Biden açıkladı: Dürüstçe konuştuk

Biden açıkladı: Dürüstçe konuştuk
ABD Başkan Yardımcısı Biden, İstanbul'dan Atina'ya giderken uçakta gazetecilere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesini anlattı.

Irak ve Suriye'yi konuştuklarını belirten Biden, Türkiye ile ABD arasında İran ile ilgili görüş ayrılıkları konusunda Erdoğan ile "dürüstçe bir fikir alışverisi"nde bulunduğunu söyledi.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, İstanbul'dan Atina'ya giderken uçağındaki gazetecilere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeyi anlattı.

Türkiye ile ABD arasında İran ile ilgili görüş ayrılıkları konusunda Erdoğan ile "dürüstçe bir fikir alışverişi"nde bulunduğunu belirten Biden, "Benim önemini veya onunla ilişkiyi şişirdiğim gibi görünmek istemem. Ancak birbirimizi dinledik. Ve o (Erdoğan) perspektifimi samimi biçimde dinledi ve karşı çıkmadı" şeklinde konuştu.

New York Times gazetesine göre, Jose Biden, Türkiye ve gezisinin ilk ayağı olan Irak'ta görüştüğü her liderin Amerikan askerleri Irak'tan çekildiğinde neler olacağı konusunda rahatsızlıklarını dile getirdiklerini belirtirken, "Tüm muhataplarım aynı kaygıyı ifade ettiler. İran konusunda ne olacak? İran'ın etkisi ne olacak? Amerika giderken bir boşluk oluşacak mı" diye konuştu.

Kendisinin ise, ABD'nin Irak'a geniş bir sivil varlığı ile bağlılığını sürdüreceğini söylediğini kaydeden Biden, bölgede oynadığı önemli rolüne rağmen Suriye'deki "kanlı ayaklanma"nın ülkenin sınırlarını taşacağına inanmadığını da ifade etti. Gazete, Biden'in Suriye ile ilgili değerlendirmelerini şöyle aktardı:

"Biden, Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinden söz ederken de (sorunun) 'Suriye'yi taşan bir çatışma olmadan ele alınabileceği, Suriye ile lokalize kalacağı ve geçişin gerçekleşebileceği hissiyatı vardı' dedi."

Türkiye ile ABD, Sayın Biden'in 'olası' dediği, Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın düşüşünden sonra "Suriye'ye ekonomik destek ve yeni bir hükümetin kurulması konusunda tavsiye verilmesini konuşuyorlar" diyen gazete, Biden'in, ABD'nin, Libya'dakinden daha parçalı olan muhalefet hareketinden geçerli bir temsilciyi bulup bulamayacağını söylemediğine de dikkat çekti.

Haberde ayrıca, "Türkiye, İran'ın nasıl ele alınacağı konusunda ABD'den farklı görüşleri oldu ve Başkan Obama'nın Tahran'ın nükleer programına yönelik ek yaptırımlar yönündeki çağrısını reddetti. Biden, bu görüş ayrılıkları konusunda Erdoğan ile dürüst bir fikir alışverişinde bulunduğunu söyledi" denildi. Gazete, bunun ardından Biden'in Erdoğan ile ilgili bu sözlerini de yansıttı:
"Biden, 'Benim önemini veya onunla ilişkiyi şişirdiğim gibi görünmek istemem. Ancak birbirimizi dinledik. Ve o (Erdoğan), perspektifimi samimi biçimde dinledi ve karşı çıkmadı' diye devam etti.

Biden, aynı zamanda Erdoğan'a 'bu yaptırımların, (İran'ın nükleer iddialarını caydırmak için) arzuladığımız temel değişiklikleri sağlayacağını size garanti edemeyiz' diye kabul etti. Ancak, gerçek budur ki acıtıyorlar' da dedi."

(UGK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com