Bilal Erdoğan'ın vakfına 2 milyar TL'lik arazi!

Bilal Erdoğan'ın vakfına 2 milyar TL'lik arazi!
Başbakan Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın vakfı olan Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı'na (TÜRGEV) devletin arazisi peşkeş çekilecekti.

17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonlarında adı geçen, kamuoyu tarafından Başbakan Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın vakfı olarak bilinen TÜRGEV ile ilgili yeni skandallar ortaya çıktı.  66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'nın bulunduğu askeri arazinin Bilal Erdoğan'ın vakfına tasil edilmesi için Maliye Bakanlığı, Savunma Bakanlığı, TOKİ seferber olmuş. Gerçek değeri 2 milyar TL olan araziye 24 milyon lira değer biçilmiş.

TÜRGEV Maliye Bakanlığı'na irtifak talebinde bulunduğunu duyurmuştu. Bakanlık, Milli Savunma Bakanlığı'nın olumsuz görüşüne karşın arazinin MSB'ye olan tahsisini kaldırmış, vakfa yönelik irtifak hakkı talebini onaylayarak İstanbul Defterdarlığı'na göndermişti. Defterdarlık da arazi için değer takdirini 24 milyon TL olarak belirlemişti. Ancak araziyle ilgili son imzalar, yolsuzluk operasyonu nedeniyle beklemeye alınmıştı.

Kamuoyunda tartışma yaratan bu planla ilgili olarak Maliye ve Milli Savunma Bakanlığı'nın yanı sıra TÜRGEV'den herhangi bir açıklama gelmedi. Ancak planın ayrıntıları daha da netleşti. Milli Savunma Bakanlığı'nın irtifak hakkı verilmesi planına itirazında, "Milli Savunma Bakanlığı İskân İhtiyaçları İçin Sarfiyat İcrası ve Bu Bakanlıkça Kullanılan Gayrimenkullerden Lüzumu Kalmayanların Satılmasına Selahiyet Verilmesi" yasasının etkili olduğu öğrenildi. Bu yasaya göre 1961 yılından önce askeriyeye ait olan araziler Maliye Bakanlığı'nca satılırsa, geliri askeriyeye özel ödenek kaydediliyor.

Ancak arazinin satılması yerine irtifak hakkının devredilmesi planı söz konusu olunca, bunun için başka bir formül bulundu. Maliye Bakanlığı'nın yazısı uyarınca irtifak hakkından elde edilecek gelirin, her iki bakanlık ve TOKİ arasında imzalanan "karakol protokolü"ne kaynak olarak aktarılması koşulu getirildi.

ARSANIN DEĞERİ 2 MİLYAR TL'Yİ AŞIYOR

TÜRGEV için MSB'ye tahsisi kaldırılan arazinin metrekare rayiç bedelinin bugün için en az 1600 TL olacağı öngörülüyor. Bu hesaba göre 130 hektarlık bir alan eğer özel teşebbüse satılırsa maddi değeri 2 milyar TL'yi aşıyor. Yani arazinin, tahsis kaldırıldıktan sonra imarı yapılarak ihale yoluyla satışının yapılması durumunda devletin kasasına girecek para katlanıyor. (BCE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com