ta Şükrü Saracoğlu Stadı’nda karşılaşmayı izleyen binlerce Sarı - Lacivertli taraftar, gazetemize o gün yaşadıkları anları anlatan e-posta ve fotoğrafları yollayarak hazırlanan rapora tepkilerini sert şekilde ifade etti. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com