“Biji Apo” serbest Başbuğ’a tahliye yok!

“Biji Apo” serbest Başbuğ’a tahliye yok!
Meclis’te kabul edilen 4. yargı paketiyle “Sayın Öcalan” ifadesi, “Biji Apo”, “Serok Apo” gibi sloganlara artık şiddet çağrısı yoksa soruşturma ya da dava açılamayacak, açılan davalar düşecek.

Örgüt üyeliği suçu ve kriterleri değişmeyince eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ile tutuklu milletvekillerine tahliye yolu kapalı kaldı.
 
Hükümet, üçüncü yargı paketindeki değişiklikten yararlanamayan ve infazları yanan, aralarında 32 yıldır hapiste olan Tahir Canan’ın da bulunduğu 12 Eylül siyasi mahkumlarına 4. yargı paketi ile tahliye yolunu açtı. Paketten kimlerin yararlanacağı, kimlerin ise yararlanamayacağı özetle şöyle:
 
TUTUKLU VEKİLLERE TAHLİYE YOK
 
 TCK 314’teki örgüt üyeliği suçu ve bu suçun kriterlerinde değişiklik yapılmayınca, tutuklu eski Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ gibi sanık askerler, tutuklu milletvekilleri, KCK sanıklarının büyük bölümü düzenlemeden yararlanamayacak.
 
PROPAGANDA SUÇUNA ŞİDDET KRİTERİ
 
Propaganda suçuna AİHM standardı getirilerek, 1-3 yıl hapis cezası içeren terör örgütlerinin bildiri veya açıklamalarını basıp yayma suçuna, “cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösteren, öven ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik eden” koşulu getirildi. Bu düzenleme basın açıklamaları için de geçerli olacak. “Sayın Öcalan” ifadesi, “Biji Apo”, “Serok Apo” gibi sloganlara artık şiddet çağrısı yoksa soruşturma ya da dava açılamayacak, açılan davalar düşecek.
 
ÖRGÜT ÜYESİ GİBİ CEZALANDIRMAYA SON
 
 Terör örgütünün üyesi ya da destekçisi olduğunu belli edecek şekilde örgüte ait amblem, resim veya işaretleri asanlar ya da taşıyanlar, slogan atanlar, ses cihazlarıyla yayın yapanlar, terör örgütüne ait amblem, resim veya işaretlerin üzerinde bulunduğu üniformayı giyenler sadece bu suçlardan ceza alacak, örgüt üyeliğinden cezalandırılmayacak. Poşu takan, yumurta atan, slogan atan öğrenciler terör örgütü üyesi oldukları kanıtlanmazsa TCK 220/6’ya göre ayrıca örgüt üyesi gibi 5-15 yılla cezalandırılmayacaklar. Sadece işledikleri suç doğrultusunda ceza alacaklar. Poşu davası sanığı öğrenci Cihan Kırmızıgül’e, DHKP-C davasında yargılanan Sevil Sevimli’ye örgüt üyesi cezası verilmeyecek. Cezaevindeki 2 bin 824 öğrenciden, örgüt üyeliği kanıtlanamayanlara ayrıca ceza verilmeyecek.
 
YARDIM EDENE ÇİFTE CEZAYA SON

 Çıkar amaçlı suç örgütüne yardım eden kamu görevlisi ya da kişi, örgüte üyeliği kanıtlanamazsa sadece eyleminden dolayı cezalandırılacak. Örneğin bir çete liderine yardım eden bir kişi eylemi neyse sadece ondan ceza alacak. Örgüt yöneticisi veya üyesi olduğu mahkeme kararıyla sabit olanlar bu hükümden yararlanamayacak.
 
ZAMANAŞIMI GERİYE YÜRÜMEYECEK
 
İşkence suçunda zamanaşımını kaldırıldı, ancak geçmişe yürütülemeyecek. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 12 Eylül işkencecileriyle ilgili yürüttüğü soruşturmada zamanaşımıyla ilgili AİHM’i baz alırsa soruşturmayı sürdürecek. Aksi halde paket ışığında, “zamanaşımı kalktı” diyemeyecek.
 
İHALEYE FESAT KARIŞTIRMA CEZASI İNDİ
 

 İhaleye fesat karıştırma suçunda ceza indirimine gidildi. İhaleye fesat karıştırma suçu işlenmesi sonucunda ilgili kamu kurumu veya kuruluşu açısından bir zarar meydana gelmemişse fail hakkında 1-3 yıla kadar hapis cezası verilecek.
 
Böylece ceza 5 yılın altına ineceği için erteleme yolu açılabilecek. Suyu bedava dağıttığı için yargılanarak beraat eden, daha sonra ihaleye fesat karıştırmaktan iki davada toplam 8 yıl 4 ay hapis cezası kesinleşen eski CHP’li Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven’e yeniden yargılama yolu açılacak. 397 yıl hapsi istenen CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve 130 sanığın ağır ceza mahkemesinde yargılandığı davada, iddialar arasında “ihaleye fesat karıştırma” da olduğu için lehte etkilenecek. Halkkart soruşturmasında CHP’li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ile 23 üst düzey belediye bürokratına aralarında ihaleyi fesat karıştırma suçlamasının da bulunduğu dava da sanıklar, TCK 235. maddedeki bu değişiklikten yararlanacak.
 
12 EYLÜL MAHKÛMLARINA PİYANGO
 
Dört partinin ortak önergesiyle pakete, “7 Kasım 1982 tarihinden önce işlemiş olduğu bir suç dolayısıyla hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkum olan bir kişi hakkında, mahkum olduğu cezanın infazı süresince koşullu salıverildikten sonra deneme süresi içinde işlediği yeni bir suç sebebiyle koşullu salıverilme kararı geri alınmaz” düzenlemesi eklendi.

Tahliye olabilecek isimler şöyle:
 
Tahir Canan:  32 yıldır cezaevinde.
Muzaffer Öztürk: 29 yıldır cezaevinde 2029’da tahliye edilecekti.
Hasan Gülbahar: 30 yıldır cezaevinde
Halil Gündoğdu: 30 yıldır cezaevinde
Osman Evcan:  Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Hasan Erdemli: 30 yıldır F tipi cezaevinde
Cemil Erdem: 29 yıldır cezaevinde.
Tuncay Kurtbaş: 30 yılı aşkın süredir hapiste.
 
4 ÜLKÜCÜYE DE TAHLİYE
 
AKP Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ’ın verdiği bilgiye göre, düzenleme Canan ile birlikte 12 Eylül döneminden aldıkları mahkumiyetler nedeniyle cezaevinde bulunan Ülkücüler Ali Fuat Tarhan, Ersin Alaşhakim, Mahmut Gül ve Ramazan Çepni’nin de tahliyesini sağlayacak.
 
ÖVME SUÇUNA “TEHLİKE” KRİTERİ
 
TCK’nın 215. maddesindeki daha çok Öcalan’ı övmekten dava konusu yapılan “Suç ve suçluyu övme” suçunda değişikliğe gidildi. İki yıla kadar olan hapis cezası değiştirilmedi. Suçun oluşması için kamu düzeni açısından açık ve yakın tehlikenin ortaya çıkması kriteri getirildi. Bazı KCK sanıklarının bu hükümden yararlanması mümkün. Öcalan’ın Nevruz mesajını okuyanlara da olaysız sona eren gösterilere de soruşturma yolu kapandı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com