Bilal Erdoğan'ın yeni görüntüleri ortaya çıktı

Bilal Erdoğan'ın yeni görüntüleri ortaya çıktı
Bilal Erdoğan'ın da "gizli ortağı" olduğu söylenen Bosphorus 360'ın Etiler'deki polis okulu arazisiyle ilgili vurgun planına Bakanlar Kurulu kararıyla destek verildiği iddia ediliyor.

Etiler'deki eski Polis Meslek Yüksek Okulu arazisiyle ilgili vurgun iddiaları gündemdeki yerini koruyor. Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında soruşturulan Cengiz Aktürk'ün başında olduğu Bosphorus 360'ın, İstanbul'un en değerli arazilerinden olan, yaklaşık 32 bin metrekare büyüklüğündeki polis okulu arazisini ele geçirme planına Bakanlar Kurulu'nun geçtiğimiz Temmuz'da aldığı kritik bir kararla destek çıktığı öne sürülüyor.

Cengiz Aktürk'ün teknik takibe takılan bazı konuşmalarında Bilal Erdoğan, Suudi işadamı Yasin el Kadı ve oğlu Muaz Kadıoğlu ile Suudi asıllı işadamı Usame Kutub'un da "gizli ortak" olduğunu söylediği Bosphorus 360'ın, arazi için daha ihaleye bile çıkılmadan önce İtalyan Mimar Federico Delrosso'ya proje çizdirdiği iddia ediliyor.

KARARLARI BAŞBAKAN VERDİ

Soruşturmada yer alan iddialara göre, arazi hakkında çok fazla sayıda görüşme ve toplantı yapıldı. Toplantı kararlarını ise, Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından verildi. Hatta işlemlerin de bu şekilde hızlandığı kaydedildi. Arazide yapılacak olan binalarla ilgili imar planları ve projelerin ise, henüz ihale gerçekleşmediği halde rüşvet çarkı üyeleri tarafından yaptırıldığı ve yaptırılan proje firmalarından da bu hususun gizli tutulmasının istendiğine dikkat çekildi. Tüm bu görüşmeler de teknik takibe görüntülü olarak takıldı.

NEDEN KAÇTIĞI ORTAYA ÇIKTI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise, skandalın ortaya çıkmasının ardından arazinin “tapusunu” göstermişti. Ancak soruşturma dosyasında arazinin Bosphorus 360’a devredileceğine ilişkin onarca toplantı yapıldığı, Fransız Mimar’ın KİPTAŞ’a getirilişi ve ilgili yapılan toplantıların görüntüleri, Bilal Erdoğan’ı neden polisten kaçırdığını gözler önüne seriyor.

BAKANLAR KURULU KARARI

Ayrıca iddiaya göre, Başbakanın talimatı ile hem Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın hem de İBB yetkililerinin takip ettiği ve yapılacak ihaleyi 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamı dışında tutarak soruşturma kapsamında takibi yapılan rüşvet çarkı üyelerine devretmeye çalıştıkları belirtildi. Bu kapsamda Etiler Polis Okulu’nun “Riskli Alan” olarak ilan edilmesi yönünde Bakanlar Kurulu kararı çıkarıldığı da soruşturma dosyasına girdi. Ancak polis okulu arazisinin “Riskli Alan” olmadığı da soruşturmada adı geçen şahısların kendi aralarında yaptıkları görüşmelerde konuşulduğunun tespit edildiği öne sürüldü.

Bilal Erdoğan ve Usame Kutub'un da gizli ortak olduğu iddia edilen şirketin sık sık KİPTAŞ yetkilileriyle görüştüğü öne sürülüyor.



Bosphorus 360 için Etiler polis okulu arazisine proje çizdiği iddia edilen İtalyan Mimar Federico Delrosso, Başbakan'ın eski danışmanı Abdülkerim Çay ve şirketin resmi sahibi Cengiz Aktürk'le birlikte.













(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com